Domů
Rychlé zprávy
Odhad nákladů na havárii v jaderné elektrárně Fukušima se zdvojnásobil

Odhad nákladů na havárii v jaderné elektrárně Fukušima se zdvojnásobil

Rychlé zprávy
3 komentáře
9. prosinec 2016, 10:16
ČTK

Japonská vláda téměř zdvojnásobila odhad nákladů spojených s havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Podle nového odhadu počítá Japonsko s částkou 21,5 bilionu jenů (4,8 bilionu Kč). Informaci včera oznámilo japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu.

„Prozatím nepředpokládáme, že by se náklady měly dál zvyšovat. Nový vývoj a nepředvídatelné faktory ale mohou vést k jejich nárůstu,“ upozornilo ministerstvo.

V předchozí prognóze z roku 2013 úřad náklady odhadoval na 11 bilionů jenů.

Nová prognóza také předpokládá, že odškodné vyplacené v souvislosti s havárií bude činit 7,4 bilionu jenů, zatímco dřívější odhad činil 5,4 bilionu. Náklady na dekontaminaci a vyřazení elektrárny z provozu by měly dosáhnout 12 bilionů jenů, místo dříve očekávaných 4,5 bilionu, uvedla agentura Reuters.

Havárie ve Fukušimě se stala v březnu 2011 po zemětřesení o síle devíti stupňů, po kterém následovala vlna cunami. O život tehdy přišlo více než 15 000 lidí.

Kvůli havárii a úniku radiace muselo být evakuováno 160 000 lidí, mnozí už se zřejmě nebudou moci do svých domovů nikdy vrátit. Neštěstí bylo největší nukleární katastrofou od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
mykanec
10. prosinec 2016, 21:15

"O život tehdy přišlo více než 15 000 lidí."

Pokud se nepletu, tak ti mrtví jdou na vrub tsunami a ne na jaderku.

mykanec
10. prosinec 2016, 21:16

koukám, že článek se mění přímo pod rukama :-(

Milan Vaněček
9. prosinec 2016, 12:57

A k té obrovské sumě, větší než HDP České republiky přidejte ještě obrovské ztráty soukromých investorů. Protože většina JE v Japonsku se znovu neuvede do provozu, je to obrovská další ztráta pro ně (navíc nemají ušetřeno na decommissioning a finální úložiště). Ale přechod na OZE pomůže Japonskému hospodářství ze stagnace.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se