Domů
Rychlé zprávy
Francouzský senát přijal návrh zákona o urychlení výstavby nových jaderných zařízení
Jaderná elektrárna Bugey ve Francii
Zdroj: EDF

Francouzský senát přijal návrh zákona o urychlení výstavby nových jaderných zařízení

Francouzský Senát drtivou většinou schválil návrh zákona, jehož cílem je urychlit výstavbu nových jaderných zařízení v oblastech stávajících lokalit s provozovanými jadernými elektrárnami. Informaci přinesl server World Nuclear News.

Schválený text již nepočítá se snížením podílu jaderné energetiky ve francouzském energetickém mixu do roku 2035 na 50 %. Podíl jádra v energetickém mixu bude do roku 2050 zachován nad úrovní 50 %.

Senát zahájil projednávání návrhu zákona 17. ledna a o jeho znění hlasoval 24.  ledna. Návrh zákona byl v Senátu přijat v prvním čtení 239 hlasy. Proti bylo 16 senátorů.

Kromě toho řadí návrh malé modulární reaktory (SMR) mezi zdroje, které by mohly být do mixu začleněny.

"V případě elektřiny jaderného původu se cíl dekarbonizace do roku 2050 týká výstavby evropských tlakovodních reaktorů (EPR) a malých modulárních reaktorů," uvádí dokument.

Snazší postup při výstavbě jaderných reaktorů

Návrh zákona rovněž zavádí "zvláštní postup pro slučitelnost územně plánovacích dokumentů" s ohledem na výstavbu nových reaktorů a osvobozuje je od některých stavebních povolení. Provozovatelům jaderných zařízení rovněž poskytuje možnost využít postup okamžitého vlastnictví k získání pozemků, na nichž by mohli postavit nové reaktory.

Text návrhu zákona nyní putuje k posouzení do dolní komory parlamentu, Národního shromáždění, kde se o něm bude hlasovat v březnu.

Zasedání francouzského senátu. Zdroj: Senat.fr

Jaderná energetika se na výrobě elektřiny ve Francii podílí téměř 75 %. Vláda bývalého francouzského prezidenta Francoise Hollanda v roce 2014 ale oznámila, že instalovaný výkon jaderných elektráren bude ve Francii do roku 2025 zastropován na hodnotu 63,2 GWe s nejvýše 50 % podílem na celkové výrobě elektřiny.

Francouzský zákon o energetické transformaci pro zelený růst, přijatý v srpnu 2015, sice nevyžadoval odstavení provozovaných reaktorů, ale znamenal, že společnost EDF bude muset uzavřít starší reaktory, aby mohla uvést do provozu nové. Podle návrhu zákona o energetice a klimatu předloženého v květnu 2019 Francie plánovala snížení podílu výroby v jaderných elektrárnách odložit z roku 2025 na rok 2035.

Plány na výstavbu nových reaktorů EPR 2

Francouzský víceletý energetický plán - Programmation Pluriannuelle de l'Energie (PPE) - je plánem na období 2019-2023 a 2024-2028, který stanoví hlavní energetické priority země, a tím určuje směr veřejných a soukromých investic.

PPE je v souladu s nízkouhlíkovou strategií země. Díky těmto dvěma hlavním směrům chce Francie splnit cíle stanovené Pařížskou dohodou o klimatu a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Ačkoli vláda zveřejnila PPE koncem roku 2018, diskuse o něm stále probíhají. Po dokončení PPE vláda určí, kolik reaktorů by mělo být odstaveno a kolik nových postaveno.

Finská jaderná elektrárna Olkiluoto 3 (EPR-1600). Zdroj: Areva

V únoru loňského roku prezident Macron oznámil, že nastal čas pro jadernou renesanci ve Francii. Prohlásil, že provoz všech stávajících reaktorů by měl být prodloužen, aniž by byla ohrožena bezpečnost, a představil návrh programu pro šest nových reaktorů EPR 2 s možností výstavby dalších osmi reaktorů EPR 2.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Karásek
1. únor 2023, 21:15

Jestli stihnou v budoucnu stavěné JE elektrárny spustit před rokem 2040, tak to bude zázrak. Do té doby odstaví spoustu starých jaderných bloků. Ambici nahradit tyto staré bloky budou mít vesměs jen OZE.

Emil
1. únor 2023, 21:24

Na to jste přišel jak, že do roku 2040 "odstaví spoustu starých jaderných bloků"? Záměrem EDF je 80letý provoz, tj. neodstavovat žádné před rokem 2059: transitionsenergies. com/comment-prolonger-vie-reacteurs-nucleaires/

Ivan Švančara
30. leden 2023, 19:06

klucova vlastnost politika je jeho zasadovost.

Richard Vacek
30. leden 2023, 19:06

Teď jde o to, kde sehnat dostatečný počet odborníků, kteří mohou působit v oblasti jaderných elektráren. Řadu let byla evropská veřejnost masírována že jádro je od ďábla a tak jenom černé ovce se rozhodly daný obor, který "nemá" budoucnost, studovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se