Domů
Rychlé zprávy
Finská jaderná elektrárna Olkiluoto 3 dosáhla kritičnosti. Standardní provoz bude zahájen nejdříve v červnu
Zdroj: Wikimedia Commons -Hannu Huovila / TVO
Zdroj: Wikimedia Commons -Hannu Huovila / TVO

Finská jaderná elektrárna Olkiluoto 3 dosáhla kritičnosti. Standardní provoz bude zahájen nejdříve v červnu

Společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) získala v polovině prosince povolení k dosažení kritického stavu na reaktoru Olkiluoto 3. Ten byl dosažen v noci na 21. prosince. K ustálené výrobě elektřiny je však ještě potřeba urazit dlouhou cestu, která by měla být završena v červnu 2022.

Finský státní jaderný dozor STUK uvedl, že předpoklady pro testy kritičnosti aktivní zóny a testy při nízkém výkonu byly splněny a blok je nyní připraven pro zahájení série dalších zkoušek. První propočty a analýzy aktivní zóny byly s experimentem porovnány v noci na 21. prosince. Výsledky ukázaly shodu návrhu s očekáváním.

Úloha STUKu, který dohlížel na hladké dosažení prvního kritického stavu, však nekončí. Jeho dalším úkolem je kontrola všech následujících testů. Hodnocení odborníků z dozorného orgánu tak potvrdí připravenost nejen celé elektrárny, ale i všech systémů a personálu k bezpečnému provozu bloku.

Třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto Třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto. Zdroj: TVO

Testy fyzikálního spouštění, probíhající po dosažení kritického stavu, zajistí kontrolu aktivní zóny a přidružených systémů. Tyto testy mohou odhalit problémy, které by byly závažnější při vyšších výkonech. Během těchto testů je kontrolována odezva neutronů na detektorech a celé chování aktivní zóny. Vzhledem k téměř nulovému výkonu reaktoru za těchto testů nebude výstupní výkon bloku využíván k výrobě elektřiny.

Po úspěšném dokončení testů fyzikálního spouštění bude výkon reaktoru postupně zvyšován a na vybraných výkonových hladinách budou zahájeny testy energetického spouštění. Během energetického spouštění budou prováděna testování všech komponent při výkonových úrovních 5, 30 a 60 %. Na základě výsledků testování bude vždy rozhodnuto o přesunu na vyšší výkonovou hladinu. Produkce elektřiny bude zahájena při 30% výkonu.

Podle plánů společnosti TVO by měla být první elektřina do sítě dodávána již na konci ledna 2022, což je o měsíc dříve, než předpokládal posledně zveřejněný harmonogram. Dokončení všech testů energetického spouštění a počátek standardní dodávky elektřiny je očekáván v červnu příštího roku.

Třetí blok elektrárny Olkiluoto je stavěn konsorciem Areva-Siemens od roku 2005. Původně měl být jaderný blok dokončen v roce 2009, ale výstavba čelila několika zpožděním a překážkám. Ty se týkaly jak technických problémů při výstavbě, tak také organizačních. V neposlední řadě výstavbu prodloužila i pandemie COVID-19.

Nyní se postupně posouváme do okamžiku, na který jsme dlouho čekali. Předpoklady pro bezpečné spuštění reaktoru byly naplněny a brzy budeme schopni realizovat naše sliby největšího finského klimatického činu ,“ sdělil viceprezident společnosti TVO, Marjo Mustonen.

Jaderné elektrárny ve Finsku

Ve Finsku jsou nyní v provozu čtyři jaderné bloky s celkovým výkonem přibližně 2800 MWe. Jádro tak ve Finsku tvoří nejmasivnější zdroj energie s 35% zastoupením. Finsko však není ve výrobě elektřiny soběstačné a přibližně čtvrtinu spotřeby musí dovážet ze zahraničí.

Kromě reaktoru EPR elektrárny Olkiluoto 3, který by měl být v nejbližších měsících spuštěn, je v plánu také výstavba reaktoru VVER-1200 v lokalitě Hanhikivi. Výstavba nového reaktoru by měla začít v roce 2023, do komerčního provozu by měl vstoupit v roce 2029.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Pavel Karásek
21. prosinec 2021, 20:31

Ta jaderná elektrárna se stavěla pouze šestnáct let a už je hotová. Všechna čest.

miro novak
21. prosinec 2021, 20:54

pridam tiez nieco smiesneho: FVE sa stavia iba zopar hodin, ale v noci stale nic nevyraba.

hellokitty
22. prosinec 2021, 18:05

pridam tiez nieco smiesneho: po vybuchu FVE neostane 100 rokov neobyvatelna plocha

pr
24. prosinec 2021, 11:55

A přes to, že nevyrábí, tak po slunném dni je elektřiny i v noci dost.

josef
22. prosinec 2021, 01:00

Hmm a u nás se 16 let jen žvanilo a poslouchali se řeči lidí jako jste vy, takže místo toho abychom tady dnes spouštěli 2 bloky v Temelíně nemáme nic.

Pavel Karásek
22. prosinec 2021, 01:27

U nás především jaderná mafie svým vlivem dlouhou dobu bránila a brání rozvoji obnovitelných zdrojů.

Vladimír Šťastný
22. prosinec 2021, 06:35

Pane Karásku, vyjadřujte se přesněji. Každá elektrická instalace musí splňovat nějaké podmínky, aby mohla být připojena k veřejné síti. Pokud k ní nepotřebujete být připojen, nikdo vám v ničem nemůže bránit. Ale musíte si vytvořit ostrovní systém a přes zimu jíst syrové brambory a nesvlékat kožich. Při tom, jak nadšeně zde kopete za OZE jsou to přece jenom nepatrné marginálie.

Pavel Karásek
22. prosinec 2021, 18:37

Váš komentář pane Šťastný moc logiku nemá. Proč já bych podle Vás neměl být připojen k síti? Zřejmě jste unaven a potřebujete odpočinek.

Emil
22. prosinec 2021, 18:44

Tak přece byste nebral elektřinu od jaderné mafie, a ještě jí za to platil, Karásku? Proč to děláte?

František
22. prosinec 2021, 10:33

Tak to je dost mizerná mafie, když má jeden projekt za 20 let.

Ale teď se konečně napakují a budou moci investovat - staré Buicky za nové Mercedesy, staré Thompsony za nové SIGy, nová kvádra, klobouky a jestli konečně dopadnou i Mochovce, tak bude i na doutníky.

Je to takové hezké klišé. Prostý člověk zná tři hlavní mafie: nafta, jádro, farmacie.

Než klišé je lepší se podívat, kdo požívá největších výhod a kde se točí peníze: internetoví giganti(daně) a OZE(dotace).

hellokitty
22. prosinec 2021, 18:03

dotace do OZE su zlomkove oproti tomu co sa este stale leje do fosilu

Pavel
22. prosinec 2021, 11:41

Opravte si slovo "kritikality" v nadpisu.

Anglicke "criticality" se do češtiny překládá jako "kritičnost".

Takže správně je:

Finská jaderná elektrárna Olkiluoto 3 dosáhla kritičnosti.

Nebo lépe:

Reaktor finské jaderné elektrárny Olkiluoto 3 dosáhl kritičnosti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se