Domů
Energetika v ČR
Dnes končí termín pro podání nabídky na Dukovany, následovat budou jednání
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Dnes končí termín pro podání nabídky na Dukovany, následovat budou jednání

Energetika v ČR
10 komentářů
30. listopad 2022, 08:08
ČTK

První část tendru o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech končí, uchazeči měli do dneška možnost podat první nabídky. Zájem o stavbu už dříve projevily tři společnosti, francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Polostátní společnost ČEZ, která má tendr na starosti, bude o nabídkách s uchazeči jednat dál. Blok by měl stát do roku 2036.

ČEZ spustil tendr o stavu v Dukovanech letos v polovině března. Termín pro podání prvních nabídek byl stanovený do dnešního dne. ČEZ následně zahájí s uchazeči jednání a dostane druhé, vylepšené nabídky. S konečným pořadím uchazečů předstoupí ČEZ před stát v prosinci 2023. Definitivní vyhodnocení tendru se pak očekává do konce roku 2024. Projekt by měl být největší investicí České republiky v novodobé historii, podle zástupců vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena ale bude známa až po ukončení soutěže.

Už dříve projevily zájem o stavbu dukovanského bloku francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse. Stát si od nich už před zahájením tendru vyžádal vyplnění bezpečnostních dotazníků. Cílem bylo zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. V minulosti se hovořilo také o zájmu ruské společnosti Rosatom a čínské firmy CGN. Ty se však nakonec stát z bezpečnostních důvodů rozhodl do tendru nepozvat.

Jaderná elektrárna Dukovany
Ilustrační foto

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku.

Jaderné elektrárny produkují zhruba třetinu veškeré elektřiny vyrobené v Česku. Loni dodaly Dukovany a Temelín do přenosové soustavy 30,73 terawatthodiny (TWh) elektřiny, meziročně o tři procenta více. Téměř tak vyrovnaly dosud rekordní rok 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyrobily 30,75 TWh energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Maly Jarda
30. listopad 2022, 11:40

To by mne zajímalo proč Fialův režim vyřadil Čínu z tohoto tendru .. možná proto , že by pak Američané neměli šanci vyhrát ani omylem ? neboli Fiala škodí zájmům naší země a poškozuje nás finančně v zájmu USA (zatímco USA a celý západ vesele s Čínou obchoduje)

Emil
30. listopad 2022, 11:50

Čínu vyřadili nebo o ní v nových jaderných projektech vůbec neuvažují i Britové, Poláci, Rumuni, Holanďané, takže ve skutečnosti s Čínou coby dodavatelem jaderné elektrárny nikdo v EU nepočítá. Není to žádná specialita ČR.

Mirek
30. listopad 2022, 12:27

Pokud vím, tak nabídka HPR-1000 (Hualong One) pro Bradwell v Británii zatím stále platí a zatím ji nikdo nezrušil, To je ale jistě jen otázka času. Britové nyní aktuálně chtějí ukončit finančně účast Číňanů v Sizewellu C (reaktory EPR). Ale je pravda, že Británie není v EU.

Domnívám se, že Číňani mají dost práce se stavbou JE doma, kde prý staví 22 reaktorů najednou, takže ztrátu projektu v Bradwellu snadno oželí a nemají potřebu se angažovat jinde. Jediná čínská stavba JE v zahraničí, v Pakistánu, snad pokračuje normálně, i přes ty obrovské letošní povodně.

Emil
30. listopad 2022, 12:46

Nabídka pro Bradwell jistě platí, o poptávce už bych si to ale rozhodně prohlásit netroufal.

hlpb
30. listopad 2022, 11:54

Jaroušku, nevadí ti při tom tvém blábolení, že Čínu z tendru vyřadila babišova vláda?

Mirek
30. listopad 2022, 16:07

Máte pravdu, ale bylo to na nátlak našich přetajných služeb a na nátlak "fialových" politiků, kteří jsou dnes v Parlamentu. Ale, upřímně řečeno, Čína se zřejmě přihlásila do tendru na Dukovany jen pro formu - pokud vím, byla to jediná země ze zájemců, která se ani nesnažila u nás prezentovat detailněji svůj projekt.

Jak jsem psal výše, Čína staví JE v Pakistánu, stále také trvá projekt v Bradwellu v Británii a bude stavět JE Atucha v Argentibě, přestože má sama hodně práce doma.

Karásek
30. listopad 2022, 21:49

O těch stavbách v Argentině a Británii je už rozhodnuto, nebo je to jen papírová fantazie?

Karásek
30. listopad 2022, 21:47

Chtěl bych vidět ten rok 2036, to se nestihne ani náhodou. V Olkiluotu to od doby rozhodnutí trvalo 20 let a Mochovce ani nebudeme zmiňovat, že. Mimochodem, je paradox, že při vyřazení Rosatomu je v územním plánu stále počítáno s výkonem dvakrát 1200 MW , tedy přesně ušité Rosatomu na míru. Zajímavé, že

Martin P
1. prosinec 2022, 20:17

Mistře Karásku, koukám, že jste se připojil do družstva , které tuhle hloupost opakuje pořád dokola už několik měsíců. Nevadí vám, že velmi podobný síťový výkon vedle ruských bloků měl i americký AP 1000? Konkrétně :

VVER 1200 - čistý výkon 1114 MWe(1098) , celkový tepelný výkon 3200 MWt

AP 1000 - čistý výkon 1120MWe(1100), 3 415MWt

Emil
30. listopad 2022, 22:01

V územním plánu žádný výkon není, Karásku. Výkon je omezený v EIA na maximálně 2×1200 MW, což nabízí nejen Rosatom ale všichni dodavatelé. Výkon přesně 1200 MW nemá žádná elektrárna, ani ta od Rosatomu. Zajímavá je hlavně "logika", že když nějakou dobu trvalo postavit jednu elektrárnu, nutně musí každou další trvat postavit minimálně stejně dlouho nebo ještě déle.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se