Domů
Rychlé zprávy
Nucor zvažuje využití koncepce NuScale ve svých závodech
Maketa malého modulárního reaktoru NuScale (zdroj NuScale).
Zdroj: NuScale

Nucor zvažuje využití koncepce NuScale ve svých závodech

Společnost NuScale Power podepsala memorandum o porozumění se severoamerickým výrobcem oceli Nucor Corporation. Smlouva stanoví spolupráci při hledání možnosti nasazení SMR NuScale VOYGR v zařízeních ocelářské firmy.

Součástí memoranda o porozumění je součinnost obou firem při hodnocení vhodnosti a možností připojení nového zdroje a kapitálových nákladů potenciální výstavby elektrárny založené na reaktorovém konceptu NuScale. Nové zařízení má stát v blízkosti sléváren společnosti Nucor, aby tak mohlo produkovat bezemisní elektřinu pro jejich zařízení.

Společnost NuScale navíc začne studovat možnosti výstavby výrobního závodu na reaktorové komponenty v blízkosti zařízení společnosti Nucor, která je největším výrobcem a recyklátorem oceli v Severní Americe.

Nucor a produkty Econiq

Společnosti budou také zkoumat rozšíření spolupráce při výrobě, při které společnost Nucor může dodávat svou bezemisní ocel označovanou jako Econiq a výrobky oceli s nulovými emisemi.

Elektrická oblouková pec Zdroj: Nucor

Econiq není přímo produkt. Jedná se o certifikaci o bezemisní výrobě a může být použita pro jakýkoliv produkt vyrobený v průmyslových závodech společnosti Nucor.

Nulové emise při výrobě oceli dosahuje společnost díky plnému využití energie z obnovitelných zdrojů a nákupu uhlíkových kompenzací.

V dubnu 2022 se společnost Nucor zavázala k soukromým investicím ve výši 15 milionů dolarů do společnosti NuScale. Nucor má své aktivity nejen ve Spojených státech, ale také v Mexiku a Kanadě.

Společnost NuScale je nadšená z těchto kroků se společností Nucor. Ta sdílí naše závazky k udržitelnosti a hluboce rozumí technologii konceptu NuScale při zajištění čisté a bezpečné elektřiny. Těšíme se na stanovení způsobů, jakým může technologie reaktorů SMR pomoci při sofistikované výrobě oceli. Budeme hledat společnou cestu, kterou chceme nastavit pro udržitelnou budoucnost,“ sdělil prezident a generální ředitel společnosti NuScale, John Hopkins.

NuScale a VOYGR

Modul reaktorového systému NuScale o výkonu 77 MWe je vodou chlazený tlakovodní reaktor. Všechny komponenty primárního okruhu tohoto konceptu jsou umístěny v jedné tlakové nádobě. V té je umístěna jak aktivní zóna, parogenerátory, tak i kompenzátor objemu. Koncepce NuScale neobsahuje hlavní cirkulační čerpadla, jelikož chlazení je zajištěno přirozenou cirkulací.

Aktivní zónu jednoho modulu skládá 37 čtvercových palivových souborů. Palivové soubory staví na standardním čtvercovém palivu západní koncepce 17x17 buněk, ale jejich délka dosahuje 2 metrů. Návrh modulu počítá s 24měsíčním palivovým cyklem, díky tomu by měl blok dosahovat koeficientu využití až 95 %.

Elektrárna s reaktorem NuScale je certifikovaná americkým státním jaderným dozorem US NRC. Vývojář elektrárny nyní nabízí elektrárnu se čtyřmi moduly a výkonem 308 MWE, 6 moduly a výkonem 462 MWe, nebo 12 moduly 924 MWe.

Společnost Nucor se zavázala k podpoře vývoje transformačních technologií, které nabízejí nasazení bezpečné, udržitelné a dostupné bezemisní elektřiny. Spolupráce společností Nucor a NuScale pomůže nejen připravit cestu k bezemisní energetice budoucnosti pro naše národy, ale také k bezemisní výrobě komponent pro tato zařízení,“ sdělil generální ředitel společnosti Nucor, Leon Topalian.

O malé modulární reaktory má zájem také Polsko. Zde mají v budoucnu vznikat nejen elektrárny, ale také zařízení dodávající energii polským firmám.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Ivan Švančara
22. květen 2023, 17:41

Cine staci trpezlivost, Americania jej bezia v ustrety.

Karásek
24. květen 2023, 22:15

U NuScale se už ukázalo na projektu v Utahu, že je to i přes dotace ekonomický propadák. O ekologických a bezpečnostních problémech jaderné energetiky netřeba se zmiňovat.

Emil
24. květen 2023, 22:21

Žádný ekonomický propadák se v Utahu neukázal, ale máte pravdu že o ekologických a bezpečnostních problémech jaderné energetiky netřeba se zmiňovat, protože to je jeden z nejekologičtějších a nejbezpečnějších zdrojů co máme k dispozici, zvlášť v podobě těchto moderních reaktorů, takže ty problémy vlastně ani potřeba zmiňovat není.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se