Domů
Rychlé zprávy
Odpůrci úložiště jaderného odpadu na Vysočině chtějí znát názor obcí po volbách

Odpůrci úložiště jaderného odpadu na Vysočině chtějí znát názor obcí po volbách

Odpůrci stavby úložiště jaderného odpadu na Vysočině se zeptají obcí ve zvažovaných lokalitách v kraji, jestli po říjnových komunálních volbách nezměnily postoj k tomuto záměru státu. Samosprávy se na základě volebních výsledků obměnily. Odpůrci úložiště požádají obecní zastupitelstva, aby v nejbližší době přijala usnesení, že nepodporují vznik trvalého hlubinného skladu ani s tím spojené průzkumy. ČTK to dnes řekla Hana Veronika Konvalinková (Zelení) z organizace Bezjaderná Vysočina.

Na Vysočině jsou čtyři z devíti území uvažovaných pro úložiště v celém Česku. Proti stavbě úložiště se už dřív lidé v kraji vyjadřovali i v místních referendech, letos úložiště v referendu odmítly Jaroměřice nad Rokytnou a Lipník na Třebíčsku.

Zástupci z lokalit na Vysočině se sešli v úterý v Jihlavě. Přijelo 15 lidí, několik dalších se podle Konvalinkové omluvilo, protože silnice byly špatně sjízdné kvůli sněžení.

„Chceme sjednotit hlas Vysočiny,“ řekla k setkání.

Ilustrační foto

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) by měla v nejbližší době seznam prověřovaných míst zúžit. Vláda v červenci schválila materiál, který počítá s tím, že ministerstvo průmyslu a obchodu předloží návrh na snížení počtu vytipovaných míst pro úložiště z devíti na čtyři do konce ledna příštího roku.

Na Vysočině zatím SÚRAO pro úložiště zvažuje lokality Hrádek, Horka, Kraví hora a Na Skalním. Jejich zástupci se podle společného prohlášení v úterý dohodli také na tom, že se budou vzájemně podporovat i v případě, že jejich území ze seznamu zvažovaných míst vypadne.

Podle Konvalinkové už má Vysočina velké jaderné zatížení, protože má na svém území Jadernou elektrárnu Dukovany se skladem vyhořelého paliva a v Dolní Rožínce zavřené uranové doly a chemickou úpravnu uranové rudy.

Komentáře

(1)

karel horák

23. listopad 2018, 14:47

Copak, copak, chystají další vlnu dezinformačních kampaní?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.