Domů
Rychlé zprávy
V Indii využívají použité jaderné palivo jako zdravotnický nástroj

V Indii využívají použité jaderné palivo jako zdravotnický nástroj

Indičtí vědci používají materiál získaný z použitého jaderného paliva ke snížení nepříznivých vlastností krevní transfúze pro kojence a další rizikové skupiny pacientů. Pro tyto účely běžně používaný kobalt-60 je díky výzkumu jaderného výzkumného centra v indickém městě Trombay nahrazován cesiem-137 z použitého paliva.

Při krevní transfuzi kojenců, nebo jedinců s velmi oslabeným imunitním systémem může ve velmi výjimečných případech dojít k závažným komplikacím – graft-versus-host disease (GVHD). Aby k těmto komplikacím nedocházelo, je preventivně darovaná krev ozařována rentgenovým zářením, nebo zářením gama ze zářiče kobalt-60.

Nevýhodou používání kobaltu-60 je jeho relativně krátký poločas rozpadu, který je 5,3 roku. Z tohoto důvodu musí být lékařské zářiče často měněny. Použití dobrého zářiče cesia-137 s poločasem rozpadu 30,2 roku se proto jeví jako vhodná alternativa. Používaná směs cesium chloridu je však běžně dostupná pouze jako prášek. To pochopitelně přináší vyšší nároky na správné zacházení s tímto radioaktivním materiálem.

Získávání cesia-137 v pevné formě

Vědcům v Bhabha jaderném výzkumném centru v Indii se podařilo získat z použitého jaderného paliva cesium-137 v pevné formě. To je z použitého jaderného paliva z indických elektráren získáváno technologií založené na výměně iontů a extrakci roztoku cesia z přepracovaného paliva. Tato operace také snižuje radioaktivitu a zahřívání použitého jaderného paliva. To ulehčuje jeho další uskladnění.

Cesium-137 je následně vitrifikováno – smícháno s tekutým sklem a vlito do kovových pouzder. Takto vzniklé zářiče budou mít dlouhou životnost bez nebezpečí rozptylu částic.

Na základě série testů bylo v jaderném výzkumném centru zřízeno výrobní zařízení. V červnu 2015 zde bylo vyrobeno prvních 10 zářičů.

Do budoucna se očekává, že vyvinutá technologie nahradí kobalt-60 i v jiných aplikacích, jako je například potravinářství, nebo sterilizace lékařských nástrojů.

Zdroj úvodní fotografie: samacharjagat.com

Komentáře

(3)

C

24. únor 2017, 12:04

Technologie je to zajímavá, ale spotřeba bude asi v poměru k vypálenému palivu poměrně malá. Nebylo by možná naškodu z tepelně aktivních izotopů tvořit náplň to TEG místo nákladného izotopu plutonia, ale to by asi vyžadovalo nakládání s ještě relativně horkým palivem.

P.S. Myslím že se autor spletl, možná to udělal autocorrect, ale myslím že se má cesium vitrifikovat, nikoliv verifikovat.

Michael Němý

24. únor 2017, 19:36

Dobrý den, samozřejmě je v procesu výroby zářičů cesium vitrifikováno. Mockrát Vám děkuji za odhalení tiskařského šotka. Nyní by již vše mělo být v pořádku.

C

24. únor 2017, 20:05

Není zač. :)

Myslím že tento indický počin je krok správným směrem, který nahradí drahé procesy o něco levnějšími.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.