Domů
Rychlé zprávy
Dodávky ruského plynu do Evropy byly v listopadu nejnižší za celý letošní rok
Stavba plynovodu TurkStream
Zdroj: Gazprom

Dodávky ruského plynu do Evropy byly v listopadu nejnižší za celý letošní rok

Toky ruského plynu do Evropy dosáhly v listopadu nejnižší úrovně za celý letošní rok. Důvodem této situace, která přispěla k nárůstu cen plynu v Evropě, byly omezené dodávky přes Bělorusko. Uvádí to analýza agentury Platts.

Dodávky plynu z Ruska do Evropy prostřednictvím čtyř hlavních koridorů - Nord Stream, Jamal-Evropa, Ukrajina a TurkStream - dosáhly v listopadu 10,1 mld. m3 (bcm), nejnižší úrovně za letošní rok.

Hlavním důvodem bylo snížení dodávek přes Bělorusko, přičemž celkový tok do Polska činil pouze 1,14 bcm. Maximální letošní tok do Polska, který byl dosažen v lednu, přitom činil 3,24 bcm.

Nízké toky přes Bělorusko měly dopad na celkové dodávky plynu do Evropy v minulém měsíci a podpořily růst cen plynu. Průměrná spotová cena zemního plynu v obchodním bodě TTF, který je nejlikvidnějším v Evropě, dosáhla v listopadu 80,38 Eur/MWh. To je o 487 % více než v listopadu 2020, kdy průměrná cena činila 13,70 Eur/MWh.

Toky skrze plynovod Nord Stream zůstaly i v listopadu na obvyklých hodnotách a dosáhly 4,74 bcm. Dodávky přes Ukrajinu činily 3,1 bcm, což je více než v říjnu, ale stále výrazně méně než poslední maximum ve výši 5 bcm z prosince 2020.

Omezené dodávky skrze TurkStream

Pokládání plynovodu TurkStream

Dodávky skrze TurkStream byly v listopadu nižší a klesly pod 1 bcm poté, když prasknutí plynovodu na severovýchodě Bulharska ovlivnilo toky na tři dny.

Výpadek, který ukázal relativní zranitelnost sítě pevninských plynovodů vyhrazené pro tranzit plynu přitékajícího do Evropy skrze TurkStream, znamenal přerušení přístupu k propojovacímu bodu Kireevo na hranicích se Srbskem a k bodu Ruse na hranicích s Rumunskem.

Dodávky do Srbska byly obnoveny 2. listopadu a bulharský provozovatel přepravní soustavy Bulgartransgaz uvedl, že incident byl plně vyřešen 4. listopadu. Během výpadku importovalo Srbsko nouzové objemy plynu z Maďarska, které byly použity i pro zásobování Bosny a Hercegoviny.

Zastavení dodávek přes Ukrajinu změnilo způsob dopravování ruského plynu do jihovýchodní Evropy

Poté, co byly 1. října zastaveny dodávky přes Ukrajinu, přitéká nyní většina ruského plynu do Maďarska přes Srbsko. Celkové dodávky plynu do jihovýchodní Evropy přes TurkStream za prvních 11 měsíců roku 2021 činily 10,3 bcm, uvádí údaje agentury Platts.

Zahájení provozu dvou větví plynovodu TurkStream o kapacitě 31,5 bcm/rok v lednu 2020 znamenalo bezprecedentní změnu způsobu, jakým je ruský plyn dopravován do jihovýchodní Evropy.

První z větví o kapacitě 15,75 bcm/rok přivádí ruský plyn přímo na turecký trh a nahrazuje objemy, které byly dříve dodávány přes Ukrajinu v rámci Transbalkánského plynovodu. Druhá větev o kapacitě 15,75 bcm/rok vstupuje do Bulharska v lokalitě Strandža.

