Domů
Rychlé zprávy
Čtyři malé modulární reaktory zajistí energii pro těžbu mědi a zlata v ruské Arktidě
Generální ředitel Atomenergomaš Andrej Nikipelov a generální ředitel Atomflotu Mustafa Kaška podepsali dohody o spolupráci při realizaci infrastrukturních projektů v Arktidě, včetně dodávek energie do dolu Baimskaja prostřednictvím plovoucích energetických jednotek. Zdroj: Rosatom
Zdroj: Rosatom

Čtyři malé modulární reaktory zajistí energii pro těžbu mědi a zlata v ruské Arktidě

Ruská společnost Atomflot, dceřiná společnost Rosatomu, podepsala dohodu k využití čtyř malých modulárních reaktorů (SMR) pro pokrytí spotřeby těžby mědi a zlata v Baimské oblasti v ruské Arktidě. Podle generální ředitele společnosti, Mustafi Kašky, je tato dohoda významná pro celý světový trh s malými reaktory. Atomflot to uvedl v tiskové zprávě.

Baimskaja je jedním z největších světových ložisek nerostných surovin a je velmi bohatá na měď a zlato. Rozvoj odlehlé lokality ve východní části ruské Čukotky však vyžaduje komplexní regionální plán s více partnery, na němž se podílí ruská vláda, regionální vláda a developerská společnost KAZ Minerals, která sama očekává výdaje ve výši až 8 miliard rublů (2,34 miliardy korun). Všichni partneři vynaloží více než 150 miliard rublů (44 miliard korun) na elektrárny a přenosovou soustavu pro budoucí důl.

Minulý týden v pátek projekt pokročil podpisem "předběžné dohody" o dodávkách elektřiny mezi Atomflotem a dceřinou společností KAZ Minerals GDK Baimskaya na Východním ekonomickém fóru ve Vladivostoku.

"Díky dohodě s Atomflotem je možné ekonomicky rozvíjet největší ložisko Baimskaja, které se nachází v odlehlé oblasti, kde není žádná příslušná infrastruktura," uvedl Oleg Novačuk, předseda představenstva GDK Baimskaya.

Jaderná energie již hraje v rozvoji Baimské oblasti roli, protože energetické potřeby prvních zařízení pokrývá plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov v Peveku. Společnost KAZ Minerals uvedla, že tato elektrárna bude ve fázi výstavby dolu dodávat až 20 MW elektrického výkonu.

Po uvedení dolu do provozu bude pro Baimskou oblast a nový přístav, který bude vybudován u mysu Nagloynyn, zapotřebí více než 300 MW elektrického výkonu. Dohoda předpokládá, že tuto potřebu pokryjí dvě nové plovoucí elektrárny, každá se dvěma reaktory RITM-200M. První dva by měly být u mysu Nagloynyn v provozu do začátku roku 2027, třetí v roce 2028 a poslední na začátku roku 2031.

Cena dodávané elektřiny na mysu Nagloynyn bude 6 rublů za kWh (1,76 koruny/kWh) v cenách roku 2020, uvedl Atomflot. V dokumentech společnosti KAZ Minerals se uvádí, že alternativou byl LNG.

"Smlouva na takový objem elektřiny byla uzavřena za komerčních podmínek. … Dohoda s GDK Baimskaja je významná nejen pro rozvoj Atomflotu, ale i pro světový trh přepravitelných jaderných elektráren malého výkonu," uvedl Kaška.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se