Domů
Akumulace energie
Světová banka schválila půjčku pro rozvoj bateriových úložišť v Číně

Světová banka schválila půjčku pro rozvoj bateriových úložišť v Číně

Po schválení investice v hodnotě 1 miliardy dolarů (zhruba 22,5 miliard korun) na akceleraci úložišť energie v rozvojových zemích, došlo i ke schválení půjčky v hodnotě 300 milionů dolarů (zhruba 6,7 miliard korun) pro čínský program na akceleraci bateriových úložišť.  

Podle dokumentu od Světové banky, který nastiňuje cíle programu na podporu obnovitelných zdrojů a rozvoje bateriových úložišť v Číně, stále existují velké mezery mezi pilotními projekty, soukromými a sponzorovanými projekty a udržitelným průmyslem.

Investiční program v hodnotě 750 milionů dolarů (zhruba 17 miliard korun), zafinancuje Světová banka částkou 300 milionů dolarů. Zbylých 450 milionů (zhruba 10,1 miliard korun) bude financováno prostřednictvím banky Hua Xia Bank. Zájem o investování do úložišť energie v Číně končí zejména na nejistotách spojených se způsobem proniknutí na trh.

Světová banka již ve své analýze vydané v loňském roce uvedla:
„Malí a střední podnikatelé mají zájem investovat do bateriových úložišť, ale čelí několika překážkám.“ 

Překážky zahrnují:

  1. přístup podniků k půjčkám zejména od státních bank vzhledem k neochotě těchto bank financovat rizikové technologie a malé a střední podnikání obecně,
  2. nedostatek účinných oceňovacích mechanismů pro bateriová úložiště,
  3. nedostatek obchodních modelů k pokrytí vysokých počátečních nákladů,
  4. nedostatek politických a regulačních iniciativ pro přístup k elektrizační soustavě.

Současný stav úložišť v Číně

V roce 2018 zaznamenal čínský sektor pro uchování energie velký rozmach. Podle statistik od China Energy Storage Allience disponovala Čína úložišti o celkovém výkonu 31,3 GW. Z toho elektrochemická úložiště dosahovala výkonu 1072,7 MW. S rychlým rozvojem sektoru se však pojí problematika chybějících standardů a systémových řešení.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.