Domů
Rychlé zprávy
MŽP vydá nesouhlas k rozšíření dolu Túrow u česko-polské hranice
hnědouhelný důl

MŽP vydá nesouhlas k rozšíření dolu Túrow u česko-polské hranice

Rychlé zprávy
Bez komentáře
12. listopad 2019, 20:29
ČTK

Vláda vzala na vědomí informaci o tom, že ministerstvo životního prostředí vydá do 16. listopadu nesouhlasné stanovisko se záměrem na rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Na tiskové konferenci po dnešním zasedání kabinetu to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). O možnosti řešit záležitost na půdě Evropské komise, o které před jednáním vlády hovořil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), kabinet nejednal. Podle Brabce by to bylo předčasné.

O nesouhlasném stanovisku ministerstva Brabec informoval v pátek po jednání s libereckým hejtmanem Martinem Půtou (Starostové pro Liberecký kraj) a zástupci obcí. Podle ministra byl souhrn českých podmínek s polskou stranou projednán při dlouhotrvajících expertních jednáních. Kraj a obce ale stále vidí především riziko ztráty vody.

„Přestože budou udělána technická opatření, například těsnicí zeď, přestože bude monitoring vody, tak stále hrozí i podle názoru regionů nezanedbatelné riziko, že může pokračovat stav, který se tady už reálně stal před desítkami let, kdy došlo k výraznému poklesu hladiny spodní vody především v oblasti Uhelné, Hrádku nad Nisou a dalších obcí. O vodu by mohly přijít tisíce lidí,“ řekl dnes Brabec.

Pro případ, že se Polsko rozhodne v přípravě záměru i přes český nesouhlas pokračovat, budou ve stanovisku stanoveny další podmínky. „Jedná se především o parametry těsnicí antifiltrační zdi proti poklesu spodní vody, o monitoring, o val proti prašnosti, další opatření proti hluku,“ uvedl ministr.

O tom, že by se věc měla řešit v Evropské komisi, jak navrhoval Zaorálek, vláda nejednala. „Jsou tady další možné kroky, o kterých možná pan ministr Zaorálek hovořil, ale je zcela předčasné o nich mluvit teď. My s polskou stranou mluvíme několik let. Jednání se vedla na úrovni premiérů, ministrů životního prostředí. Víme, že pro polskou stranu je projekt dolu Turów velmi významný z pohledu jejich energetické bilance. Myslím, že teď je předčasné říkat, jaké budou kroky,“ doplnil Brabec.

Brabcovi dnes zástupci obcí Uhelná a Václavice na Liberecku předali petice se zhruba 700 podpisy proti rozšíření dolu. Obávají se zejména toho, že lidé z tamních obcí nebudou mít dostatek pitné vody. S tím souhlasí i ministr. „Je tam nezanedbatelné riziko ztráty podzemní vody, které by bylo velmi obtížné nějakým způsobem, ať už časově, nebo finančně zajistit z náhradních zdrojů na české straně,“ řekl.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z Žitavy do Bogatyně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se