Domů
Rychlé zprávy
Konference EGÚ Brno „Energetika 2021“
Ad
Zdroj: EGÚ Brno
Zdroj: EGÚ Brno

Konference EGÚ Brno „Energetika 2021“

Investovat do podnikové energetiky se vyplatí. Dekarbonizace přeje malým zdrojům. Odstavování fosilních zdrojů a navýšení poptávky po elektřině jsou důvody, proč bude nutné v příštích čtyřech letech nalézt ve střední Evropě 190 až 200 TWh nové výroby elektřiny. Jen pro srovnání: jaderná elektrárna Dukovany za rok vyrobí okolo 14,5 TWh elektřiny. Představa, že by kdokoli v našem regionu dokázal do roku 2025 postavit třináct jaderných elektráren, je absurdní. I proto lze předvídat, že elektroenergetiku čekají v nadcházejících letech převratné změny.

Od roku 2026 se dostane výkonová bilance v české elektrizační soustavě do deficitu. Navíc po roce 2030 bude odstavena většina uhelných zdrojů. V návaznosti na rostoucí ceny emisních povolenek dojde také ke změně palivového mixu výroben tepla a elektřiny z uhlí na kombinaci plynu a biomasy.

Horizontu roku 2050 dosáhne z v současnosti provozovaných velkých zdrojů pouze jaderná elektrárna Temelín a teoreticky paroplynová elektrárna Počerady. Velký otazník se vznáší nad připravovaným novým jaderným zdrojem v Dukovanech, který by podle stávajícího harmonogramu měl být spuštěn v roce 2036. Každopádně ani masivní budování obnovitelných zdrojů pro udržení stabilního zásobování elektřinou v ČR stačit nebude.

Graf: Chybějící elektrický výkon v elektrizační soustavě ČR Graf: Chybějící elektrický výkon v elektrizační soustavě ČR

Modernizace v současnosti provozovaných fosilních zdrojů se již vzhledem k razantnímu růstu cen emisních povolenek nevyplatí. Bude je proto nutné nahradit. V elektrizační soustavě vznikne prostor pro nové, především flexibilní zdroje, které budou schopné poskytovat zálohy a regulace. Podle propočtů EGÚ Brno bude do roku 2050 potřeba instalovat nové kogenerační zdroje o výkonu až 7950 MW.

Nyní je správné období pro investice do nového zdroje. Elektřina bude v budoucnu výrazně zdražovat a firmy by se na to měly připravit. Nabízejí se ale také nové příležitosti. Například výnosy z kogenerační jednotky může navýšit poskytování služeb výkonové rovnováhy,“ uvedl Michal Macenauer, ředitel pro strategii společnosti EGÚ Brno, a dodal: „O novém zdroji by měly uvažovat především firmy, které odebírají teplo od dodavatele ze systémů centrálního zásobování teplem, samostatně si vyrábějí teplo nebo spoléhají na provoz uhelné technologie či na starou plynovou kogeneraci.

Konference pomůže nalézt odpovědi

Tématům, zda se vyplatí mít vlastní zdroj elektřiny nebo zdroj pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla a jaké existují možnosti jejich financování, se bude věnovat již 25. ročník konference EGÚ Brno. Ta nese název Energetika 2021 s podtitulem Poroste význam podnikové energetiky? Její jednotlivé programové bloky odpoví mimo jiné na otázky, jaká technologie je největší nadějí v kontextu tuzemské energetiky, jak se změní české teplárenství nebo co lze očekávat v přenosu a distribuci energií.

Tradičně půjde o největší odbornou akci v České republice zaměřenou na budoucnost energetiky. Srdečně zvu všechny, kteří plánují investice či podnikají v této oblasti. Pokud vás téma podnikové energetiky zajímá nebo vážně uvažujete o modernizaci stávající či pořízení nové kogenerační jednotky, určitě přijeďte 22. a 23. září do Brna,“ nastínil M. Macenauer.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Jaroslav Novák
26. srpen 2021, 12:49

řešení je jediné: stavět zítra ETE34 shodné s ETE12 státním podnikem zakázkami z ruky PD je na stole a 1050 MWe netto z bloku při značných synergiích a shodném palivu,....to je jediné řešení EE pro oblast střední Evropy

Baton David
26. srpen 2021, 14:38

amen

Ivan Novák
26. srpen 2021, 15:36

Komické na tom je, jak všichni mluví o tom, že za pár let začne ve střední Evropě docházet k poruchám v plynulosti a ceně dodávek elektřiny, ale nikdo ani v nejmenším nevěří, že na to opravdu dojde, i když se nehne prstem.

