Domů
Rychlé zprávy
Čtyři malé modulární reaktory zajistí energii pro těžbu mědi a zlata v ruské Arktidě
Zdroj: Rosatom

Čtyři malé modulární reaktory zajistí energii pro těžbu mědi a zlata v ruské Arktidě

Ruská společnost Atomflot, dceřiná společnost Rosatomu, podepsala dohodu k využití čtyř malých modulárních reaktorů (SMR) pro pokrytí spotřeby těžby mědi a zlata v Baimské oblasti v ruské Arktidě. Podle generální ředitele společnosti, Mustafi Kašky, je tato dohoda významná pro celý světový trh s malými reaktory. Atomflot to uvedl v tiskové zprávě.

Baimskaja je jedním z největších světových ložisek nerostných surovin a je velmi bohatá na měď a zlato. Rozvoj odlehlé lokality ve východní části ruské Čukotky však vyžaduje komplexní regionální plán s více partnery, na němž se podílí ruská vláda, regionální vláda a developerská společnost KAZ Minerals, která sama očekává výdaje ve výši až 8 miliard rublů (2,34 miliardy korun). Všichni partneři vynaloží více než 150 miliard rublů (44 miliard korun) na elektrárny a přenosovou soustavu pro budoucí důl.

Minulý týden v pátek projekt pokročil podpisem "předběžné dohody" o dodávkách elektřiny mezi Atomflotem a dceřinou společností KAZ Minerals GDK Baimskaya na Východním ekonomickém fóru ve Vladivostoku.

"Díky dohodě s Atomflotem je možné ekonomicky rozvíjet největší ložisko Baimskaja, které se nachází v odlehlé oblasti, kde není žádná příslušná infrastruktura," uvedl Oleg Novačuk, předseda představenstva GDK Baimskaya.

Jaderná energie již hraje v rozvoji Baimské oblasti roli, protože energetické potřeby prvních zařízení pokrývá plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov v Peveku. Společnost KAZ Minerals uvedla, že tato elektrárna bude ve fázi výstavby dolu dodávat až 20 MW elektrického výkonu.

Po uvedení dolu do provozu bude pro Baimskou oblast a nový přístav, který bude vybudován u mysu Nagloynyn, zapotřebí více než 300 MW elektrického výkonu. Dohoda předpokládá, že tuto potřebu pokryjí dvě nové plovoucí elektrárny, každá se dvěma reaktory RITM-200M. První dva by měly být u mysu Nagloynyn v provozu do začátku roku 2027, třetí v roce 2028 a poslední na začátku roku 2031.

Cena dodávané elektřiny na mysu Nagloynyn bude 6 rublů za kWh (1,76 koruny/kWh) v cenách roku 2020, uvedl Atomflot. V dokumentech společnosti KAZ Minerals se uvádí, že alternativou byl LNG.

"Smlouva na takový objem elektřiny byla uzavřena za komerčních podmínek. … Dohoda s GDK Baimskaja je významná nejen pro rozvoj Atomflotu, ale i pro světový trh přepravitelných jaderných elektráren malého výkonu," uvedl Kaška.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.