Druhý blok pákistánské jaderné elektrárny Karáčí s čínským reaktorem Hualong One byl připojen k síti
Druhý blok jaderné elektrárny Karáčí v Pákistánu byl poprvé připojen k elektrické síti. Nový blok s čínským reaktorem Hualong One má vstoupit do komerčního provozu do konce tohoto roku. Druhý a třetí blok jaderné elektrárny Karáčí jsou prvním exportem čínského designu Hualong One, propagovaného na mezinárodním trhu jako HPR-1000.
Studené zkoušky byly na druhém bloku jaderné elektrárny Karáčí dokončeny v prosinci 2019. Tyto zkoušky jsou prováděny za účelem ověření, zda jsou komponenty a systém důležité pro bezpečnost správně nainstalovány a připraveny k provozu.¨Dále se testuje těsnost primárního okruhu.
V září 2020 byly dokončeny horké zkoušky, které zahrnují zvýšení teploty chladícího systému reaktoru. Po zvýšení teploty se provedly komplexní testy, aby se zajistilo, že chladící okruhy a bezpečnostní systémy fungují tak, jak by měly. Testování za tepla simuluje tepelné pracovní podmínky bloku a ověřuje, zda jaderný ostrov, konvenční zařízení a systémy splňují konstrukční požadavky.
Proces zavezení celkem 177 palivových souborů do jádra začal na druhém bloku koncem listopadu 2020. První řetězové reakce dosáhl reaktor koncem února tohoto roku. Od tohoto okamžiku probíhaly testy pro uvedení nového bloku do provozu.
Druhý a třetí blok jaderné elektrárny Karáčí jsou stavěny na základě smlouvy o hodnotě 9 miliard dolarů (197 miliard korun) podepsané mezi China National Nuclear Corporation (CNNC) a Pakistan Atomic Energy Commission (PAEC). Výstavba druhého bloku byla zahájena v roce 2015 a třetí blok následoval v roce 2016. Instalace reaktoru byla v druhém bloku dokončena v lednu 2019 a v třetím bloku byla dokončena v dubnu 2020.
Reaktor Hualong One zažívá rozmach
Očekává se, že čtyři čínské bloky s reaktory Hualong One budou připojeny do čínské sítě do konce roku 2022. Jedná se o 5. a 6. blok jaderné elektrárny Fu-čching (Fuqing) a 3. a 4. blok jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang (Fangchenggang).
5. blok jaderné elektrárny Fu-čching již do komerčního provozu vstoupil koncem ledna tohoto roku. CNNC také zahájila výstavbu dvou bloků s reaktorem Hualong One v jaderné elektrárně Čang-čou (Zhangzhou) a jeden blok v jaderné elektrárně Taipingling.
Společnost General Nuclear Services, dceřiná společnost EDF a China General Nuclear (CGN), navrhuje použít reaktor HPR-1000 pro plánovanou jadernou elektrárnu v anglickém Bradwellu.
Mohlo by vás zajímat:
Letos je spousta zpráv o tom jak pokračuje výstavba a spouštění nových jaderných bloků, ale to je zřejmě poslední záchvěv jaderné energetiky. V budoucnu bude především odstavování starých jaderných elektráren a ani Čína, případně plány na papíře to nevytrhnou. Především po roce 2030 budou odstavovány jaderné bloky z jaderného boomu v osmdesátých letech.
Jo, to známe: "a tohle je určitě poslední záchvěv" a není tomu taky.
K začátku tohoto roku bylo ve výstavbě (asi) 56 bloků, dalších více než 100 se plánuje. Tj. = 1/4 ze všeh současně provozovaných bloků, bude mít během několika dalších let za sebe náhradu. Nehledě na to, že výkon bloků se zvyšuje, takže ve výsledku bude celkový instalovaný výkon vyšší.
Co je na papíře, jako by nebylo. Jestlipak víte, že Sovětský Svaz kdysi plánoval ve vesmíru termonukleární reakci coby druhé slunce a to z toho důvodu, aby na severu Sibiře byla možnost pěstovat obilí. Kdy se tento plán zrealizuje? A myslíte to vážně, že jedna čtvrtina současně provozovaných bloků bude mít během několika let náhradu, nebo se jedná o předčasný aprílový žert?
Co ten náhlý obrat? Ještě před týdnem měly být projekty na papíře hrobníkem jaderné a fosilní energetiky, a teď náhle jako by nebyly... Nebo to platí jen jak se vám to zrovna hodí?
Karásek má dar, cokoliv obrátit proti jádru.
Bohužel tento dar není dokonalý a nevidí si na ruce.
