Domů
Energetika v zahraničí
Německo vybralo 62 vodíkových projektů vhodných pro status IPCEI
Zdroj: Martin Abegglen / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Německo vybralo 62 vodíkových projektů vhodných pro status IPCEI

Německo vybralo 62 vodíkových projektů se statusem tzv. významných projektů společného evropského zájmu (Important Projects of Common European Interest, IPCEI). Získání statutu IPCEI by odstranilo případné komplikace týkající se pravidel EU pro státní podporu. Německá vláda totiž chce do těchto projektů investovat 8 miliard eur (přibližně 204 miliard korun), informoval portál Euractiv.

Německé kandidátské projekty na status IPCEI byly vybrány z celkových 230 navrhovaných projektů. Jedná se o projekty týkající se výroby vodíku a vodíkové infrastruktury. Tyto projekty musí splňovat daná kritéria, jako například přispívání k jednomu nebo více cílům EU, a musí projít předem daným procesem, jehož součástí je i schválení ze strany Evropské komise. Očekává se, že financování projektů by bylo umožněno od jara 2022.

„Chceme se stát světovou jedničkou ve vodíkových technologiích,“ řekl Peter Altmaier, ministr energetiky Německa.

Mezi projekty převažují elektrolyzéry a vodíkové plynovody

Německé ministerstvo energetiky vybralo 50 kandidátských projektů na status IPCEI. Součástí jsou elektrolyzéry s celkovým instalovaným výkonem více než 2 GW a vodíkové plynovody v délce zhruba 1700 km. Ministerstvo dopravy Německa vybralo dalších 12 projektů v sektoru mobility. Tyto projekty se zaměřují na rozvoj a výrobu palivových článků, vodíková vozidla a čerpací stanice.

„Udělali jsme pro naši ekonomiku velký krok směrem ke klimatické neutralitě, kdy by tyto projekty ušetřily několik milionů tun CO2, a to zejména v ocelářském a chemickém průmyslu,“ dodal Peter Altmaier.

Vodík je šancí pro dekarbonizaci ocelářství

Projekty v ocelářském průmyslu mají velký potenciál pomoci sektoru snížit emise. Podle Hanse Jürgena Kerkhoffa, prezidenta německé Ocelářské federace (WV Stahl), by tuna uhlíkově neutrálního vodíku mohla zamezit 26 tunám emisí uhlíku při výrobě oceli.

„Jedná se o důležitý milník na cestě k dosažení klimaticky neutrální výroby oceli a o silný signál ze strany německé vlády,“ uvedl Nils Pfennig ze společnosti thyssenkrupp.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.