Norsko plánuje intenzivně hledat další ropu v oblasti Severního ledového oceánu

DomůRychlé zprávyNorsko plánuje intenzivně hledat další ropu v oblasti Severního ledového oceánu

Norsko, které je největším evropským těžařem černého zlata, plánuje další rozsáhlé práce při vyhledávání ložisek ropy v oblasti Severního ledového oceánu. Kritika země, která se připojila k Pařížské dohodě a zavázala se ke snižování emisí, ze strany environmentálních aktivistů na sebe nenechala dlouho čekat.

Norsko je v současné době s výjimkou Ruska největším těžařem ropy v Evropě a zároveň jedním z předních producentů na světě. Aby země udržela svůj ropný průmysl v chodu i v následujících letech, je nutné neustále hledat další ložiska. Nyní se země podle agentury Reuters chystá k dalšímu významnému kolu prozkoumávání oblastí s potenciálními ložisky.

Norská ministryně ministryně pro ropu a energetiku Tina Bruová oznámila, že země v aukcích nabídne celkem 136 nových oblastí pro průzkum, přičemž 125 z nich se nachází v Barentsově moři, okrajové části Severního ledového oceánu. Podle ministryně je další průzkum oblasti nezbytný pro zachování pracovních pozic a příjmů z ropného průmyslu.

„Potřebujeme objevovat nová naleziště, abychom udrželi zaměstnanost a nadále vytvářeli hodnotu,“ uvedla norská ministryně.

Za tento krok si norská vláda vysloužila kritiku ze strany environmentálních organizací, jelikož není v souladu s boji proti změnám klimatu, ke kterým se země zavázala v rámci Pařížské dohody.

„Toto jasně ukazuje, že činy norské vlády nejsou založeny na tom, co je z pohledu vědy nutné činit při řešení klimatické krize,“ uvedl Frode Pleym, předeseda norských Greenpeace.