Německo: Dohoda o jaderném odpadu je blíž, provozovatelé JE zaplatí 23 mld. EUR

DomůRychlé zprávyNěmecko: Dohoda o jaderném odpadu je blíž, provozovatelé JE zaplatí 23 mld. EUR

Německé energetické společnosti jsou blízko dohodě s německou vládou o budoucích úhradách za vypořádání se s vyhořelým jaderným palivem. V rozhovoru pro Bloomberg to oznámil šéf E.ONu Johannes Teyssen. Podíl E.ONu na likvidaci jaderného paliva zůstává stejný na hodnotě 8 mld. EUR.

Podle dohody čtyř německých provozovatelů jaderných elektráren (E.ON, RWE, EnBW, Vattenfall) s německou vládou má být pro účely likvidace jaderného paliva vytvořena rezerva ve výši 23,3 mld. EUR, která má sloužit pro hrazení nákladů na jeho transport, trvalé uložení a další související činnosti.

Podíl E.ONu v tomto fondu podle generálního ředitele společnosti zůstává nezměněn, tedy na úrovni 8 mld. EUR.

Veškeré náklady nad vyčleněnou hranicí by měli nést daňoví poplatníci a povinnosti provozovatelů tak v této otázce končí. Rezervní fond byl vytvořen především kvůli tomu, že rostly obavy o schopnostech provozovatelů jaderných elektráren nést finanční důsledky provozu těchto zařízení.

Stejně jako v ČR je i v Německu problematické najít vhodné místo pro trvalé úložiště jaderného odpadu. Předpoklad je, že rozhodnutí o lokalitě by mohlo být dosaženo až v roce 2031 a do provozu by bylo úložiště uvedeno v roce 2050.

Zmiňovaných 23,3 mld. EUR se vztahuje pouze na likvidaci a uložení vyhořelého paliva. Vládní komise sestavená pro vypořádání se s německým „jaderným dědictvím“ doporučuje vyčlenit dalších 17,7 mld. EUR na rozebrání jaderných elektráren. Tato povinnost, na rozdíl od vypořádání se s jaderným palivem, zůstává na bedrech jejich provozovatelů.

E.ON převedl své klasické elektrárny pod nově vzniklou společnost Uniper. Jaderné elektrárny, včetně povinností s nimi spojenými, zůstávají po nátlaku německé vlády E.ONu.

Akcie E.ONu se po uvedení Uniperu na burzu druhý den propadají

Nově vzniklý Uniper byl toto pondělí uveden na burzu ve Frankfurtu a atakoval hranici 11 EUR, což potvrzuje jako cílovou cenu i HSBC.

Naopak akciím E.ONu se od pondělí nedaří. Jejich pokles pokračoval i v úterý a za první dva dny v tomto týdnu již poklesla hodnota akcií o 17 %.