
Net4Gas měl loni čistý zisk devět milionů korun, dostal se z vysoké ztráty
Státem vlastněný provozovatel plynovodů Net4Gas loni zaznamenal čistý zisk devět milionů korun. Dostal se tak z předloňské ztráty 1,7 miliardy korun. Výrazně stouply i tržby podniku, meziročně o 41 procent na 5,1 miliardy korun. Přeprava plynu ovšem loni opět klesla. Vyplývá to z výroční zprávy Net4Gas.
Net4Gas provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích. Firmu předloni koupil státní ČEPS. Konečná kupní cena závisí na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů v určitém časovém horizontu. Maximálně by to ale mělo být pět miliard korun.
Loňský rok byl podle vedení podniku ve znamení stabilizace po extrémních výkyvech v tocích plynu v roce 2023 a pozastavení plateb z Ruska. „I když jsme oproti loňskému roku zaznamenali výrazné zlepšení, plná stabilizace je stále před námi,“ uvedlo vedení Net4Gas.
Pozitivně společnost hodnotila zajištění spolehlivých dodávek plynu do Česka z nových zdrojů a postupný pokles cen plynu na trhu. „Současný vývoj nám potvrzuje, že zemní plyn bude i v příštích letech důležitou součástí v evropském energetickém mixu,“ míní vedení Net4Gas.

Společnost připomněla také zvýšení ratingu od agentury Fitch nebo úspěšnou arbitráž ve sporu s Gazpromem kvůli dluhům ruské firmy za pronájem plynovodů. Zdůraznila také plány na rozvoj v oblasti vodíkové infrastruktury.
I přes zlepšené hospodaření ovšem i loni pokračoval pokles objemu přepravy plynu v tuzemských plynovodech. Loni činil 8,82 miliardy metrů krychlových plynu, předloni to bylo kolem deseti miliard metrů krychlových. Ještě v roce 2022 činila kolem 30 miliard metrů krychlových. Pokles je podle společnosti způsoben zejména absencí přepravy ruského plynu přes území ČR a dalšími změnami v tocích plynu v Evropě, které jsou geopolitickým důsledkem ruské invaze na Ukrajinu. Téměř tři čtvrtiny loňského objemu přepraveného plynu tak bylo určeno k domácí spotřebě.
Net4Gas je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v ČR. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Jakékoli problémy s plynovody Net4Gas by zásadně ohrozily dodávky plynu do země.
Mohlo by vás zajímat:
Jo to se to podniká, když to stát donutí zákazníky ať to zaplatí.
2023 - tržby 3.005 mld - přepraveno 10.15mld m3
2024 - tržby 5.133 mld - přepraveno 8.82 mld m3
Když to porovnáme, tak v roce 2023 chtěli 296 korun /1000m3, a v roce 2024 pouhých 582 korun /1000m3.
Nevíte někdo kolik CNG dokáže převést náklaďák a za kolik?
Pokud si to pamatuju z mládí správně (kdy jsem zemním plynem nafukoval balónky), tak jeho hustota je někde kolem 60-70% hustoty vzduchu. Ten balónek měl malou nosnost.
Tak 1000 kubíků plynu bude vážit nějakých nejmíň 500kg.
Na auto by se mohlo vejít tak 10 tun + váha cisterny.
Tedy 20 000m3 plynu. Pří 582 Kč za 1000m2 celkem kolem 11-12 tisíc Kč.
Kdyby k tomu nebyly náklady na kompresi, vyšlo by auto asi líp.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se