Milan Vaněček
26. srpen 2021, 18:11

Ono se tím prstem skutečně pohne, a to pořádně, podniky si začnou zajišťovat svoji (převážně čistou) elektřinu a teplo, jako to bývalo a zase bude....

Půjde to bez blackoutů a jaderné (mini)elektrárny to nebudou.

Ivan Novák
26. srpen 2021, 20:38

A jak byste v koncepci samozásobení zajistil třeba vlastní domácnost? Zkuste si, prosím, podložit Vaši představu čísly, včetně nákladů. Zjistíte, že i kdybyste si změkčile povolil místo velkého akumulátoru elektrocentrálu, v této hypotéze buď spotřebu extrémně omezíte plánovitě od začátku, nebo Vás k tomu rychle donutí rodinný rozpočet.

Carlos
26. srpen 2021, 20:56

Víte že kapitalismus v kuchyni dělat nelze, ne?

Každopádně už jenom nasazení systému Místní Baterie pomůže výrazné nezávislosti na síti a v případě zimy v režimu energy harvestingu zajistí to nejnutnější. A lidi to začnou používat v momentě kdy vinou jaderných dědků k těm problémům dojde, protože přílišné tlačení na neperspektivní technologii současných koncepcí JE vedlo ke stagnaci rozvoje a transformace energetiky.

Je opravdu fascinující jak vy energoetatisti,máte utkvělou představu že stát má zajišťovat něco co pohodlně a asi i mnohem efektivněji, vyřeší trh a soukromá iniciativa, kterým z nějakého nepochopitelného důvodu absolutně nevěříte a máte je za podezřelé. je to snad strach a psychologická obrana před tím aby někdo ukázal jak jsou Vaše koncepty neefektivní a proto se takovému nasvícení snažíte za každou cenu zabránit?

A to že zase vymýšlíte s dovolením totální ptákovinu o zastaralých JE stavěných neexistujícím průmyslem protože se přeorientoval na lukrativnější věci, nechám bez dalšího komentáře. Ale váš nápad je totální ko-ina

Ivan Novák
26. srpen 2021, 21:47

Tauernmoos jsem neznal, tak jsem si k tomu něco našel. Konstatuji, že jde o unikát, z něhož nejde o potenciálu možných nových PVR v našem regionu mnoho usoudit. 170 MW. Obě nádrže jsou umělé a existují přes 70 let, národní park kolem Grossglockneru byl pracně vymezen tak, aby v něm neležely. Zelený odpor neměl vážné argumenty (přesto mezi zahájením projektu a výstavby uplynulo více než 10 roků). Investice spočívá ve zvětšení propojovacího tunelu a doplnění technologie. Prostě atyp.

K tomu jádru a etatismu: jistě vnímáte, že se, coby insider, proaktivního jaderného aktivismu v diskusi zdržuji. Taky mi připadá, když se systém se zdroji specializovanými na výrobu pro trh, propojenými v řízené soustavě, prosadil všude v aspoň trochu rozvinutém světě, asi nepůjde o korporace vázané jen na stát, že. Cílem předválečného elektrizačního zákona bylo vyhnout se obstrukcím a vydírání ze strany vlastníků pozemků vůči přetínajícím liniovým stavbám ... co mi to jen připomíná.

Ivan Novák
26. srpen 2021, 22:09

Ještě upřesnění: insider na penzi. A poznámka: bez toho zákona by se v Brně doteď svítilo loučemi, protože by se tam proud z Oslavan nikdy nedostal. Byla to pomůcka umožňující úředníkům rozhodovat, který veřejný zájem převažuje, když se jich v jednom řízení sešlo víc. Dnes je paušálně převažujícím veřejným zájmem, když už se z chaosu veřejné správy podaří věc vytáhnout na světlo, ochrana ŽP, a co to je, často určují aktivističtí úředníci ad hoc podle své momentální nálady.

Carlos
26. srpen 2021, 22:55

Pane Ivane, mea culpa, za poslední odstavec se omlouvám, ten byl na pana Jaroslava Nováka. Moje chyba.

Brno bylo na Oslavany napojené ještě za císaře pána, stejně tak Olomouc na Hlubočky, v Přerově s staví druhá moravská elektrárna "na kšeft", takže mimo působnost toho zákona. Výstavbu vedení řešil už zákon z roku 1919 ve kterém ale ještě po státní energetice nebylo ani vidu ani slechu. V USA se podobné zákony objevují až ve 30. a poměrně násilně ničí místní elektrizaci (třeba několik farem) v odlehlých oblastech a napojují je na vzdálené centrální elektrárny (pan Veselý asi napíše více). V Británii s tím přišli také až po ČSR. Skoro se mi chce říct že ČSR zničila světu privátní energetiku. (Ale ona na to asi byla nálada tak nějak všude)

Ano, obstrukce mohou být problém, ale u energetiky je nadmíru jednoduché, mnohonásobně jednodušší oproti drahám, udělat vpravo v bok a problematický pozemek obejít. A nevidím v tom zase tak velký problém. Stejně jako i s tehdejší technologií nebyly problém asynchronní či sítě o různých frekvencích. Přes rotační invertory (ne motorgenerátory) se to dalo.

