Domů
Rychlé zprávy
Restart největší jaderné elektrárny světa se vzdaluje, prefektura si zvolila skeptika
kashiwazaki-kariwa

Restart největší jaderné elektrárny světa se vzdaluje, prefektura si zvolila skeptika

Znovuobnovení provozu největší jaderné elektrárny v Japonsku je po regionálních volbách ohroženo poté, co v nich překvapivě zvítězil odpůrce jaderné energetiky. Podle dřívějšího ministra průmyslu a obchodu Japonska to ovlivní i další restarty japonských jaderných elektráren.

Překvapivé vítězství Ryuichi Yoneyama v regionálních volbách prefektury Niigata, který se stavěl proti obnovení provozu v elektrárně Kashiwazaki-Kariwa o sedmi jaderných blocích, je šrámem na plánech restartu všech jaderných elektráren v Japonsku. Restart provozu elektráren je jedním z cílů premiéra Shinzo Abe.

„Jak jsem slíbil, v současných podmínkách, pokud nedokážeme ochránit lidské životy a náš způsob života, nemohu povolit restart elektrárny.“

Ryuichi Yoneyama, vítěz regionálních voleb v prefektuře Niigata, kde se nachází největší jaderná elektrárna světa

Tamio Mori, poražený ve volbách, ve kterých dominovalo téma budoucnosti zmíněné jaderné elektrárny, je bývalým úředníkem ministerstva a byl favorizován na vítěze. Vítěz Yoneyama je povoláním doktor bez dřívějších zkušeností s funkcí ve státní správě.

Jaderná elektrárna Sendai
Elektrárna Sendai je jednou z restartovaných elektráren

Plány na obnovení provozu jaderných elektráren v Japonsku byly již dříve dotčeny vítězstvím kandidáta v jiné z japonských prefektur (Kagoshima), který vyzýval k vyšším standardům bezpečnosti jaderných zařízení. Prefektura Kagoshima je jednou ze dvou prefektur, kde je nyní obnoven provoz některého z jaderných zdrojů.

Japonské jaderné elektrárny byly odstaveny po havárii v elektrárně Fukushima.

Na volby reagovaly negativně akcie TEPCO

Pro japonskou energetickou společnost TEPCO je restart elektrárny klíčový. Společnost je po uzavření japonských jaderných elektráren v problémech a obnovení provozu v 8GW elektrárně by jí výrazně pomohlo.

Na volební výsledky reagovaly akcie společnosti, které se po ohlášení výsledků propadly o 8 %. Společnost vyvíjela tlak na povolení restartu elektrárny, jelikož by v případě jejího odstavení utrpěla obrovské finanční ztráty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se