Zpočátku byla většina objemu dodávána do Bulharska nebo byla dále přepravována do Řecka a Severní Makedonie, menší objemy plynu směřovaly také do Rumunska. Od začátku roku 2021 však ruský plyn přepravovaný prostřednictvím TurkStreamu nyní tranzituje také do Srbska, Bosny a Hercegoviny a od října je novou trasou zásobováno také Maďarsko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(42)
maly jarda
4. prosinec 2021, 10:28

vždyť to bylo přesně naopak, ceny kvůli spekulantům vzrostly(protože eu zakázala dlouhodobé kontrakty) a proto se nikomu nechtělo nakupovat plyn , propaganda jak za bolševika, akorát na opačnou světovou stranu, hnus

Dušan
4. prosinec 2021, 15:40

Nie je to "naopak" ... je to presne tak ...

Však Putin to povedal otvorene, že ak bude NS2, tak nebude problém ... takže čo tu "riešite", keď sa Rusi svojim ekonomickým tlakom na politické urýchlenie spustenia NS2 ani netaja ?

Rišan
4. prosinec 2021, 17:13

Doufám že je Dušan a spol. za svou zvrácenou "logiku" placenej. Místo aby se ptal proč mají Němci již hotový a vyzkoušený NS 2 čtyři měsíce schvalovat (aby ho případně ještě odmítli) zrovna v zimě a při prudkém zdražení plynu právě tímto odkladem uměle vyvolaným pohoršuje se nad tím že Rusové se proti léta trvajícím US obstrukcím a provokacím dovolují bránit! Přitom ho vůbec neudivuje že Němci sami se vytrvale snaží vlastní zemi i okolní státy včetně nás ruský plyn potřebujíci ekonomicky aj. poškozovat (to nejsou jen Zelení)!!!

Dušan
5. prosinec 2021, 08:12

Platený nie som ja ale nemecká proruská loby .... napr. bývalý nemecký premiér.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gerhard_Schr%C3%B6der

No je isto "šokujúce", že si nemeckí úradníci dovolia posudzovať projekt NS2 v rámci platnej legislatívy .... a nepočúvajú politické príkazy ako sú zvyknutí úradníci v Rusku.

A "chudáci" Rusi sa museli "brániť" napr. obsadním Krymu či okupáciou Donbasu ..

A isto je pre Vás "záhada" prečo také Švédsko rýchlo zväčšuje vojenské kapacity pred "mierumilovným" Ruskom ...

PS NS2 nepotrebujeme - je to ruský politický projekt. Podporuje ho v EÚ hlavne ruskom platená nemecká priemyselná loby a jej obrovský tlak dnes priznáva i Merkelová.

feliz navidad
5. prosinec 2021, 17:53

"No je isto "šokujúce", že si nemeckí úradníci dovolia posudzovať projekt NS2 v rámci platnej legislatívy .... a nepočúvajú politické príkazy ako sú zvyknutí úradníci v Rusku."

"Šokující" je především to, že platná legislativa byla změněna v průběhu stavby.

mart
4. prosinec 2021, 18:43

A byly ty dodávky v listopadu nejdříve nízké a pak vzrostla cena, nebo nejdříve vzrostla cena (například už v říjnu) a proto v listopadu se málo nakupovalo? Abychom si tedy ujasnili jestli je to tak, nebo naopak. V listopadu byly dodávky nízké protože za tu cenu už nikdo moc nakupovat nechtěl.

Rusové tlačí na zprovoznění NS2. Někteří zase tlačí na jeho nezprovoznění, i to je politika. Někteří pak tlačí proti dlouhodobým kontraktům. Vinit zvysokých cen jen Rusko je nesmysl. Za vysoké ceny může kombinace politiky západu proti Rusku, politiky Ruska, chybné energetické politiky EU, situace ve světě...

Dušan
4. prosinec 2021, 22:21

Súhlas ....

Ale najpodstatnejšie zistenie je to, že západ bol pri plyne voči Rusku doteraz neskutočne naivný.

Rok 2008 sa totiž západu netýkal a rok 2014 (ruské "technické problémy") si pre teplú zimu nik takmer nevšimol.

