Domů
Elektrárny v ČR
ČEZ obnovil uhelné elektrárny na severu Čech, prodloužil jim životnost o 25 let
Uhelná elektrárna ledvice

ČEZ obnovil uhelné elektrárny na severu Čech, prodloužil jim životnost o 25 let

Elektrárny v ČR
3 komentáře
8. listopad 2016, 13:04
ČTK

Obnova elektráren ČEZ v Ústeckém kraji skončila, nákladné investice prodlouží jejich životnost o další čtvrt století. Poslední uhelnou elektrárnou v regionu bude podle současných předpokladů v roce 2050 nový blok v Ledvicích na Teplicku, kde elektrárna funguje už 50 let. ČEZ nyní chystá v areálu Tušimic stavbu datového centra a terminálu popílku a stavbu velkokapacitních skleníků.

Modernizace nejen prodlouží životnost elektráren, ale podle vlastníka se také promítne v oblasti životního prostředí a na úspoře paliv.

Prvním dokončeným projektem byla obnova elektrárny Tušimice II na Chomutovsku. Výměna technologie stála 26 miliard korun a má prodloužit životnost elektrárny k roku 2040, kdy se předpokládá i vyčerpání přilehlého hnědouhelného dolu. Investice přinesla roční úsporu uhlí zhruba 14 procent.

„Zároveň se podařilo snížit emise oxidů dusíku o 70 procent, emise oxidu siřičitého o 79 procent a emise tuhých znečišťujících látek o 87 procent,“ uvedl Otakar Tuček, ředitel elektráren v Tušimicích a Prunéřově.

V Prunéřově u Kadaně je podle Tučka úspora uhlí 15 procent, emise oxidu dusíku se sníží o 70 procent, emise oxidu siřičitého o 80 procent a emise tuhých znečišťujících látek o 88 procent. Všechny tři obnovené výrobní bloky jsou již nyní v provozu, ale ještě ne v tom běžném.

„V současné době hovoříme o fázi zkušebního provozu,“ uvedl.

Projekt obnovy bloků stál ČEZ přes 30 miliard korun.

Elektrárna Prunéřov
Elektrárna Prunéřov

Elektrárny Prunéřov byly podle údajů ekologického sdružení Arnika od roku 2005 do roku 2015 největším producentem skleníkových plynů v České republice. V Ústeckém kraji vypustily 80 milionů tun těchto látek.

Nový blok je v elektrárně v Ledvicích na Teplicku. Investice za 30 miliard korun začala vyrábět elektřinu a dodávat jí do sítě před rokem a podle současných plánů tak bude činit až do roku 2050.

Uhlí do Ledvic míří ze sousedního dolu Bílina, který patří Severočeským dolům. Plně je ovládá právě ČEZ. Vláda loni prolomila limity na Bílině, kde se tak může těžit zhruba do roku 2055.

ČEZ nyní připravuje rozvoj v oblasti Tušimic a Prunéřova.

„Na místě bývalé elektrárny Tušimice I, z níž zbyla po její likvidaci pouze administrativní budova, vyroste nové datové centrum pro celou Skupinu ČEZ,“ uvedl Tuček.

Elektrárna Tušimice
Elektrárna Tušimice

Dělníci už připravili kanál pro přívod vody, elektřiny, tepla a podobně. V příštím roce se začne podle Tučka stavět budova.

V areálu tušimické elektrárny vzniká také terminál popílku, kde začaly zemní práce. Nakládací středisko bude podle ředitele zajišťovat export popílku, který je využíván ve stavebnictví, do Německa.

„V tomto směru máme i plány s prostorem za chladicími věžemi v Elektrárně Prunéřov 2. Tam by měl vyrůst nový závod na výrobu sádrokartonového materiálu. O pronájem pozemku a výstavbu mají zájem hned tři firmy,“ doplnil Tuček.

V plánech je také výstavba velkokapacitních skleníků.

„I když s realizací se počítalo už letos, je zatím kvůli nutné legislativní změně v Územním plánu města Kadaně na rok odložena,“ zmínil ředitel.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Veselý
8. listopad 2016, 13:56

A 2 GW zbytečného výkonu tu s námi budou dalších 25 let.

C
10. listopad 2016, 09:55

Nemusí být, uvidíme jak se bude situace vyvíjet, kdyby náhodou se našla nějaká strana ochotná udělat u nás energozměu, tak se nám možná pár GW uhlí bude hodit, v budoucnu v součtu třeba 4GW uhlí a 4GW PPE (teď máme cca 1200-1300MW PE a PPE), s celkovou roční produkcí řekněme 10-15TWh by nemusel být vůbec zásadní ekologický problém.

Samozřejmě by bylo třeba splnit více podmínek, zejména mít efektivní akumulaci se zálohou energie alespoň na jeden den nějakého průměrného provozu, řekněme 144GWh (konst. 6GW). Ano je to dost kapacity, ale nemusí to být zase tak problematické. Záleží na tom za jakou cenu budou OZE během pár let dodávat a jakou bude mít akumulace účinnost. (a jak to bude s platbami za akumulaci)

Bavili jsme se tady nedávno o PVE, myslím že právě rozvoj trhu s akumulačními kapacitami bude třeba. Jen je myslím škoda že se do toho opravdu nikdo nehrne. Myslím že by také nebylo zcela od věci prověřit možnosti úprav současných vodních děl trochu po vzoru Lipna. (Dopředu upozorňuji že nevím, jak by to vycházelo cenově)

nikdo
24. listopad 2016, 20:54

Kez by byl zbytecny. Diky nerozumnemu sireni nekterych OZE bude ten vykon potreba.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516