Domů
Rychlé zprávy
Na projekty energetických úspor je pro firmy připraveno 6 miliard korun
úsporná žárovka, autor: david pacey

Na projekty energetických úspor je pro firmy připraveno 6 miliard korun

Pro podniky, které chtějí vytvářet energeticky úsporné investiční projekty, má ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připraveno šest miliard korun z evropských dotací. O peníze mohou firmy žádat od letošního 2. července do 29. dubna 2019. Maximální dotace na projekt je 400 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

Podpora je určena podnikatelům, kteří například modernizují a rekonstruují rozvody elektřiny či plynu, investují do zateplení či moderního LED osvětlení.

„Oproti předchozím výzvám jsme zavedli jednu zásadní změnu. Nově platí, že počet žádostí o podporu na jedno IČO není omezen,“ uvedla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO).

Ilustrační foto

Proti předchozím výzvám v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost se mění podmínky poskytování podpory na zpracování energetického posudku nebo projektové dokumentace.

Pokud je příjemcem dotace malý podnik, MPO poskytne podporu do 80 procent uznatelných nákladů. U středního podniku je to 70 procent, v případě velkého podniku 60 procent.

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost může v programovém období 2014 až 2020 čerpat 4,3 miliardy eur (112 miliard korun). Z deseti operačních programů je to třetí nejvyšší objem po OP Doprava a Integrovaném regionálním operačním programu. Celkem může Česká republika v tomto programovém období čerpat 23,9 miliardy eur (620 miliard korun).

Komentáře

(3)

Josef

11. červenec 2018, 23:31

To budou zase vyhozené peníze do nesmyslů. Klidně se vyhází zářivky s el. předřadníkem a koupí se za to čínské LED trubice za 3 roky by se zářivky amortizovali led by zlevnily a výměna by pak byla ekonomická i bez dotace , ale my to zadotujeme funkční zářivky komisně sešrotujeme a koupíme dnes drahé LED trubice a ušetřenou energii vyvezeme do zahraničí za pár korun , hlavně, že úřední šiml zařechtá radostí. Největším žroutem energie v lehkém průmyslu bývá osvětlení a klimatizace , kdyby přišla norma na SCOP u klimatizací 5 do průměrné evropské oblasti místo dnešních 3.8 pak by klimatizace potřebovaly na vytápění hal o 30% energie méně. Podobně by se snížila i spotřeba na chlazení. Tím že by každá klimatizace musela mít 5 sice by trochu zdražily , ale díky masové produkci by byly mnohem levnější než dnes , tyto velice úsporné klimatizace by si koupilo mnohem více firem na topení a chlazení budov stoupla by spotřeba el. energie , ale výrazně by poklesl dovoz plynu, všichni by na tom vydělali a nikoho by to nic nestálo. No jo , ale takhle je 6 mld pak se budou předkládat projekty , někdo je bude schvalovat bude práce pro úředníky, spřátelené firmy budou prachy pro školitele , kamarádi budou dělat povinné revize budou prachy na úplatky atd...

Petr

12. červenec 2018, 17:09

Tak ale zase když vybudujete tak investičně náročnou klimatizaci, tak vás to potom bude nutit, ji co nejvíc využívat a spotřeba elektřiny naopak vzroste.

Taky v takovém chládku budou dělníci víc tloustnout než při dnešních vedrech, kdy se ve výrobě ani nedá často trávit.

Takže bacha na to, a nasadit to jen, pokud vám dělňasi masově prchají do Německa nebo Rakouska :)

Martin Pácalt

18. červenec 2018, 17:26

Nedávno jsem na toto téma četl článek (Ekonom, Hosp. noviny nebo něco podobného), kde byla vyslovena pochybnost jestli vůbec bude tento druh dotace vyčerpán. Řada podniků raději myslí na svou technologickou revoluci ke stupni "4.0" tak namísto zateplení řeší složitější střeva technologických linek apod.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.