Mimochodom sama Merkelová priznala, že tlak nemeckej priemyselnej loby za NS2 bol neskutočný .... nie náhodou jej predchodca išiel rovno z funkcie do Gazpromu ....

mart
4. prosinec 2021, 23:27

Já si nemyslím, že západ byl v otázce plynu naivní. Západ Rusku nadává a uvaluje sankce. Část západu blokuje výstavbu plynovodu. Západ chce krátkodobé kontrakty, aby měl větší flexibilitu (je zima, teplo, fouká, nefouká, je levnější LPG...). Nic z toho není o naivitě, vše je s nějakým politickým či ekonomickým cílem. Maximálně by naivita mohla spočívat v tom, že někdo čeká, že takové politické a ekonomické aktivity budou bez odezvy druhé strany a bez jakýchkoli rizik.

Můžete se zkusit zamyslet proč vlastně NS2 tak vadí a jestli je to čistě tržní rozhodnutí a proč EU preferuje krátkodobé nákupy před dlouhodobými. A proč vlastně německý průmysl vlastně za ten plynovod tak lobuje? Možná si uvědomuje, že dnešní německá energetická politika se zavíráním uhelných a jaderných elektráren se bez toho plynu neobejde a že kratší trasa obcházející některé země se hodí.

miro novak
6. prosinec 2021, 09:00

mart, diskutovat s Dusanom je ako diskutovat ideologogickym predstavitelom komunistickej strany, kazda loz mu je dobra.

Jan Veselý
6. prosinec 2021, 09:55

ad mart) Stačí se kouknout na to jak Lukašenko řeší svoje interní problémy v Bělorusku tím, že generuje migrační krizi na polské hranici a vyhrožuje zavíráním kohoutků. To pak alternativní trasa, jiný plynovod, najednou vypadá jako opravdu strategické rozhodnutí. A to nevíte dne ani hodiny, kdy se situace může podobně vyhrotit na Ukrajině, protože Ukrajina s Ruskem jsou de facto ve válečném konfliktu o nízké intenzitě, zatím.

jozka
6. prosinec 2021, 20:29

jj, vysirame Belorusy uz nejaky cas kde se da, vmesujeme se do jejich vnitrnich zalezitosti, ale "interni problemy".

Petr
4. prosinec 2021, 14:19

To je ale náhodička! Zrovna v zimě v létě se to nestane.

Emil
4. prosinec 2021, 15:34

To je spíš náhodička, že se to stane zrovna v době, kdy plyn stojí tolik, že ho za tuto cenu téměř nikdo nechce.

mart
4. prosinec 2021, 18:47

Tak logicky se problémy nedostatku objevují spíše v období vyšší poptávky. Kdyby EU měla kontrakty na 10 či 20 let, tak se to nestane ani v zimě. Když preferuje krátkodobé kontrakty, tak je prostě riziko pohybů mnohem vyšší a také je vyšší před zimou a v zimě, než v létě..

PETR
4. prosinec 2021, 14:47

Nastalo obdobi odpojeni,vsak oni prijdou.../mrznout u draheho plynu?,s kurovcem vydrzim min 20 let...

petr
4. prosinec 2021, 17:53

Celý problém je o jediném, pokud trh řekne , že bude potřebovat do budoucna více produktu, tak se to prostě zdraží...

Cena zemního plynu je odrazem neodpovědné energetické politiky v EU, která přes zelené šílení nahrála Putinovi jako málo kdo a co...

Jeho zájem (Putina) o likvidaci Ukrajiny jen přesně popisují kroky, které uvádí tento a nejen tento článek.

Vyloučení uhlí a někde i jádra prostě katapultuje ceny plynu tam, kde jsou a nelze očekávat že se někdy přiblíží 15 euro za MWh. Budeme rádi za 35 - 45 euro, až to snad zase jednou nastane...

Milan Jakeš
4. prosinec 2021, 18:51

Co já mám informace, tak Gazprom zcela plní své objednávky plus posílá navíc ještě plyn do svých vlastních zásobníků v Německu. Není objednávka, není dodávka, tak je to prosté.

Dušan
5. prosinec 2021, 08:22

A prečo nie sú zásobníky Gazpromu plné ? ... už dávno mali byť ...

To je ten problém ....

Západné firmy si naplnili zásobníky, Gazprom nie.