A je otázka jestli by nebyl ten jiný přístup efektivnější, anekdoticky, za císaře pána se stavěly dráhy, soukromě, o sto šest, pokud zrovna nebyla nějaká krize, nebo válka, za republiky horko těžko postavili polovičku Nové Tišnovky (možná ještě nějaké spojky a přeložky, ale pořád poměrně málo) po tom co se o ni snad dvacet let hádali. A to jenom protože Třebová skončila v zahraničí, nestihlo se to a stejně se jezdilo přes Třebíč. Bohužel nemáme nějaké velké srovnání jak by se to vyvíjelo bez těch zákonů a zásahů. Vzhledem k tomu že elektřina byla něco po čem byl hlad už za C.K. v Belle Époque, dovolím si hádat že by extra odpor proti vedení nebyl

Ivan Novák
27. srpen 2021, 09:29

Myslel jsem právě ten zákon z r. 1919,v principu platil až do r. 1957. S Brnem jsem to přehnal (z mého regionu - Kašperské Hory se elektrifikovaly z Čeňkovy pily taky před WWI), ale průměrný venkov by bez té "soustavnosti", zdůrazněné názvem zákona, asi ostrouhal. Sedlice u Pelhřimova jsou příklad, jako vedlejší efekt to pomáhalo řešit i poválečnou nezaměstnanost.

pr
28. srpen 2021, 11:15

Tak to srovnejte s Internetem, řekl bych, že to je podobné (tloušťka kabelu zase tak moc nehraje roli). Bům celkem nehraje roli a dnes je fůra městysů kde už mají u každého domu vyvedenou HDPE mikrotrubičku. Na rozdíl od velkých měst (P+B+O), kde se rozvoj zastavil po skoupení lokálních poskytovatelů kabelové televize nejmenovaným podvodným molochem. Druhý postsocialistický kyslíkový moloch sice má do každého domu rouru jako transgasnet, ale je prázdná a to jaksi konkurenci na trhu nepřidá. A to co nabízejí na kupru je již 20 let směšné.

Miloslav Černý
26. srpen 2021, 16:01

O potřebě náhrady dosluhujících zdrojů u nás je zřejmé. O cestě jakou zvolit, ale zas tak jasno není. Všechny cesty vedou do Říma. Neskutečná rychlost vývoje OZ všeho druhu, jasně naznačuje, že s hlediska bezpečnosti, ekonomiky začínají získávat navrch. Je to zatím nejúčinnější forma boje proti nežádoucímu rychlejšímu oteplování a důležité nezávislosti. A to je jenom z mála výhod, které OZ představují i v našem měřítku. Oni už si jednotlivé druhy své místo dokáží najít jak v kapacitě tak v druhu. To co se zdálo před 20 lety nepředstavitelné, je dnes realitou a jestli ten vývoj bode pokračovat aspoň stejným tempem (všechno nasvědčuje, že ještě vyšším), nestačíme se za dalších 20 let divit, že jsme nad tak jasnou volbou mohli ještě v dnešní době přemýšlet.

Milan
27. srpen 2021, 11:44

Boj proti nežádoucímu oteplování je nesmysl a OZE s tím nemají nic společného. Ta dnešní realita je násilím protlačována pomocí dotací a emisníma povolenkama. Asi se za 20 let budeme divit kam nás tento socialismus dovede.

Miloslav Černý
27. srpen 2021, 14:59

Stavíte se do role odpůrce názoru všech znalců v oboru o změně klimatu země. Jestli jste přesvědčen o své pravdě s podloženými podklady, měl by jste to publikovat v prestižních vědeckých publikacích. V opačným případě si na těchto stránkách až na výjimku asi moc příznivců nezískáte.

hellokitty
27. srpen 2021, 16:16

z historie vidime, ze kazda industrialna revolucia nas posunula niekam dalej, ta nastupujuca povedie k este vacsej automatizacii pomocou umelej inteligencie, k decentralizacii energetiky pomocou malych lokalnych zdrojov energie, k decentralizacii vyroby pomocou 3D tisku, k decentralizacii financii pomocou virtualnych kryptomien a v buducnosti mozno aj k decentralizacii a rozpadu statov tak ako ich pozname v sucasnosti

ja iba dufam, ze to bude cesta, ktora hlavne povedie k umozneniu dalsej existencie civilizacie na planete

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se