Domů
Emise CO2
Český EPH je druhým největším producentem emisí CO2 v Evropě

Český EPH je druhým největším producentem emisí CO2 v Evropě

Akciová společnost Energetický a průmyslový holding dotahuje na prvenství německé RWE jakožto největšího producenta emisí v evropském systému obchodování s povolenkami EU ETS. Objem emisí, které byly v rámci skupiny EPH minulý rok vypuštěny, čítá 88,5 milionů tun (Mt) ekvivalentu CO2. Zprávu uvedla společnost Carbon Market Data, zabývající se výzkumem v oblasti obchodování s povolenkami.

Zpráva byla publikována poté, co EPH zveřejnil své hospodářské výsledky, dle kterých náklady spojené s emisními povolenkami vzrostly o 73 %. I přesto byl EPH jedinou společností, mezi třemi největšími emitenty v EU, u které emise v porovnání s výsledky z předchozího roku vzrostly. Největším znečišťovatelem se 129 Mt CO2 byla zmíněná RWE, třetím poté italská Enel s 58,4 Mt. V roce 2016 byla přitom společnost RWE zodpovědná za 142 Mt (jde tedy o meziroční 9% pokles), Enel za 62 Mt. Emise EPH zatím vzrostly z 82 Mt na 88,5 Mt, tedy o 7,5 %. Sama společnost ovšem uvádí čísla 16 Mt (rok 2017) a 14,3 Mt (2016), tedy nárůst o 12 %. Čísla Carbon Market Data vychází z rejstříku EU ETS a berou v úvahu minoritní i majoritní podíly každé součásti skupiny EPH.

EPH investuje spíše do tradičních zdrojů

EPH dle zprávy Carbon Market Data nadále buduje své portfolio investicemi do tepelných zdrojů po celé Evropě – nejspíš tak sází na to, že i přes rostoucí ceny povolenek bude dosahovat zisku, kvůli potřebě vyvažování výpadků dodávek energie z obnovitelných zdrojů. RWE se na druhé straně pokouší o diverzifikaci svých činností tak, aby se zbavila své závislosti na hnědouhelných zdrojích v Německu.

EPH se mezi tři největší znečišťovatele vyhoupla po odkoupení hnědouhelných aktiv švédské společnosti Vattenfall, která tak zároveň vypadla z první desítky největších znečišťovatelů v Evropě. RWE, EPH i Enel měly taktéž největší deficit povolenek, vzhledem k pouze minimální bezplatné alokaci. EPH ve své hospodářské zprávě uvedl, že náklady spojené s emisemi vzrostly v roce 2017 na 104 milionů eur, což představuje nárůst o 73 % v porovnání s rokem 2016. Cena povolenky vzrostla téměř čtyřnásobně v období posledních dvanácti měsíců.

I přesto se EPH daří snižovat emisní náročnost svých aktivit – v roce 2015 byla 767 tun CO2 na GWh, 651 v roce 2016 a 567 v roce 2017. Pokles byl zapříčiněn zvýšením podílu zařízení spalujících zemní plyn a biomasu. Dle slov zástupců společnosti je skupina EPH velmi aktivní z hlediska ochrany životního prostředí, ačkoli připouští, že nemá žádnou klimatickou strategii.

Přealokování výrobci oceli

Zpráva Carbon Market Data také odhaluje podniky s největším nadbytkem povolenek (jde o situaci tzv. „přealokování“) v porovnání s množstvím ověřených emisí. Situace se opakuje – stejně jako minulý rok jde o výrobce oceli, konkrétně ArcelorMittal, Ilva a Tata Steel (přebytek odpovídající 8,5, 7 a 2,9 Mt). Společnosti se brání, že výpočet není adekvátní. Nebere prý totiž v úvahu to, že výrobci poskytují své odpadní plyny výrobcům elektřiny a převádí společně s nimi i odpovídající množství povolenek.

S jakým přebytkem mohly ocelářské firmy obchodovat? Zdroj: CMD

 

ArcelorMittal a vývoj množství ověřených emisí versus přebytku povolenek. Zdroj: CMD

Zdroj dat a grafů: Carbon Market Data

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.