Plynu je málo nie preto, že by západné firmy nakúpili málo plynu, ale preto, že Gazprom kúpil kapacity, ktoré nenaplnil keď mal.

A všetci plynári vedia, že ak bude studená zima tak bude málo plynu, lebo systém ho pre malé zásoby Gazpromu nedokáže technicky zabezpečiť ....

Áno "nie je objednávka" .. .lebo západné firmy už nemajú kde plyn dávať ....oni si zásoby doplnili. To čo chýba a čo je problém sú zásobníky Gazpromu.

mart
5. prosinec 2021, 09:08

Vsichni se shoduji, ze Gazprom plni sve smluvni zavazky. Plneni nebo neplneni zasobniku je jeho volba. Nakupy ostatnich nemusi probihat jen do zasobniku, ale treba i tim, ze reknou, ze pristi mesic nebo rok odeberou x, podle toho se pak dodavatele vcetne Gazpromu budou muset pripravit s kapacitami. Jenze EU nechce zavazek odberu a nadavaji, ze nekdo nenaplnil sklady, aby dodaval jak oni pisknou. Logicke je nakupovat plyn dlouho dopredu, to ale EU nechce a pak se divi. To je jako se divit, ze clovek nenachystal drevo na topeni pred 2 roky a ted v prosinci je drahe a mokre.

Dušan
5. prosinec 2021, 09:21

To nie je "jeho voľba" ... to je ohrozenie plynovej sústavy pri tuhej zime na konci zimy, kedy nebude technicky schopný plynový systém zabezpečiť plynulé dodávky pre všetkých odberateľov... na to tie zásobníky boli vybudované ... tam nejde len o množstvo plynu, ale i o schopnosti sústavy fungovať a to je možné, len keď je dosť plynu v zásobníkoch.

To vedia všetci ... i v Gazprome ...

Naivný západ "automaticky" predpokladal, že Gazprom sa bude správať "logicky" zásobníky naplní a tým bude vedieť uspokojiť zásobníky i v najtuhšej zime .... ale ruská diktatúra má svoje priority a evidentne to nie je energetická bezpečnosť Európy ...

Desiatky rokov to fungovalo a tak nerobte zo západných firiem blbcov čo nevedia čo robia .... doteraz to robili a robili to dobre. Ale s tým, že GAzprom nenaplní svoje zásobníky oni neurobia nič ...

Teraz Rusi zarobia ... ale po tejto "lekcii" je jasné, že brať Rusko ako normálneho obchodného partnera je naivné ... a momentálne i dosť drahé.

mart
5. prosinec 2021, 11:50

Kdyby byl nasmlouvan odber, tak by Gazprom musel zasobniky naplnit, aby zvladl dodat. Kdyz odber nasmlouvany neni, tak neni ani povinnost dodavat. EU presla na kratkodobe nakupy, ale chtela by jistotu dlouhodobych dodavek a divi se, ze dodavatel tuhle hru umi hrat taky. Rusko dodrzuje svoje zavazky z dodavek plynu, a tak s tim pracujme. Ale nepocitejme s tim, ze jim budeme nadavat, sankcionovat, politicky blokovat nove prepravni trasy a oni budou hodni, vstricni a nevyuziji moznosti. EU bud muze zacit pracovat s dlouhodobymi smlouvami, ktere zajisti dodavky a ceny, nebo nadale vyuzivat vyhod kratkodobych, ale pak nest i jejich rizika. Volba je na nas.

Martin Prokš
5. prosinec 2021, 09:26

Dobrý den

A objednal si někdo to naplnění zásobníků? Nebo mají to ve smlouvě o pronájmu že to mají před zimou naplnit?

Proč by to sami od sebe dělali? Naplnění a udržování stavu také něco stojí a když vidí že by se jim to nevyplatilo a nikdo jim ty náklady nezaplatí, tak proč by to sami od sebe dělali? Proč by to kdokoli sám od sebe dělal?

Možná Němec protože by věděl že to dělá pro svou zemi a tím zprostředkovaně a částečně pro sebe - možná s velkým M. Ale proč by cizinec měl dělat charitu pro Německo a EU?

