ČEZ plánuje prodat Počerady a do roku 2040 odstavit téměř všechny uhelné zdroje
Energetická společnost ČEZ plánuje nyní prodat hnědouhelnou elektrárnu Počerady společnosti Se.ven Energy finančníka Pavla Tykače. Do roku 2040 pak chce odstavit většinu svých uhelných zdrojů. Jejich instalovaný výkon klesne z dnešních 6,2 gigawattu (GW) na 0,7 GW, což je výkon nového bloku v elektrárně Ledvice. Zástupci firmy to uvedli na dnešní tiskové konferenci v sídle společnosti v Praze.
V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let, jejíž součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny. První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce letošního roku. Pokud by této druhé opce využil, získal by za elektrárnu dvě miliardy korun.
Člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani dnes uvedl, že aktuální postoj společnosti se vztahuje k současným smlouvám. Podotkl, že stále platí, že polostátní firma bude elektrárnu provozovat až do roku 2024, novému majiteli připadne až poté. ČEZ dnes uvedl, že elektrárna je na hraně technické životnosti. Očekává, že výdaje na její údržbu, provoz a investice budou do roku 2023 činit dvě až pět miliard korun, do roku 2030 by to bylo devět až 12 miliard korun.
Rozvoj lokality Počerady je podle firmy možný i po plánovaném prodeji uhelné elektrárny. Vzniknout by tam podle ní mohl nový plynový zdroj s výkonem až 800 megawattů (MW). ČEZ už v lokalitě provozuje paroplynovou elektrárnu s výkonem 838 MW. Stavba dalších plynových elektráren je možná v Prunéřově, Tušimicích nebo Mělníce, dodala firma.
Mohlo by vás zajímat:
Není mi úplně jasná strategie stavět vedle jednoho velkého pružného zdroje s výkonem 838 MW další. V Mělníce možná(pro Prahu) , ale v jiných lokalitách (vč. Počerad) by bylo odbytiště pro případné odpadní teplo z elektrárny?
Těch 2 mld. Kč je sice lákavých, ale jaký smysl má stará uhelka pro soukromou firmu?
Nevím no pružné zdroje jsou potřebné, protože se předpokládá více OZE (nejen u nás). Tam to má smysl, protože je tam napojení na infrastrukturu a předpokládám i pozemek. Navíc to není tak daleko od severního Německa, kam bude možné v nejbližší době dodávat za dobrou cenu.
Uhelka má (pravděpodobně bude mít) pro Sev.en cenu, protože ji udrží v provozu aspoň do 2030 a pravděpodobně na tom vydělají více, než kolik za to dají... Investice přiškrtí, na zaměstnancích a uhlí ušetří, takže na tom budou lépe než ČEZ (v nákladech). A možná i nějaké ty emisní limity překročí... ;)
Většina uhelných zdrojů se nahradí plynem ,dovážet se bude pomocí NS2. Celý tento proces bude doprovázet hromada žvástů o ekologii, už dnes drahý plyn samozřejmě dále zdraží, když nebude mít konkurenci a celé to zaplatí spotřebitelé....
Po dostavbe JE to uz jednou komunisti slibovali.....Kdo slibuje dnes?Za 20 letbude dalsich slibu...,kor kdyz to prodaji kapitalistovi.....a ne ,aby to ekologicky zlikvidovali...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se