Finský Fortum začne s velkoobjemovou recyklací baterií, zpět má získávat až 80 % materiálu

DomůRychlé zprávyFinský Fortum začne s velkoobjemovou recyklací baterií, zpět má získávat až 80 % materiálu

Finská energetická společnost Fortum zahajuje svoji činnost v oblasti recyklace lithium-iontových baterií. Proces recyklace, který byl vyvinut společností CRSOLTEQ, by měl pro opětovné využití získat zpět přes 80 % materiálu obsaženého v bateriích.

Recyklace využívaná Fortumem je založena na hydrometalurgických procesech. Nejprve dochází k separaci plastů, mědi a hliníku a následné recyklaci samostatnými procesy. Chemické a minerální komponenty baterie vytvoří hmotu, která se většinou skládá z kobaltu, manganu, lithia a niklu. Chemickou precipitací je možno tyto materiály recyklovat a opět dodat výrobcům baterií k jejich dalšímu využití. V současné době dosahují recyklační metody účinnosti okolo 50 %.

„V současnosti je velmi málo fungujících, ekonomicky životaschopných technologií pro recyklaci materiálů z lithium-iontových baterií. V tomto jsme viděli výzvu, která ještě nebyla vyřešena a vyvinuli jsme škálovatelné řešení pro recyklaci baterií ze všech odvětví, která je používají,“ uvedl viceprezident Fortum Recycling and Waste Kalle Saarimaa.

Recyklací se zabývají rovněž Volskwagen nebo Umicore

V únoru tohoto roku oznámil Volkswagen pilotní zařízení na recyklaci baterií v Salzgiterru, které bude schopné zpracovávat 1 200 tun ročně. Toto množství by odpovídalo zhruba 3000 baterií, přičemž v budoucnu je plánován nárůst kapacity tohoto recyklačního zařízení. Volkswagen uvádí, že jeho dlouhodobým cílem je využít recyklací až 97 % všech materiálů využitých v bateriích.

Belgická společnost Umicore má v současné době kapacitu na recyklaci baterií zhruba ze 150-200 tisíc elektromobilů ročně.

Problematickými jsou zejména náklady na recyklaci, v současné době vychází produkce lithia a kobaltu stále levněji než jejich zpětné získávání recyklací. Fortum odhaduje, že celosvětový trh s recyklací baterií by mohl okolo roku 2025 dosahovat hodnoty zhruba 20 miliard euro ročně.

Zdroj úvodního obrázku: Tennen-GasCC BY 3.0, Wikimedia Commons