Když jsme takoví idioti, že odmitáme dlouhodobé stabilní forward kontrakty, spoléháme na krátkodobé se všemi riziky a navíc ještě pronajmeme naše zásobníky na našem území dodavateli s majoritním podílem na dodávkách tak co se sakra divíme, že toho využije pro maximalizaci svých zájmů? A je jedno jestli je to Rus nebo Američan nebo Němec nebo Ital.

Dušan
5. prosinec 2021, 09:36

Súhlasím s tým, že to bola primárne naša "blbosť" ... resp. naivita, že Rusi budú fungovať trhovo normálne a využívať zásobníky pre svojich zásobníky.

No je to poučenie ....

Ono nie je problém konkrétny vlastník, ale jeho motivácie. Súkromné firmy chcú dosahovať primárne zisk a zväčša sa správajú "logicky" .... u štátnych to už také nie je (resp. ovládaných štátom, môžu byť formálne súkromné). Je však rozdiel či je to "Rus, Američan, Nemec, alebo Talian. Gazprom je predĺžená ruka Putina a on sa tým ani netají .... jeho "príkaz" na spustenie plynu do EU bola ukážková "komédia", ktorá v normálnej krajine nie je možná ...

Preto by sme si mali dať priority a pri sieťových odvetviach dávať infraštruktúru tomu kto chce zarábať ... a nie robiť politiku.

mart
5. prosinec 2021, 11:56

A plati to treba i u NS2, nebo tam ta politika patri? Protoze ja byt firma dodavajici plyn a chtejici vydelat, tak se take nebudu spolehat na prepravni trasu pres Ukrajinu. A byt firmou zavislou na dodavkach plynu, tak budu take chtit vice alternativnich moznosti dodavek. Pritom ale nekteri rikaji, ze by se stavba mela blokovat.

feliz navidad
5. prosinec 2021, 17:59

Právě že Gazprom funguje "trhovo normálne". Nebo vy víte o nějaké firmě/obchodníkovi, který nemá zajištěn odběr svého zboží a přesto bude vyrábět dál na sklad?

Nezkoušejte zase tvrdit, že Gazprom má předpokládat, že Evropa bude plyn v zimě potřebovat.

Dušan
6. prosinec 2021, 18:30

feliz navidad

Áno videli sme to "trhovo normálne" keď Putin dal "príkaz" na spustenie plynu pre Európu : )

Vlado
5. prosinec 2021, 17:39

Zásobníky plynu dnes fungují tak, že majitel zásobníku si plyn nekupuje, ale skladuje tam plyn svých zákazníků - klasicky - v létě jim ho uskladní, v zimě jim ho pošle podle smluv a požadavků zákazníka. Jestli nejsou podle Dušana zásobníky Gazpromu v Německu naplněné, tak to znamená jen jedno - zákazníci v Německu (a i jinde) neměli zájem plyn v zásobnících Gazpromu skladovat. Kdyby zájem měli, určitě by si Gazprom jimi ZAKOUPENÝM PLYNEM zásobníky naplnil. Z toho dále vyplývá, že Gazprom byl nezájmem zákazníků o skladování poškozen, protože za skladování plynu se platí! To je přesně to, co krátkodobými kontrakty chtěla EU dosáhnout.

Takže Dušane, nevykládejte tu nesmysly o nenaplněných zásobnících Gazpromu, není to vina Gazpromu, ale jeho zákazníků!

miro novak
6. prosinec 2021, 10:10

Dusan dostal zadanie z ideologickeho oddelenia viest hybridnu vojnu sirenim jeho nezmyslov

Lubos Vozar
6. prosinec 2021, 11:57

"Jestli nejsou podle Dušana zásobníky Gazpromu v Německu naplněné, tak to znamená jen jedno - zákazníci v Německu (a i jinde) neměli zájem plyn v zásobnících Gazpromu skladovat."

To ale vobec nie je pravda.

Moze to znamenat, ze kapacitu Gazprom neponukol trhu vobec, ale aj to, ze zakaznici, ktori si kapacitu objednali, nemali v reale zaujem komoditu do zasobnika dostat.

