Domů
Rychlé zprávy
ČEPS se jako jediná připojila k platformě MARI v rámci testování
Dispečerské řízení, Bohdalec, ČEPS, zdroj: ČEPS
Zdroj: ČEPS

ČEPS se jako jediná připojila k platformě MARI v rámci testování

Společnost ČEPS se jako jediný provozovatel přenosové soustavy zapojila do testování produkční připravenosti platformy MARI v rámci takzvaného „Dry Run“. V jeho rámci zasílá dispečer ČEPS do produkčního prostředí platformy MARI lokální produkční data neboli nabídky a poptávky po regulační energii.

Platforma MARI veškerá data zpracuje, ale výsledek optimalizace neposílá zpět do ČEPS. Neproběhnou tak reálné aktivace nabídek regulační energie, nabídky ale budou aktivovány dispečerským systémem ČEPS. Tomuto technickému řešení nazvanému „fork“ neboli výhybka předcházela důkladná příprava a úprava IT systémů na straně provozovatele přenosové soustavy ČR. Touto výhybkou se tak zajistil bezpečný provoz soustavy a předání lokálních produkčních dat do platformy.

Cílem testování produkční připravenosti je simulace normálního běhu platformy MARI, a tedy snížení provozních rizik před samotným spuštěním platformy naplánovaným na letošní rok. V testování v rámci Dry Run bude ČEPS připojena po dobu dvou týdnů. Tím bude splněn požadavek na otestování robustního řešení platformy a ostatní provozovatelé přenosových soustav budou mít dostatek času na přípravu svých interních systémů.

MARI (Manually Activated Reserves Initiative) je implementačním projektem evropské platformy pro výměnu regulační energie z ručně ovládaného procesu obnovení frekvence a výkonové rovnováhy (mFRP). ČEPS je jedním ze zakládajících členů tohoto evropského projektu, který v současnosti čítá 34 provozovatelů přenosových soustav z 31 evropských zemí. Cílem platformy MARI je vytvořit společný žebříček nabídek regulační energie pro každých 15 minut. Standardní produkt bude mít dobu do plné aktivace 12,5 minut. Před samotným spuštěním platformy MARI je potřeba absolvovat několik testovacích fází včetně testování produkční připravenosti.

Provozovatel tuzemské přenosové soustavy se jako první připojil rovněž do dříve spuštěných platforem TERRE k zajištění regulační energie ze záloh pro náhradu s dostupností do 30 minut (6. ledna 2020) a PICASSO k zajištění regulační energie z aFRR neboli sekundární regulace (1. 6. 2022).

Partnerem článku je společnost ČEPS a.s.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Peter Zachara
29. červenec 2022, 11:17

jedna z mala racionalnych sprav, blahozelam.

Ivan Novák
29. červenec 2022, 13:34

Moc tomu nerozumím - okolním přenosovkám je jedno, kdo v jejich soustavě nabízí poskytnout nebo odebírat službu zprostředkovanou ČEPS? A co ČEPS (100% vlastněný Českou republikou) dostane za to, že nyní dělá ostatním pokusného králíka?

Peter Zachara
29. červenec 2022, 13:58

ak niekto nerozumie tomu velmi jednoduchemu principu zdielania podpornych sluzieb, tak je jasne, preco sa zivi zelenym roztlieskavanim.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se