Domů
Rychlé zprávy
Šéf MAAE: Bylo by racionální, kdyby se Německo vrátilo k jaderné energetice
jaderná elektrárna Isar Německo
Zdroj: E.ON Kernkraft GmbH / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Šéf MAAE: Bylo by racionální, kdyby se Německo vrátilo k jaderné energetice

Rychlé zprávy
15 komentářů
14. listopad 2024, 07:44
ČTK

Návrat Německa k jaderné energetice by podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho byl logický a racionální. Řekl to agentuře DPA. Připomněl, že Německo je jedinou zemí, která měla atomové elektrárny, ale s využíváním jaderné energie zcela přestala.

Další státy, které to původně oznámily, své rozhodnutí mezitím změnily. Proto podle Grossiho „není překvapením“, že některé německé strany požadují návrat k jaderné energetice. Řekl, že země, které jadernou energii využívají, to chtějí dělat ještě více. Země, které energii z jádra nevyužívají, s tím chtějí začít. „Existuje jen jediná země, která se zcela stáhla, Německo,“ podotkl šéf MAAE.

DPA píše, že německé opoziční strany CDU a CSU minulý týden loňské odstavení posledních jaderných elektráren označily za chybné rozhodnutí koaliční vlády kancléře Olafa Scholze. Podle těchto konzervativních uskupení by bylo nyní potřeba získat informace o tom, zda by obnovení provozu elektráren bylo „za obhajitelných technických podmínek a finančních nákladů“ ještě možné.

Ilustrační foto

Německo provoz posledních tří jaderných reaktorů ukončilo loni v dubnu. Kvůli energetické krizi to bylo později, než se původně plánovalo.

Odklon od jaderné energetiky zahájila někdejší kancléřka za CDU Angela Merkelová v reakci na havárii v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě v březnu 2011.

Merkelovou v roce 2021 v čele německé vlády vystřídal Scholz. Jeho sociální demokraté do minulého týdne vládli se svobodnými demokraty a Zelenými. Svobodní demokraté ale z koalice odešli a Německo čekají předčasné volby.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Vítězslav Novák
14. listopad 2024, 07:53

A proto tak neučiní.

Milan Vaněček
14. listopad 2024, 09:09

Kdyby Japonci dbali více o bezpečnost svých JE, tak by Merkelová neurychlila odchod Německa od jaderné energetiky a Němci by odstavovali JE mnohem pomaleji, teprve až by za ně měli ekologickou náhradu.

Buďme rádi, že Francie byla mnohem opatrnější a raději odstavila skoro polovinu svých JE aby vyřešila svůj bezpečnostní problém s jádrem....

Milan Vaněček
14. listopad 2024, 09:10

...dočasně, na několik měsíců odstavila......

Jan Veselý
14. listopad 2024, 09:59

Angela Markel v roce 2010 vyjednala odsun uzavření JE o dalších 10 let. V roce 2011 to prdlo ve Fukušimě a Angela Merkel stála před volbou. Buď mohla ohlásit návrat k původnímu plánu odstavování jaderných elektráren sjednaný za vlády Gerharda Schrödara, nebo by to udělal o pár týdnů později její nástupce.

Roman Kosařík
14. listopad 2024, 16:11

Všichni tak nějak tušíme, za koho kopal Schröder, když odstavení německých jaderek naplánoval. Spoiler: za černo-červeno-žlutou vlajku to nebylo... A Angela tím 10 letým odkladem jen potvrdila, že nové sloveso "merkeln" nevzniklo pro nic za nic.

Baton David
14. listopad 2024, 12:25

a teď bych pane Vaněček rád slyšel jaká je ekologická náhrada za jádro, jediné co mě napadá je geotermální energie ale s tou se nedá počítat v takovém měřítku jako s jádrem

Zdeněk
14. listopad 2024, 09:56

Náboženství není nikdy racionální. A to zelené není výjimkou.

Milan Vaněček
14. listopad 2024, 11:59

Technický pokrok nezastavíte. Jak lidstvo historicky získávalo energii? Tradičně pálením dřeva, z tekoucí vody či z větru. Pak přišla éra fosilních paliv (nejprve uhlí, pak ropa a ještě později zemní plyn). A výroba elektřiny v tepelných elekrárnách.

Za druhé světové války lidé uvolnili obrovskou energii vzniklou rozpadem atomového jádra. Ale pořád, to sloužilo jen k gigavýrobě horké páry, která poháněla klasickou výrobu elektřiny pomocí turbiny a točivého generátoru elektrického proudu.