Ako mi potom vysvetlite ze naprik tomu , ze kapacita Rehdenu je vybookovana na 10 rokov dopredu:

www. astora. de/en/transparency/capacity-overview/rehden-storage-facility

a pritom maju v Zasobniku ledva 8% ?

https:// agsi. gie. eu/#/

josef
6. prosinec 2021, 14:15

Přesně tak, toto patří do kapitoly západního povýšenectví oni si pořád myslí ,že ostatní je budou poslouchat že ostatní budou dělat to co oni chtějí a zadarmo a když ne tak sankce. A představa že si někdo nechá na svých hranicích vybudovat nepřátelskou základnu jako nástupní prostor pro útok na svojí zemí jen dokazuje myšlení západu. Pokud Ukrajina bude usilovat o to , aby byla nástupním prostorem pro útok na Rusko ze strany USA a UK pak bude zničena dříve než se tento plán uskuteční. Chtěl bych vidět Američany ,jak by se tvářili, kdyby Rusko začalo stavět základy a přesouvat vojáky a rozmísťovat rakety v Mexiku.

Dušan
6. prosinec 2021, 18:33

Ak ste si nevšimli, tak o "vyspelé Rusko" nik nestojí ... a nik sa tam nehrabe ....

Zato Rusi sú na tom "zlom" západe "kde im všetci ubližujú" ako doma a skupujú nehnuteľnosti v Londýne, New Yorku či v Prahe .... a ich deti študujú na západných univerzitách ....

petr majevský
4. prosinec 2021, 20:45

Nevím,proč se obviňuje Rusko?To plní objednávky na 100%.Jamal přestal dodávat z toho důvodu,že byly splněny objednávky.To potvrdily i německé zdroje.Po dalším objednání zemního plynu se začalo dodávat znovu.Ukrajina je nedůvěryhodný přepravce a hlavně její zařízení potřebuje nákladnou rekonstrukci a na to nemá Ukrajina peníze.Zprovozněte North Stream2 a je po starostech s plynem.Politikaření nikdy k ničemu dobrému nevedlo.

Alois
4. prosinec 2021, 21:56

Podle odborníku dodávka planu je na 100 procentech objednávek. Ti co čekali, že nad objednané množství bude levnější, ted si stěžují a pomlouvají Rusko, místo aby přiznali, že svádějí své chyby na v Česku velmi oblíbeného viníka všech nepravostí, které jde jen trochu zmezinárodnit.

Dušan
5. prosinec 2021, 09:28

Problém nie je nedodávky v rámci kontraktov, ale prázdne zásobníky Gazpromu ... a tie majú v rukách Rusi ...

To je problém a to je problém ruský .... západné firmy svoje zásobníky natlačené majú ... a to je to čo vytláča ceny hore, lebo v prípade tuhej zimy bude veľký problém.

Treba sa opýtať "mierumilovných" Rusov prečo cenu v Európe tým šponujú ....

A.O
5. prosinec 2021, 16:49

Dobře tedy. Máte pekárnu a ta má sklad. Supermarket si u Vás nasmlouvá, že mu máte každý den dodat dejme tomu sto rohlíků. Vy mu jeden den dodáte sto rohlíků, ale dejme tomu, že v ten den lidi měli velký hlad, a tak je během pár hodin vykoupil. Potom co je zákazníci supermarektu vykoupili, supermarket bude chtít, aby mu vaše pekárna dodala další. Jenže vy už jste poslal lidi domů, protože to, co jste vyrobit měli, jste vyrobili a tak je přece nebudete platit. Supermarket se tedy na vaši pekárnu oboří, proč nemá vyrobeno na sklad. Otázka zní, vy byste na skladě držel něco, co se může zkazit (nebo uniknout), platil skladníka a tím vyhazoval peníze do luftu, aniž byste měl jistotu, že to někdo koupí dřív, než to unikne?