Celý svět jim ušetřil ty náklady za tu stavbu. Mohli by nám dát slevu na tu pšenici při směně za naše banány. I mi se podílíme na změně klimatu, abychom nám to nějak vadilo.
Pane Karásku, odkud jste čerpal? Uvedete prosím zdroj Vašich informací.
Určitě Karásku všichni všechno zavřou a přejdou na OZE aby Vám udělali radost - realita je ovšem taková ,že jen Čína staví nebo plánuje 270GW výkonu v uhlí a minimálně 100 nových jaderných bloků z toho 23 bude plovoucích v Jihočínském moři. A dlouhodobý plán je 1000GW v jadernách reaktorech. Asi byste se měl jít vyplakat na Čínskou ambasádu, že vám kazí vaši zelenou vizi...
Tak takový nesmysl o 1000 GW v jaderných treaktorech může napsat asi jen Josef. Nevím kam na to chodí, ale měl by se vzdělat a to i v češtině, když napsal: Rusové stavěly Dukovany.
V třicátých letech budou odstavovány jaderné reaktory v USA a Francii a jinde a v Japonsku většina odstavených po Fukušimě nebude ani zprovozněna. Přes 270 reaktorů je strších třeceti let, nových se bude zprovozňovat každý rok jen několik. Ve výstavbě jich je plus mínus 50. A O píše, že si nevidím na ruce, protože asi nemá žádnou myšlenku.
No jasně takový nesmysl jenže oni to plánují a moje čeština s tím nemá nic společného. Podívejte se třeba sem ekobydleni.eu/energie/cina-chysta-jaderny-boom. A proč to plánují, protože jich bude 1,6 mld to je 4x USA. A oni chtějí mít stejnou životní úroveň jako občané USA a to se nedá dosáhnout jinak, než velkou spotřebou energie, kterou stát velikosti Číny prosně nemůže masově dovážet, proto investují do všech domácích zdrojů, které mají a těch 1000GW co to je 7,6GW na stát naší velikosti při elektromobilitě a vytápění budov klimatizacemi se k tomu vejdou všechny OZE co jich Čína postaví a ještě bude málo. Jinak vy už si vzdělání doplňovat nemusíte jste výborně vyučený meloun...
Josef, fantazie jaderného muže je fantazie a skutečnost je skutečnost. Ty atomové plány v Číně takové nejsou i když jsou větší, než kde jinde. JE tam dělají dneska 5 procent EE a vodní 18. Vítr a solár tam jadernou energetiku brzy převálcují. To si řekneme za pár let. Jinak přeji další bujné fantazie. Pokud to poslouží k osobnímu štěstí, tak proč ne.
No jasně všechno převálcují a proto plánují a staví těch 270GW nových el. v uhlí. Zkuste si ty jejich "bombastické" přírůstky OZE vydělit 130 pak budete mít relaci k ČR. Pokud má Čína asi spotřebu asi 100GJ/ obyvatel a USA mají 287 pak počítejte, že jejich spotřeba prostě musí stoupat - současným tempem zdvojnásobí svojí spotřebu asi za 20 let. S tím už mají šanci předehnat USA v životní úrovni obyvatel při dnešních 100GJ na obyvatele budou stamiliony Číňanů dál žít na vesnicích a zabývat se převážně ručním zemědělstvím. Takže i kdyby se ty Vaše OZE přetrhly pak uhlí nenahradí - Proč myslíte že jim stoupají emise CO2... Je to proto, že za posledních 10 let zvedli svojí spotřebu na obyvatele o 43% a ještě měli přírůstek obyvatel.... Jen tak pro zajímavost Thaiwan má 200GJ/ obyvatel a je to ostrov s mírnějším klimatem než má kontinentální Čína....
Ježíši, vždyť to je 10 let starý článek. Plány se mění, víme? Čína staví v OZE ekvivalent 26-27 jaderných bloků, kdežto v jádru jeden až dva... tolik k plánům
A vy si myslíte, že používat 2x stejný argument, 2x jinak, o vás nějak dobře vyovída?
Měl jste si trvat na tom, že 100 splánovaných bloků, je málo. A ne obrátit na "co je na papíře, jako by nebylo".
Nehledě na to - vy také rád manipulujete s něčím, co ještě není...
S tím co není manipuluje ten, kdo fantazíruje o 1000 GW v brzké době realizovaného instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách.
Kde jste prosím pěkně vzal 1000 GW v brzké době?
1000 GW je dlouhodobý plán (tj. konec tohoto století a 80 let se mi jako brzká doba nezdá).
Za to vy se tady běžně oháníte, jak poroste výkon OZE..., což je ale stále zatím na papíře, stejně jako projekty na 100 nových bloků...
Budoucnost bude patřit muslimům, evropská civilizace zanikne díky své hlouposti, fosilofobii a novodobé víře v nebezpečnost jádra.