Nakonec nastoupila fyzika polovodičů, založená na kvantové mechanice. Přišly počítače, moderní telekomunikace a přímý způsob generace stejnosměrného proudu v solárních panelech. Polovodičový střídač z něj udělá střídavý proud.

Nic se netočí, nic se nemaže, žádné fosilní palivo, přímo vzniká napětí/proud při přeměně slunečního záření (elektromagnetické pole) v elektřinu (elektromagnetické pole).

Baton David
14. listopad 2024, 12:33

to je sice strašně krásný takový fotovoltaický jev maximalizovaný na velkou plochu ale odběr si jaksi nenechá říci a vyžaduje energii i když ji ty supermoderní božské panely nejsou schopny dodat, takže je to vlastně krok zpět kdy se ve větrným mlýně mlelo jen když vítr dopřál, zde musí dopřávat oslunění. Opravdový pokrok by bylo využití radiace k přímé výrobě energie, nebo odebírání energie z toku plazmatu tokamaku druhé nebo třetí generace fúzních elektráren. A ostuda fve pokud je nedokážeme vyrábět, resp konkurovat výrobě v Číně a panely se dováží, takový pokrok vede po spirále do ...(doplňte si sami)

Milan Vaněček
14. listopad 2024, 12:47

Ty fotony ze Slunce k nám na Zem jdou neustále, kdyby ne, tak to je konec života na Zemi. Pomocí elektrochemie dokážeme elektřinu uskladnit (baterie). Teď jsme na GW/ GWh, dřív než za 10 let budeme na TWh, fotovoltaika je na TW výkonu a PWh již nyní....

To že EU nevyrábí panely sama (jako Čína, USA, Indie a skoro celá Asie) svědčí o tom, že politika EU je špatná, ztratili jsme kontakt s kvalitní, levnou, hromadnou výrobou hi tech (nejen ve slunečních panelech). Umíme jen regulovat, buzerovat...

A když se podívám na řadu zdejších diskutujících, tak oni hi tech výrobky v energetice nebo třeba elektromobilitu přímo nenávidí.....

Baton David
14. listopad 2024, 14:56

nejspíš se budu opakovat, ale víte nebo si aspoň dovedete představit jak náročné je uskladnit 1TWh elektřiny a jak málo to v energetice je?

Milan Vaněček
14. listopad 2024, 16:47

ad David: až bude miliarda (necelých 50% automobilů ve světě ) na baterky, tak jen to bude představovat 100 TWh kapacity, která jde (brzy půjde) použít desettisíckrát.

Samozřejmě baterky=krátkodobé ukládání, na dlouhodobé máme my i svět plynové podzemní zásobníky. Jen V ČR lze do nich uložit xx TWh plynu (ale jednou či dvakrát za rok).

Víte, já si pamatuji, když okolo roku 2000 fotovoltaika dosáhla po mnoha letech celosvětově cca 1 GW výkonu a 1 TWh celoroční výroby.

Letos se jen za jeden rok instaluje cca 500 GW výkonu FVE,

celosvětově TW výkonu a pentawatthodiny energie naskakují, už to nejde zastavit.

Ale pořád je to jen nepatrný drobeček toho, co k nám jde ze Slunce.

Miloslav Černý
14. listopad 2024, 13:07

Plynu je na překlenutí nedostatku celosvětově dostatek a z rozvojem OZ společně s okumulací a s dalším vývojem těchto zdrojů bude postupně klesat i spotřeba této energetické fosilní komodity. Vždyť jsme hlavně u nás na samém počátku rozvoje. Dělat energetické panické závěry do budoucna je kontraproduktivní. Všechno chce svůj čas. Kostky byly již hozeny a cesta zpět do minulosti jak si není. Velké jaderné mamuty se chytají posledního stébla, co zánik jaderné energie může prodloužit jsou nové výhledové účelnější SMR s postupný jejich vývojem na spracování vyhořelého paliva na podstatně méně škodlivé za enrgetického využití.

Vítězslav Novák
14. listopad 2024, 16:33

S dovoleném - v čem jsou SMR (tedy mají být - ony jaxi nejsou vůbec) účelnější, pro zpracování "vyhořelého" paliva vhodnější a podstatně méně škodlivé než ty fujfujfuj mamuticky velké? Mohl byste poučit nevědomého?

Petr Kasan
14. listopad 2024, 19:00

Objeví se tady článek, který se pozitivně staví k jaderné energetice = můžeme si být jistí, že se objeví pánové Vaněček a Černý, aby napsali, že jádro je přece fuj. Nepravdy, překrucování reality, výmysly, dojmy... všechno se hodí.

Pan Vaněček nám ovšem dnes svou demagogii pozvedl na vyšší level, zavedením nové fyzikální veličiny: pentawatthodiny!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se