Ferda
5. prosinec 2021, 09:19

Dovolil bych si ještě připomenout dvě věci, které jsou poněkud opomíjeny. Tou první je ukrajinské a běloruské zneužívání tranzitu. Zvlášť Ukrajina v nedávných letech vynikala v tom, že odebírala plyn i ropu ale neplatila za to, resp. platila, ale nikoliv za plný odběr. Prostě kradla a hrozilo zastavení komplet dodávek na Západ. Druhá málo zmiňovaná věc je realizace dodávek norského plynu. U nás bychom měli být zajištěni zhruba 25% dodávek z Norska prostřednictví polostátního Equinoru. To by se mělo na cenách komodity projevit výrazným zlevněním, tedy pokud je tím "vyděračem" Rusko. Cena je však stejná, protože ani Norové nejsou lidumilové a neprodávají plyn v krizi za desetinu ceny. To samé lze říci i o dodavatelích zkapalnělého plynu. Zkrátka, viníkem je Rus a dostává za to "čočku", ale i všichni ostatní si "mastí kapsy a ani pes po nich neštěkne"...

Dušan
5. prosinec 2021, 09:24

S Ukrajnou je to úplný nezmysel.

Od roku 2014 neboli s tranzitom žiadne problémy ... napriek vojenskej agresii Ruska .... čo je dosť unikátne ...

A staré "hriechy" sa poriešili v rámci arbitráží .... v ukrajinský prospech ...čo Gazprom musel zohľadniť v novej zmluvu o tranzite, kde im Ukrajinci dlhy odpustili.

hellokitty
5. prosinec 2021, 11:27

no a co ze boli najnizsie? podzim bol taky najteplejsi za poslednych 247 rokov

"Extrémní teplo: Letošní podzim se v pražském Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia."

Arimatejský
6. prosinec 2021, 12:03

Rusko je nedůvěryhodné, je třeba budovat LNG terminály a OZE+vodík, jen tak bude Evropa nevydiratelna.

Alex Váleček
6. prosinec 2021, 19:19

které budeme muset koupit od stejných Rusů.

J.Tolím
6. prosinec 2021, 23:30

Nejenom z příspěvků vyplývá obecný názor, že ZP je považován za komoditu s výlučně energetickým použitím u koncového zákazníka. Plyn má však řadu neméně důležitých dalších upotřebení. Konkrétně v BRD je používán v tzv těžkotonážní chemii (Bayer), ve sklářství v metalurgii aj. BRD před několika lety plánovali s výhledem na budoucí potřebu ZP se zvýšením dodávek a z toho plynoucím posílením kapacity dodávek o NSII. Po velkých peripetiích (sankce z různých stran proti výstavbě) se konečně podařilo NS zprovoznit pro komerční provoz. A já nechápu, proč úřad v BRD se postavil proti vládě (která ten projekt iniciovala a spolufinancovala)a svým počínáním vlastně brzdí zahájení komerčního provozu.

Jan Boleslav
7. prosinec 2021, 10:45

No já myslím, s

tačí se kouknout na úvodní stránku tohoto webu. Přehled trhů. Přepočet USD/MMbtu na EUR/MWH je 1 BTU = 0.293071 MWH = cca 3BTU = 1MWH. Při ceně 3,77 USD za BTU v Henry Hubu to vychází na 12,86 USD/MWH = 11,44EUR/MWH. Tedy je ten rozdíl mezi americkým a evropským trhem obrovský. (TTF 94 EUR/MWh, PXE 60 EUR/MWh).

V médiích jsme zachytil snahu nějaké Moravské vesničky nakupovat plyn ze států.

Odborníci jsou proti, jedná se prý o stav dočasný.

Zkapalňování je cesta, nyní aktivní, ale pomalá - protože chybí kapacity. Jamile ale budou, začnou se trhy srovnávat.

Cena je 1,5 - 2 USD/ milion BTU (https://petrowiki.spe.org/Liquified_natural_gas_(LNG)

A samozřejmě plynovod, ale kdo by stavěl plynovod přes Atlantik?

Je to jen snaha Rusáků vyždímat ze současné krize co nejvíc a ulevit si trochu od sankcí. Ale je to vítězství dočasné a Pyrrhovo.

Vysoké ceny energie vedou k hledání náhrad/alternativ což do budoucna vliv Rusáků upozadí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se