Dokončení slovenské jaderné elektrárny Mochovce se prodraží a opět opozdí

DomůRychlé zprávyDokončení slovenské jaderné elektrárny Mochovce se prodraží a opět opozdí

Spuštění dvou rozestavěných bloků jaderné elektrárny Mochovce na Slovensku se oproti dosavadním plánům opět opozdí a projekt ještě více prodraží. Vyplývá to z oznámení největšího výrobce elektřiny v zemi, společnosti Slovenské elektrárne (SE), která již v minulosti opakovaně navyšovala rozpočet projektu a posouvala termín dostavby elektrárny. Slovenská vláda, která v SE drží 34 procent akcií, dnes vyjádřila prostřednictvím ministra hospodářství Petera Žigy nesouhlas s prodlužováním výstavby a se zvyšováním rozpočtu.

SE odhadly další navýšení rozpočtu dostavby zmíněné atomové elektrárny o 270 milionů eur (6,9 miliardy korun) na 5,67 miliardy eur (145,1 miliardy korun). V závislosti na termínu získání příslušných povolení by třetí blok elektrárny mohl být spuštěn až v příštím roce. Třetí blok je dokončen z 98,8 procenta a čtvrtý blok z 84,6 procenta.

„Nesouhlasíme s takovýmto návrhem, budeme požadovat vyvození personální odpovědnosti,“ řekl novinářům Žiga ke zvýšení rozpočtu dostavby a posunutí termínů.

Ilustrační foto
Dodal, že tyto změny musí schválit valná hromada SE.

SE naposledy loni posouvaly termín uvedení dvou rozestavěných bloků elektrárny v Mochovcích do provozu. Tehdy předpokládaly, že třetí blok bude spuštěn ve druhém letošním čtvrtletí a čtvrtý blok o rok později. Nejnovější odklad podnik zdůvodnil delším trváním testů a opožděním stavebních prací.

Třetí blok elektrárny by měl být technicky připraven k navezení paliva letos v létě. Následně bude muset podnik získat příslušná povolení, což může podle SE trvat až osm měsíců, a to i v souvislosti s očekávanými obstrukcemi účastníků řízení, zejména rakouských protiatomových organizací.

Například rakouská ekologická organizace Global 2000 tvrdila, že došlo ke snížení odolnosti stěn reaktoru elektrárny v Mochovcích. Žiga i slovenský úřad jaderného dozoru informace o technických nedostatcích stavby odmítli.

Ilustrační foto

„Z rakouské strany zaznívá množství nepravdivých informací a iracionální strašení,“ uvedl Žiga.

Dodal, že testy zařízení dopadly nad očekávání dobře a některé naměřené parametry dvojnásobně převýšily stanovené bezpečnostní limity. Podle Žigy dokončovaná elektrárna by ale nebyla uvedena do provozu, pokud se prokážou nedostatky stavby.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích začala v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz však byly práce v 90. letech pozastaveny. Obnoveny byly v roce 2008 poté, co majoritní podíl v SE získal italský koncern Enel.

První dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích byly uvedeny do provozu v letech 1998 a 1999. Do vlastnické struktury SE v roce 2016 vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding.

Adrian Bobok hej

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...