Domů
Rychlé zprávy
Poradní skupina britské vlády navrhuje realizaci CCS, uspořit má až 5 mld. liber
emise co2

Poradní skupina britské vlády navrhuje realizaci CCS, uspořit má až 5 mld. liber

Nová zpráva o technologii pro zachytávání a ukládání uhlíku (Carbon Capture and Storage – CCS) vydaná v pondělí britskou Parlamentní poradní skupinou pro CCS nastiňuje možnou cestu k podstatně nižším nákladům této technologie ve výši 85 liber/MWh (2 700 korun) pro první projekty na počátku příštího desetiletí. Ve srovnání s ostatními technologiemi by CCS měla snížit emise s úsporou až 5 miliard liber.

Nedávná studie poradenské společnosti Poyry přitom odhadla náklady technologie CCS na 115 liber/MWh v polovině příštího desetiletí s potupným poklesem vlivem zvyšování znalostí o technologii na 90 liber/MWh po roce 2030.

V případě cenové dostupnosti CCS by tato technologie přinesla udržitelnou dlouhodobou budoucnost pro používání fosilních paliv v odvětví výroby elektrické energie.

Technologie CCS je jednou ze tří technologií vedle jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů energie, která by mohla pomoci splnit cíl Velké Británie snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů nejméně o 80 % ve srovnání s úrovní v roce 1990.

„Do roku 2050 by CCS mohla potlačit až 40 % emisí a uspořit až 5 miliard liber ročně ve srovnání s alternativními strategiemi,“ stojí ve zprávě.

Realizace CCS si vyžádá stovky milionů liber

Technologie pro zachytávání a ukládání uhlíku prozatím nedokázala dostát nadějím o svém rozsáhlém rozšíření. Po mnoha letech výzkumu je v současnosti komerčně provozován jediný projektem CCS v kanadském Saskatchewanu zachytávající uhlík produkovaný uhelnou elektrárnou Boundary Dam.

V červenci tohoto roku vydalo studii o proveditelnosti technologie Norské ministerstvo pro ropu a energetiku, které tvrdí, že tato skandinávská země by mohla realizovat kompletní systém CCS do roku 2022.

Zpráva britské vládní poradní skupiny uvádí, že vláda by měla zřídit veřejně vlastněnou společnost pro realizování technologie v principu podobnou společnosti, která měla na starost zajištění infrastruktury a všech náležitostí pro olympijské hry. Na realizaci technologie by mělo být společnosti poskytnuto 200-300 milionů liber (6,3 – 9,5 miliard korun) v průběhu příštích čtyř až pěti let.

„Budeme potřebovat celou řadu technologií pro vytvoření čisté energetické budoucnosti, ale především musíme zajistit, aby byly cenově dostupné,“ řekl mluvčí britského Ministerstva pro podnikání, energetiku a průmyslové strategie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jan Veselý
14. září 2016, 20:02

Částka 85 GBP/MWh je pořád game over pro fosilní elektrárny. S tímhle nemají nejmenší šanci být konkurenceschopné.

Martin Hájek
15. září 2016, 06:37

Výjimečně s Vámi musím souhlasit. CCS byl, je a bude v globálním měřítku nesmysl. Tím neříkám, že nemohou existovat výjimky na základě mimořádně příznivých místních podmínek (např. díky CCS se vytěží více ropy z produktivního ložiska).

energetik
15. září 2016, 09:00

perpetum mobile? A nebude lepší ten uhlík spalovat než jej ukládat?

Jan Veselý
15. září 2016, 09:23

Je to jak v tom vtipu:

Pacient: "Pane doktore, když dělám tohle (následuje prapodivný pohyb), tak to potom strašně bolí."

Lékař: "Tak to nedělejte."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se