Domů
Rychlé zprávy
Mikroreaktor eVinci projde v Kanadě predlicenčním posouzením návrhu
Vizualizace převozu malého modulárního reaktoru
Zdroj: Rolls-Royce

Mikroreaktor eVinci projde v Kanadě predlicenčním posouzením návrhu

Rychlé zprávy
3 komentáře
10. červenec 2023, 13:48
Pavel Suk

Společnost Westinghouse Electric Company předložila kanadskému jadernému dozornému orgánu první sérii dokumentů pro hodnocení mikroreaktoru eVinci. Ten nyní bude posouzen v rámci předlicenčního hodnocení návrhu.

Kanadský národní jaderný dozorný orgán (CNSC) nabízí dobrovolnou službu předlicenčního hodnocení návrhu dodavatele. V rámci tohoto hodnocení experti posoudí návrh technologie jaderného reaktoru. Hodnocení není vyžadováno pro další postup licenčního řízení nových jaderných elektráren, ale cílí na kontrolu souladu návrhu zařízení s požadavky a očekáváním kanadského jaderného dozorného orgánu.

Proces předlicenčního hodnocení lze rozdělit do tří fází. Předběžné hodnocení návrhu, během kterého experti zkontrolují a posoudí návrh zařízení. Ve druhé fázi identifikují možné nedostatky a problémy, které by mohly bránit při licenčním procesu. Ve třetí části posoudí řešení nedostatků z druhé fáze, která navrhl vývojář zařízení.

Společnost Westinghouse požádala CNSC o předlicenční hodnocení dodavatele reaktoru eVinci již v únoru 2018. Potřebné dohody mezi Westinghouse a CNSC byly podepsány v září 2022 a v té době také odstartovaly proces předlicenčního hodnocení dodavatele (VDR).

Westinghouse nyní informoval o čtyřech oblastech zájmu, které má CNSC prozkoumat v rámci první fáze procesu VDR. Celkově bude prozkoumáno 40 důležitých oblastí jaderné elektrárny s reaktorem eVinci.

Vizualizace elektrárny s mikroreaktorem eVinci. Zdroj: Westinghouse

Nyní technologii vyvíjíme, zjištění možných neshod a licenčních problémů nám umožní včasně reagovat a upravit návrh zařízení,“ uvedl Westinghouse.

Společnost Westinghouse také plánuje předložit zprávy o návrhu zařízení ke společnému posouzení jak kanadským, tak americkým dozorným orgánem. Oba státní dozorné orgány podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti pokročilých malých modulárních reaktorů na podzim roku 2022. Westinghouse předloží k hodnocení vybrané zprávy s cílem dosažení souladu a pochopení obou dozorných orgánů.

V prosinci 2021 předložila společnost Westinghouse předlicenční plán zapojení dozorného orgánu. Tento plán pomáhá při spolupráci vývojáře reaktoru s dozorným orgánem díky snadnější komunikaci. Ve výsledku tento postup sníží míru nejistot při licenčním procesu pokročilých jaderných technologií.

V únoru tohoto roku informoval Westinghouse o záměru předložit vybrané zprávy jak kanadskému, tak americkému jadernému dozoru. Díky tomu bude možné standardní reaktorový koncept eVinci nasadit jak v Kanadě, tak i Spojených státech.

eVinci

Reaktor Vinci je koncept s tepelnými trubicemi a výkonem 14 MWt. Celý reaktor je vyráběný ve specializovaném závodě, díky čemuž je zařízení rychleji vyrobitelné. Stávající návrh zařízení uvažuje kampaň s délkou přibližně 8 let. Malá aktivní zóna a nízké zatížení zóny umožňuje rychlé reakce na změny poptávky po elektřině v síti.

Díky návrhu zařízení je celý systém konkurenceschopný, výkonný a spolehlivý, přičemž vyžaduje pouze minimální údržbu. Malá velikost zařízení umožňuje jeho snadný transport pomocí  standardních prostředků a umožňuje tak rychlé uvedení do provozu na lokalitě.

Reaktorový koncept eVinci je často popisovaný jako malá baterie pro decentralizovaný průmysl a ostrovní systémy. Společnost Westinghouse nyní uvažuje tento koncept zejména pro odlehlé komunity, těžební doly a kritickou infrastrukturu.

Kromě standardního využití mikroreaktoru na zemi se začíná uvažovat nad jeho aplikací i ve vesmíru ať už pro dodávky energie na jiných planetách, či jako pohonná jednotka pro vesmírná plavidla.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Oldřich Vašíček
11. červenec 2023, 10:58

"Malá aktivní zóna a nízké zatížení zóny umožňuje rychlé reakce na změny poptávky po elektřině v síti." Nějak nechápu, jak to spolu souvisí. Jaká je výstupní teplota z aktivní zóny? Jaké médium je použito pro výměník a chlazení? Jaký generátor pro výrobu elektřiny?

No, ještě si chvíli počkáme. Hlavně, že se s tím již počítá v energetických koncepcích.

Jen upozorňuji, že jsem příznivcem SMR. Jen, bohužel, zatím žádné nejsou (tedy na "západě"). ;)

Vítězslav
11. červenec 2023, 13:45

https://www.westinghousenuclear.com/Portals/0/new%20plants/evincitm/eVinci%20Micro%20Reactor%20NPJ%20M-A%202019.pdf?ver=2019-04-30-211410-367

Chlazen bude sodíkem a mají to vymyšleno tak aby tam vůbec nemusela být pumpa, tedy bude se samoregulovat.

Martin Prokš
11. červenec 2023, 14:56

Dobrý den,

Malá aktivní zóna, 8 let mezi výměnama paliva, 13MWt palivová trubice... Podle stránek Westinghouse pevná zóna, heat pipes, ... to na nízkoobohacený uran nepojede.

A poznámky a military transportu a advanced defence systémech... je jasná. To je pro armádu, zdoj pro základny a možná případně pro budoucí energetické zbraně typu laser, railgun a podobně...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se