Domů
Elektrárny v Evropě
Maďarská jaderná elektrárna Paks kvůli poruše snížila výkon jednoho bloku

Maďarská jaderná elektrárna Paks kvůli poruše snížila výkon jednoho bloku

Maďarská jaderná elektrárna Paks oznámila, že snížila výkon jednoho ze svých čtyř bloků. Důvodem je blíže neurčená „elektrická porucha“, uvádí se podle agentury Reuters v prohlášení zveřejněném na webu elektrárny. Bezpečnost provozu prý není ohrožena.

Jaderné energetické zařízení v Paksi představuje třetinu výroby elektrické energie v Maďarsku. Elektrárna předpokládá, že se třetí blok vrátí ke své nominální kapacitě ve druhé polovině příštího týdne. Zjištěný problém nemá podle prohlášení dopad na jadernou bezpečnost ani na produkci zbývajících tří bloků.

Elektrárna Paks, která leží asi 100 kilometrů jižně od Budapešti, je v provozu od roku 1982. Nyní má čtyři reaktory, které pokrývají asi 50 procent energetické potřeby Maďarska. Maďarský stát ale plánuje přidat dva další bloky.

Postavit je má ruský koncern Rosatom. Projekt chce vláda financovat pomocí ruské půjčky ve výši deseti miliard eur (přes 225 miliard korun). Evropská komise státní subvence při rozšíření elektrárny už označila za přípustné, proti čemuž se podáním žaloby u Soudního dvora EU postavilo Rakousko. Později se k ní přidalo Lucembursko.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.