Domů
Rychlé zprávy
Největší ropní těžaři chystají investice do zachytávání uhlíku, ohlášená částka se stala terčem kritiky

Největší ropní těžaři chystají investice do zachytávání uhlíku, ohlášená částka se stala terčem kritiky

Skupina největších ropných těžařů, včetně Saudi Aramco, Shell a BP, společně za následujících 10 let utratí více než 10 miliard dolarů (244 miliard korun) za boj proti změně klimatu. Celkem 10 těžařských společností ve svém vyjádření uvedlo, že zpočátku bude soustředit své výdaje na opatření jako je například Carbon capture and storage, tedy systém zachytávání a ukládání uhlíku pod zemí nebo mořským dnem.

Společnosti, mezi které patří mimo výše zmíněné i francouzský Total, norský Statoil, čínská CNPC, italská Eni, mexický Pemex, indická Reliance Industries a španělský Repsol, odhalili svůj plán v pátek s uvedením Pařížské klimatické konference v platnost. To podtrhuje rostoucí obavy energetického odvětví, že dohoda bude stimulem pro jednotlivé vlády k omezování produkce emisí skleníkových plynů.

Generální ředitel BP, Bob Dudley, uvedl, že investice ve výši 1 miliardy dolarů (24,4 miliardy korun), kterou každá ze společností vynaloží, pouze zvýší intenzitu úsilí, jež společnosti na „přechod do nízkoemisního světa“ již nyní vynakládají.

Zmiňovaná investice skupiny, ve které chybí dva největší američtí těžaři – ExxonMobil a Chevron, nebude zaměřena na technologie znamenající přímé ohrožení pro ropný průmysl, tedy například obnovitelné zdroje energie nebo systémy ukládání energie.

Krok ropných společností schytal vlnu kritiky

Podle kritiků tento krok ukazuje, že společnosti zůstávají u svých tradičních byznys modelů, které se neslučují s cílem dohodnutým na Pařížské klimatické konferenci – udržet světový nárůst teploty pod 2 stupni Celsia.

Podle Jonathana Marshalla z londýnského energeticko-klimatického think tanku je zmiňovaná částka pouze „kapkou v moři“, jelikož pro každou společnost ze skupiny představuje v průměru výdaje ve výši 10 milionů dolarů ročně.

„Pro srovnání, kapitálové výdaje (capex) společnosti Shell pro rok 2016 dosáhnou 25-29 miliard dolarů (611-708 miliard korun),“ tvrdí Marshall a dodává, že koalice filantropů včetně Billa Gatese slíbila vynaložit na boj se změnou klimatu dvojnásobek toho co ropné společnosti.

Úvodní fotografie: Lee Jordan

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.