Domů
Rychlé zprávy
Největší producent uranu na světě se chystá na burzu
jaderné palivo

Největší producent uranu na světě se chystá na burzu

Rychlé zprávy
1 komentář
15. říjen 2018, 16:46
ČTK

Největší producent uranu na světě, kazašská společnost Kazatomprom, plánuje primární veřejnou nabídku (IPO) akcií v Londýně a v Astaně. Nabídnout chce 25 procent akcií, uvedla dnes agentura Reuters. Firma ale nesdělila, zda se primární nabídka uskuteční ještě v letošním roce. Prodej je součástí ambiciózního plánu privatizace státního majetku.

Státní Kazatomprom má na globální produkci uranu podíl 20 procent. Firma loni najala banku JPMorgan jako poradce pro plánovaný vstup na burzu, který byl podle Reuters plánován na letošní rok do Londýna. Trh s primárními nabídkami však zasáhly nedávné turbulence na finančních trzích, řada společností proto plány vstupu na burzu pozastavila.

Kazatomprom dnes potvrdil, že mu s primární nabídkou akcií pomáhají finanční domy Credit Suisse, JPMorgan, China International Capital Corporation, Halyk Finance a Mizuho International.

Kazachsurtán je největší ekonomikou ve Střední Asii. Země představila ambiciózní privatizační program po prudkém poklesu cen ropy, který tvrdě zasáhl její ekonomiku.

Kazatomprom byl jednou ze tří firem, která měla vstoupit na burzu v letošním roce, spolu s telekomunikační společností Kazakhtelecom a vlajkovou leteckou společností Air Astana. Kazakhtelecom a Air Astana ale zatím detaily ke vstupu na burzu neoznámily.

Na burzu v Londýně se ve druhé polovině příštího roku chystá podle zdrojů vstoupit i státní ropná firma KazMunayGaz (KMG).

Jediným akcionářem Kazatompromu je nyní kazašský státní fond bohatství Samruk-Kazyna. S cílem posílit domácí akciový trh vláda chce, aby nově privatizované firmy nabídly své akcie i na domácí burze v Astaně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
16. říjen 2018, 10:58

Cena ropy stoupla zpět na dostatečnou ziskovost a jede dál, západní burzy naopak začaly padat, takže Kazachstán k tomu už nic nenutí, a ještě k tomu emisí v Londýně by se jeho nejdůležitější firmy dostali pod vliv kolonialistických globalistů a jejich soudců, takže jestli burzu, tak kromě místní v Astaně by měli mezinárodně uvažovat spíš o Hongkongské.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se