Domů
Rychlé zprávy
Moldavští separatisté odmítají pomoc s dodávkami energie
Plynovod Síla Sibiře
Zdroj: Gazprom

Moldavští separatisté odmítají pomoc s dodávkami energie

Spor o dodávky plynu mezi moldavskou vládou a separatistickým regionem Podněstří vyvolává politické napětí. Region nedostává dodávky plynu po tom, co došlo k neprodloužení smlouvy o tranzitu přes Ukrajinu, separatistická vláda ovšem nechce přijmout dodávky z evropského trhu.

Podněstří se od Nového roku ocitlo v energetické krizi, když Ukrajina splnila svůj slib a zastavila přepravu ruského plynu do Evropy přes své území poté, co vypršela klíčová dohoda s Moskvou.

Vadim Krasnoselskij, prezident Ruskem podporovaného separatistického výběžku na východním křídle Moldavska, v pátek ve zprávě na Telegramu uvedl, že „1500 vícepodlažních bytových domů nemá plyn pro vytápění fe f:a teplou vodu. Téměř 72 000 soukromých domácností nemá plyn. Sto padesát plynových kotelen bylo odstaveno“. Informovalo o tom CNN.

Pomoc nechceme

Politiko navíc píše, že podle uniklé korespondence, prokremelské vedení neuznaného státu se sídlem ve městě Tiraspol odmítalo moldavské nabídky na dodávky plynu z evropského trhu a odmítalo i nabídky humanitární pomoci.

„Náš region je naštěstí bohatý na dřevo. Stále jsou zde rezervy,“ dodal a vyzval obyvatele venkovských oblastí s aktivními kamny, aby si dřevo našli a spalovali, kde je to možné.

Úřady v moldavském separatistickém regionu Podněstří by měly přestat bránit nabídkám alternativních dodávek energie, uvedla Evropská komise v souvislosti s rostoucím politickým napětím po rozhodnutí Ruska přerušit dodávky zemního plynu.

„Chápeme, že moldavská vláda již Podněstří nabídla energetickou a také humanitární pomoc, která zatím nebyla přijata. Vyzýváme Tiraspol, aby spolupracoval s Kišiněvem na řešení situace v zájmu místního obyvatelstva,“ uvedla Anitta Hipper, mluvčí Evropské komise pro zahraniční věci.

Podněstří zůstává de facto autonomní od války mezi odtrženým regionem a Moldavskem po rozpadu Sovětského svazu v 90. letech a hostí více než tisíc ruských vojáků.

Moskva situaci vyřeší?

Moldavská vláda tvrdí, že Moskva odmítla vyvážet zemní plyn do Podněstří dostupnými alternativními trasami přes Moldavsko, což je součástí snahy rozdmýchat napětí před kritickými parlamentními volbami koncem tohoto roku.

Podle moldavského premiéra Dorina  Receana by krize mohla v konečném důsledku přinést konec samozvané nezávislosti Podněstří.

„Naším cílem je reintegrace země. A to by mělo začít tím, že Rusko muselo stáhnout své jednotky, abychom ji mohli řádně spravovat. Jsme tu proto, abychom nabídli mírové řešení tohoto konfliktu,“ uvedl Recean.

Anatolij Dirun, odborný asistent na tiraspolské škole politických věd, řekl, že podněsterské úřady téměř jistě hrají o čas a doufají, že Moskva najde řešení.

„Myslím, že by se to mohlo stát možná za týden, možná za dva, a tímto způsobem úřady raději počkají pár týdnů, až Rusko zasáhne a tuto otázku vyřeší,“ řekl Dirun.

Anna-Kaisa Itkonenová, mluvčí EU pro energetiku a bydlení, uvedla, že Brusel vytvořil pracovní skupinu s Moldavskem a sleduje „velmi vážnou situaci“ v regionu.

„S moldavskými orgány si nadále pravidelně vyměňujeme názory, abychom zmírnili případné důsledky ukončení dodávek ruského plynu do země,“ dodala Itkonenová.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Roman Kosařík
7. leden 2025, 17:23

Nechce nám tu někdo ze zdejších diskutérů (dříve obhajujících toho "spolehlivého" a "levného" dodavetele plynu z východu) osvětlit, jak je to s těmi spolehlivými levnými dodávkami?

Richard Vacek
7. leden 2025, 19:57

V cestě je země, kterou se i EU snažila plynovody obejít aby dodávky nebyly ohroženy.

Bob
7. leden 2025, 23:05

Já tam čtu, že dodávat nechtějí, i když by mohli trasou mimo tu zemi "kterou se i Německo snažilo plynovody obejít".

Citát z článku: "Moldavská vláda tvrdí, že Moskva odmítla vyvážet zemní plyn do Podněstří dostupnými alternativními trasami přes Moldavsko"

Vítězslav Novák
8. leden 2025, 08:47

1) Které trasy to jsou?

2) Je možné zaručit, že Moldavsko nebude krást nezaplacený plyn tak, jak ho kradla Ukrajina třeba v r. 2009?

Dpetr
8. leden 2025, 09:07

To je vtip?

Problém je nyní v tom, že by mělo začít platit Podněstří, což je pro ně novinka a moc se jim nechce.

Jimi
8. leden 2025, 09:45

Moldavsko ale plyn má, i elektřinu. Obojí z Rumunska. Plyn nemá Podněstří, protože za něj nechce platit (nemá jak)

Vítězslav Novák
8. leden 2025, 14:07

Po Podněstří nikdo platby nechce. Je to divné, je to politika, ale je to tak.

Dluh má Moldavsko - a ne za Podnětří.

Podněstří nemá jak dostat plyn, ne jak za něj zaplatit.

Dpetr
8. leden 2025, 17:00

"Rusko tvrdí, že mu Moldavsko dluží za minulé dodávky 709 milionů dolarů (17,1 miliardy korun). Moldavsko uvádí, že dluh činí jen 8,6 milionu USD."

..., A ten zbytek je dluh Ruskem kontrolovaného Podněstří

Pavel
8. leden 2025, 18:40

Ad 1) TANAP a Balkanstream, soudruhu. Ad 2) To, že rusáčtí soudruzi z Moldavské podněsterské republiky nebudou krást plyn, tak jak ho kradli doposud nebo jako ho kradlo rusácko respektive nedodržovalo dlouhodobé kontrakty a hlavně ceny dohodnuté s Ukrajinou skutečně zaručit nelze.

Vítězslav Novák
7. leden 2025, 18:06

Nechcete nám vysvětlit, jak je to s tím spolehlivým tranzitérem plynu z východu? Dokonce se k tomu zavázal v asociační dohod, kvůli které dokonce vypukl majdan na Majdanu 2.0...

Pavel
8. leden 2025, 18:41

Spolehlivý tranzitér tranzitoval dokud neskončila smlouva s rusáckým agresorem, soudruhu.

Vítězslav Novák
7. leden 2025, 18:08

Může mi někdo vysvětlit, jaké jsou ty alternativní cesty plynu přes Moldavsko, které nevedou přes území Ukrajiny?

Pavel
8. leden 2025, 18:42

Viz výše soudruhu.

Jimi
7. leden 2025, 18:37

Rumunsko

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se