Domů
Elektřina
Nová technologie výroby baterií může pomoci snížit obsah CO2 v atmosféře

Nová technologie výroby baterií může pomoci snížit obsah CO2 v atmosféře

Nový proces, využívající oxid uhličitý z okolního prostředí pro výrobu uhlíkových nanotrubic, by mohl dle jeho autorů pomoci v boji s klimatickými změnami. Získaný uhlík by měl být využit zejména pro produkci elektrod baterií pro elektromobily či velkokapacitní skladovací systémy.

Nezvyklá technologie je výsledkem spolupráce vědců z Vanderbiltské univerzity a Univerzity George Washingtona. Pro svůj projekt vědci využili proces využívající energii ze solárních zdrojů, který umožňuje výrobu uhlíkových nanotrubic, jež mohou sloužit jako materiál pro produkci lithium-iontových baterií pro elektrická vozidla a jiná zařízení či sodíkových baterií, které jsou vhodné pro velkokapacitní systémy pro skladování elektrické energie.

„Tento přístup nejen produkuje lepší baterie, ale rovněž stanovuje cenu oxidu uhličitého získaného z atmosféry, která je svázána s cenou baterií pro koncové uživatele, na rozdíl od většiny snah o využívání CO2, jež jsou zaměřeny na levná paliva, jako například metanol, která si nedokáží obhájit náklady na svou produkci,“ říká o novém konceptu jeho spoluautor Cary Pint.

Při ceně 325 amerických dolarů za kWh (průměrná cena lithium-iontových baterií v roce 2013) by dle vědců cena kilogramu CO2, jakožto materiálu pro výrobu baterií, dosáhla 18 dolarů, což je šestinásobek hodnoty CO2 při jeho přeměně v metanol.

Proces přeměny atmosférického CO2 na elektrody baterií. Zdroj: Vanderbilt University

Technologie je založena na solárním termickém elektrochemickém procesu (STEP), který umožňuje vytvářet uhlíková nanovlákna z atmosférického oxidu uhličitého. Proces STEP, využívající solární energii, poskytuje jak elektrickou, tak i tepelnou energii nezbytnou pro rozklad oxidu uhličitého na uhlík a kyslík a pro následnou výrobu uhlíkových nanotrubic, které jsou stabilní, flexibilní, vodivé a silnější než ocel.

„Naše řešení klimatických změn je dvoustranné: jednak transformuje skleníkový plyn do cenných produktů a poskytuje bezemisní alternativu dnešním průmyslovým a transportním procesům založeným na fosilních palivech. Další možné aplikace uhlíkových nanotrubic zahrnují uhlíkové kompositní materiály pro odolné a lehké konstrukční materiály, sportovní vybavení a části pro automobily či letadla.“ komentuje přínosy technologie profesor chemie Stuart Licht, spoluautor projektu.

Bezemisní plynové elektrárny

Podle autorů projektu by mohl být proces STEP spojen s výrobou elektrické energie z plynové elektrárny. Elektrárna by poskytla dostatek elektrické energie, tepla a zároveň by byla zdrojem koncertovaného oxidu uhličitého, který by zvýšil účinnost celého procesu. Kyslík získaný z rozkladu CO2 by poté mohl být využit pro zlepšení účinnosti spalování plynu, což by částečně kompenzovalo odběr elektrické energie pro účely štěpení CO2. Výsledkem by byla elektrárna spalující fosilní paliva s téměř nulovými emisemi CO2.

„Představte si svět, ve kterém nám nová elektrická vozidla nebo velké bateriové akumulační systémy umožní nejen překonat environmentální hříchy z naší minulosti, ale budou krokem směrem k udržitelné budoucnosti pro naše potomky.“

Stuart Licht

Zdroj úvodní fotografie: Mstroeck

Komentáře

(1)

Jarda

29. leden 2019, 08:54

Skvělé. Který ropný prachatec na realizaci této myšlenky sedí jak žába na prameni ?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.