Domů
Rychlé zprávy
Konference: Energetická krize eskaluje a je nutné ji řešit
Ad
Zdroj: Business Forum
Zdroj: Business Forum

Konference: Energetická krize eskaluje a je nutné ji řešit

Mimořádná situace v energetice vyvolaná ruským útokem na Ukrajinu, postupující dekarbonizací a stoupajícími cenami přináší denně nové problémy, otázky a nejrůznější návrhy řešení. Dopady energetické krize na občany, firmy i státní rozpočet jsou alarmující a stěží dlouhodobě udržitelné.

Konference k současným turbulencím v energetice „Energetická krize eskaluje, je nutné ji řešit!“ se uskuteční 13. října 2022 v hotelu Grand Majestic Plaza v Praze.

Konferenci zahájí Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra, který pohovoří o aktuálních opatřeních Vlády ČR a budoucích evropských návrzích. Se scénářem dopadů nedostatku plynu na ekonomiku seznámí bývalý viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký.

V dopolední panelové diskusi přiblíží klíčoví energetičtí lídři, Pavel Elis, PRE, David Onderek EP Infrastructure, Pavel Řežábek, ČEZ, Luboš Pavlas, Sev.en Energy a Svatopluk Vnouček, ČEPS, jejich zkušenosti s dopady a řešeními současné energetické krize. Zaměří se na nejpalčivější otázky posledních měsíců a následující zimy: na ceny elektřiny a plynu, likviditu energetických firem, stabilitu a bezpečnost dodávek a přípravu na následující měsíce.

Odpolední blok bude věnován energetické burze, na které dochází k obrovské deformaci cen, jež neodpovídají ekonomickým parametrům. Pravidla pro obchody na energetické burze nefungují tak, jak by měla. Zaměříme se na příčiny a možná řešení tohoto neúnosného stavu. Položíme následující otázky: Kdo má kontrolovat energetické burzy? ERÚ, MPO nebo ČNB?  Prověřoval někdo burzy minulých šest měsíců?

V závěru konference organizátoři připravují blok o plynu, který zahájí zkušený expert a znalec plynárenství Vratislav Ludvík. Diskuse se bude točit kolem nedostatku plynu: česká republika má snad zajištěn dostatek plynu pro nadcházející zimu, bude-li mírná. S nespolehlivými dodávkami ruského plynu už nikdo nepočítá. Otázkou zůstává, zda budou zajištěny kontinuální dodávky plynu do ČR, z jiných než ruských zdrojů, pro zimu následující a zda dokážeme včas naplnit plynové zásobníky. O tocích plynu v následujícím období bude informovat Michal Slabý, ředitel strategie společnosti Net4Gas. Zásobníkům bude věnovat svůj příspěvek Lubor Veleba ze společnosti RWE Gas Storage CZ.

Registrovat na konferenci se můžete už nyní na www.business-forum.cz, kde najdete aktuální program, který flexibilně přizpůsobujeme aktuálnímu dění.

Akci pořádá Business Forum.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Karel Salaj
10. říjen 2022, 09:02

Ano, krize je a bude ještě větší, díky našim embargům, na to si musíme zvyknout.

Richard Vacek
10. říjen 2022, 09:20

Ruské zdroje jsme si snad udělali nespolehlivými my sami. Přímo naší aktivní činností. Pro řadu zemí je Rusko i nadále stabilním zdrojem surovin za konkurenceschopné ceny. Ty ceny jsou občas tak výhodné, že se takovým zemím vyplatí suroviny přeprodávat do Evropy.

Jan Stehlik
10. říjen 2022, 09:47

Vy jste asi ruský Šváb. Experti na konferenci vám vysvětlí, že jsme ve válce a od nepřítele nesmíme brát nic. Tudíž i když je to ruské, tak od prekupnika už to je čisté.

Richard Vacek
10. říjen 2022, 18:19

Francie už běduje, že nám přátelé z USA a Norska prodávají plyn za 4x vyšší cenu než ve svých zemích. A to máme za to, že jsme se tak rázně postavili ruskému agresorovi.

Ivan Švančara
10. říjen 2022, 10:52

experimenty s ruskym reaktorom rb 800 a palivom MOX su tak bezvyznamne, ze treba neustale opakovat slova odbornikov, ze na prvom mieste energetickej krizy je ruska invazia.

Přemek z Mělníka
10. říjen 2022, 11:07

Pro Evropu dodávky z Norska, Azerbajdžánu a z Alžíru dlouhobě nemohou stačit. Zachraňuje to americký LNG, kterého jsou schopni dodat z USA až 40% evropské spotřeby, to by prakticky nahradilo ruské dodávky. Ovšem frakovací plyn je hodně drahý....

V USA tanker naloží cca za 60 milionů dolarů a v Evropě se to prodá za cca 265 milionů....Zisk kolem 200 milionů. Kdo bude platit ty nehorázné ceny?... No spotřebitel...Jedná se až o pětinásobky bývalých cen.....

Zbyněk Poisl
10. říjen 2022, 12:14

Papaláši objevili Ameriku. To, co obyčejný člověk ví už víc než rok, papaláši objevili právě nyní! Máme my to ale bystré politiky!

Ivan Novák
10. říjen 2022, 12:52

Komentář trochu k věci: škoda, že na konferenci není, pokud jsem nepřehlédl, nikdo z MPO, protože žádný jiný orgán veřejné správy neodpovídá občanům za celkovou koncepci, co dál. Jak bude vypadat situace na trzích s energiemi v ČR za tři roky a proč? ERÚ technicky provádí zadání, principy regulace sám nevymýšlí, návrhy zákonů nepředkládá, motivaci rozděluje ale netvoří. Ostatní přednášející, jakkoli znalí, ve finále zastupují zájmy svých zaměstnavatelů závislých na svém a nejiném hospodářském výsledku, popř. individuální názory soukromých osob.

Ivan Švančara
10. říjen 2022, 13:38

a o to tu ide, nezucastnit sa, mlcat a nakoniec vyhlasit, ze na ich slova doslo.

Rejpal
10. říjen 2022, 22:48

Energetická krize neeskaluje. Ten vrchol už je za námi , ceny už klesly , protože nastoupila recese. Ekonomika se teď přestaví na vyšší ceny energie. Na konci toho procesu bude pokles životní úrovně lidí v průměru zhruba o 20-25%.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516