Budoucnost muslimům patřit nebude. Islám totiž jede na ropu její spotřeba bude klesat a tím i popularita islámu, protože jejich ekonomický systém kdy vyřadí polovinu populace kvůli pohlaví do budoucna neobstojí. Každá ideologie má svůj vrchol ten K2 co dnes v západní Evropě bují a k nám to dovážejí je už také za zenitem.
Islám polovinu populace nevyřazuje, ale upřednostňuje její práci doma s větší spokojeností i při menším konzumu, internet a další modernizace odstraní většinu zbývajících nevýhod.
No a proč se cpou k nám když jsou doma tak spokojení ?
Doba stavby 5 let 7 měsíců je velmi dobrá. Ukazuje se, že skutečnými lídry světového jádra je Čína + Rosatom a něco málo bude ještě "přicmrndávat Indie". Až Američané dostaví své 2 AP-1000 ve Vogtle, Korejci 4 reaktory Barakh, Francouzi Flamanville a Olkiluoto / vše do 3 let/ , tak jediné západní projekty poběží v Británii /Hinkley - C a možná ještě potom Sizewell/ . Polské plány jádra jsou stále ve hvězdách a kdo ví jak dopadnou naše Dukovany. Vše = záležitost na léta letoucí.
Svatou pravdu bratře díš. Co se týče Polska, tak dle polských serverů je to více méně hotová věc. Jejich JE budou stavět američani. Pokud chtějí mít dostatek EE a nespalovat uhlí, tak prostě jinou volbu nemají.
Jediná Americká firma, která reálně vyrábí jaderné reaktory, je Bechtel. A ti to do Polska prodávat nebudou. Leda by Poláci chtěli koupit letadlovku.
Asi proto loni v Polsku podepsalo americké ministerstvo energetiky smlouvu na dodávku jaderných technologií za 18 miliard dolarů, přičemž se výslovně zmiňuje právě Bechtel, protože oni to nebudou...
www. world-nuclear-news. org/Articles/Polish-US-civil-nuclear-agreement-enters-into-forc
Doba stavby reaktorů ve Vogtle je 8 let od prvního lití betonu /možná/. Myslím si, že do "prvního kopnutí" zbývá v Polsku ještě pěkná řádka let + těch 8 let stavby k tomu , takže pokud vše půjde dobře, můžou mít Poláci první reaktor někdy 2035, tedy snad. To nevypadá, že by se americké AP-1000 zrovna "sekaly jako na běžícím pásu" podobně jako čínské Hualongy nebo ruské VVER-1200. A když něco nemá odbyt, pak to jen skomírá.
Ja verim, ze pokud by byl Karasek napr. katolikem a papez by se nahodou vyjadril o jaderne energetice, jako o mozne ceste z klimaticke krize, tak Karasek by okamzite konvertoval k islamu, buddhismu, proste okamzite do opozice.
Hele Matěj, máš moc fantazie.
Letos je spousta zpráv o tom jak pokračuje výstavba a spouštění nových jaderných bloků, to je zřejmě poslední záchvěv jaderných odpůrců, kteří budou už do pěti let ve většině světa poraženi.
Do té doby můžou podobní podplacení aktivisté samozřejmě napáchat ještě nějaké škody, ale ty nebudou nevratné a převážně mají už sloužit jen k co nejlevnějšímu skoupení starších sériových reaktorů soukromými megakorporacemi, které je pak konečně revitalizují na dalších 20-30 let provozu.
Jen tak pro zajímavost letos by se mělo celkově spustit asi 15 nových bloků Z toho 3 v Evropě mimo Rusko....
Na ten počet 15 spuštěných reaktorů v roce 2021 si počkejme. Budou možná spuštěné reaktory, které už měly mnoho let běžet(např. Mochovce), taky ale řekněme kolik jich bude trvale odstaveno. Celkovou bilanci uvidíme hned v lednu 2022 a hlavně si počkejme, jak to bude v příštích letech.
Odpověď A O : OZE vykazují trvalý velký celosvětový růst. Jaderná energie měla kolem roku 2000 světový podíl na výrobě EE 17 procent, dnes 10. Vodní měla 10 procent, des má 16. Vítr a solár rostou a za pár let jadernou překonají. To bude jaderných slz.
Pane Karásku máte pravdu že vodní elektrárny rostou ve světě jak houby po dešti. Otázka je za jakou cenu. Myšleno na místní ekosystémy. Myslíte si, že takoví Egypťané jsou nadšení z toho že si na Modrém Nilu staví Etiopané přehradu?
Myslíte si že u nás mají vodní elektrárny prostor pro další rozvoj?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se