Domů
Emise CO2
Český EPH je druhým největším producentem emisí CO2 v Evropě

Český EPH je druhým největším producentem emisí CO2 v Evropě

Akciová společnost Energetický a průmyslový holding dotahuje na prvenství německé RWE jakožto největšího producenta emisí v evropském systému obchodování s povolenkami EU ETS. Objem emisí, které byly v rámci skupiny EPH minulý rok vypuštěny, čítá 88,5 milionů tun (Mt) ekvivalentu CO2. Zprávu uvedla společnost Carbon Market Data, zabývající se výzkumem v oblasti obchodování s povolenkami.

Zpráva byla publikována poté, co EPH zveřejnil své hospodářské výsledky, dle kterých náklady spojené s emisními povolenkami vzrostly o 73 %. I přesto byl EPH jedinou společností, mezi třemi největšími emitenty v EU, u které emise v porovnání s výsledky z předchozího roku vzrostly. Největším znečišťovatelem se 129 Mt CO2 byla zmíněná RWE, třetím poté italská Enel s 58,4 Mt. V roce 2016 byla přitom společnost RWE zodpovědná za 142 Mt (jde tedy o meziroční 9% pokles), Enel za 62 Mt. Emise EPH zatím vzrostly z 82 Mt na 88,5 Mt, tedy o 7,5 %. Sama společnost ovšem uvádí čísla 16 Mt (rok 2017) a 14,3 Mt (2016), tedy nárůst o 12 %. Čísla Carbon Market Data vychází z rejstříku EU ETS a berou v úvahu minoritní i majoritní podíly každé součásti skupiny EPH.

EPH investuje spíše do tradičních zdrojů

EPH dle zprávy Carbon Market Data nadále buduje své portfolio investicemi do tepelných zdrojů po celé Evropě – nejspíš tak sází na to, že i přes rostoucí ceny povolenek bude dosahovat zisku, kvůli potřebě vyvažování výpadků dodávek energie z obnovitelných zdrojů. RWE se na druhé straně pokouší o diverzifikaci svých činností tak, aby se zbavila své závislosti na hnědouhelných zdrojích v Německu.

EPH se mezi tři největší znečišťovatele vyhoupla po odkoupení hnědouhelných aktiv švédské společnosti Vattenfall, která tak zároveň vypadla z první desítky největších znečišťovatelů v Evropě. RWE, EPH i Enel měly taktéž největší deficit povolenek, vzhledem k pouze minimální bezplatné alokaci. EPH ve své hospodářské zprávě uvedl, že náklady spojené s emisemi vzrostly v roce 2017 na 104 milionů eur, což představuje nárůst o 73 % v porovnání s rokem 2016. Cena povolenky vzrostla téměř čtyřnásobně v období posledních dvanácti měsíců.

I přesto se EPH daří snižovat emisní náročnost svých aktivit – v roce 2015 byla 767 tun CO2 na GWh, 651 v roce 2016 a 567 v roce 2017. Pokles byl zapříčiněn zvýšením podílu zařízení spalujících zemní plyn a biomasu. Dle slov zástupců společnosti je skupina EPH velmi aktivní z hlediska ochrany životního prostředí, ačkoli připouští, že nemá žádnou klimatickou strategii.

Přealokování výrobci oceli

Zpráva Carbon Market Data také odhaluje podniky s největším nadbytkem povolenek (jde o situaci tzv. „přealokování“) v porovnání s množstvím ověřených emisí. Situace se opakuje – stejně jako minulý rok jde o výrobce oceli, konkrétně ArcelorMittal, Ilva a Tata Steel (přebytek odpovídající 8,5, 7 a 2,9 Mt). Společnosti se brání, že výpočet není adekvátní. Nebere prý totiž v úvahu to, že výrobci poskytují své odpadní plyny výrobcům elektřiny a převádí společně s nimi i odpovídající množství povolenek.

S jakým přebytkem mohly ocelářské firmy obchodovat? Zdroj: CMD

 

ArcelorMittal a vývoj množství ověřených emisí versus přebytku povolenek. Zdroj: CMD

Zdroj dat a grafů: Carbon Market Data

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pokud dojde plyn, Česko bez ohledu na emise nechá v provozu uhelné elektrárny
24. červen 2022, 13:12
Europoslanci odhlasovali rozšíření emisních povolenek. Konečné vyjednávání zajistí Česko
22. červen 2022, 17:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se