Na elektřině lze ušetřit tisíce korun ročně. Jeden z hlavních dodavatelů podstatně zlevnil
Dodavatel elektřiny EPET ze skupiny EPH výrazně snížil ceny pro nové odběratele elektřiny. Od dnešního dne má účinný akviziční ceník s roční fixací za 2 649 Kč/MWh a měsíční platbou 130 Kč bez DPH. U dvouleté fixace se cena dostává ještě níže - na 2 499 Kč při stejné měsíční platbě bez DPH. Obě nabídky jsou momentálně nejlevnějšími nabídkami svého druhu mezi většími dodavateli elektřiny.
Na trhu s dodávkami elektřiny pro domácnosti se před koncem roku svádí boj o nové zákazníky. V minulých týdnech již oznámili snížení cen dodávek elektřiny hlavní dodavatelé v čele se společnostmi ČEZ, E.ON a innogy. Ti se se svými cenami pomalu dostávají pod ceny produktů s měsíční fixací, a mají tedy zřejmě v úmyslu přilákat právě zákazníky, kteří budou smlouvy s měsíční fixací vypovídat.
Aktuální nabídky cen elektřiny lze najít a porovnat na Energostatu v části srovnání cen elektřiny.
Na snížení cen u zmíněných velkých hráčů v těsném závěsu reagoval dodavatel epet ze skupiny EPH. U produktu s jednoletou fixací ceny stanovil epet cenu ve všech distribučních sazbách na 2 649 Kč/MWh s měsíční platbou 130 Kč bez DPH. Domácnost s menší spotřebou, která používá elektřinu pouze na svícení (tj. má distribuční sazbu D02d), tak ročně zaplatí cca 18 700 Kč.
Zdroj: Energostat, ceny energií pro domácnosti
Ještě levnější je produkt s dvouletou fixací, kde je cena 2 499 Kč/MWh a měsíční platba 130 Kč bez DPH. Stejná domácnost tak zaplatí za elektřinu ročně ještě o cca 450 korun méně.
Počet zákazníků společnosti epet setrvale roste od ledna 2024. Na počátku roku měl EPET necelých 52 tisíc odběrných míst. Podle posledních údajů operátora trhu s elektřinou má nyní registrováno téměř 61 tisíc odběrných míst a je devátým největším dodavatelem elektřiny co do počtu odběrných míst. Podle posledních akvizičních nabídek to ovšem vypadá, že epet má v úmyslu růst i dál.
Velkoobchodní ceny stagnují, velký pokles cen pro domácnosti se konat spíše nebude
Ceny dodavatelů v zásadě s mírným zpožděním kopírují ceny na velkoobchodních trzích. To bylo názorně vidět při nástupu energetické krize a nyní při jejím ústupu dodavatelé energií své ceníky postupně upravují směrem k nižším cenám.
V letošním roce jsou velkoobchodní ceny již víceméně stabilní. To vyplývá mimo jiné z říjnového reportu oEnergetice.cz, podle kterého například letošní vážený průměr cen na spotových trzích postupně roste. V říjnu navíc byly měsíční ceny na tomto trhu nejvyšší od loňského listopadu.
Podobně také cena ročního kontraktu CAL-25 se od počátku roku drží v pásmu mezi 75 a 105 EUR/MWh, přičemž po většinu tohoto roku se pohybuje kolem 90 EUR.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se