Domů
Rychlé zprávy
Ško-Energo začala s přestavbou teplárny v Mladé Boleslavi za 4,5 miliardy korun
elektrokotel ŠKO-ENERGO

Ško-Energo začala s přestavbou teplárny v Mladé Boleslavi za 4,5 miliardy korun

Rychlé zprávy
8 komentářů
19. září 2024, 14:01
ČTK

Společnost Ško-Energo začala s rozsáhlou přestavbou teplárny v Mladé Boleslavi, jediným palivem má být biomasa. Modernizace vyjde na 180 milionů eur, tedy zhruba 4,5 miliardy korun. Asi polovinu této částky pokryje dotace z Modernizačního fondu Státního fondu životního prostředí. Jde o největší modernizaci v historii teplárny, hotová by měla být do konce roku 2027. ČTK o tom za společnost informovala Martina Vulcová.

„V areálu také vyrostou velkokapacitní sila, kde se bude štěpka skladovat, a její třídírna,“ uvedla firma na webu.

Vzniknou rovněž zařízení pro vykládku a dopravu dřevní štěpky ke kotlům, prodlouží se železniční vlečka. Biomasu bude tvořit ze 70 procent dřevní štěpka a z 30 procent takzvané fytopelety vyráběné z rostlin pěstovaných pro energetické využití. Zákazníkům tak bude teplárna dodávat služby a produkty s bilančně neutrálními emisemi.

Ško-Energo, jejímž většinových vlastníkem je společnost Škoda Auto, dodává energie pro provozy automobilky v Mladé Boleslavi a teplo firmám a víc než 14.000 domácnostem ve městě. Nyní využívá jako palivo mix uhlí a biomasy.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Miloslav Černý
19. září 2024, 16:00

Je to dálší článek do budoucíí složité energetické mozaiky. Příkladný je to v tom, že se dokáže zužitkovat zbytková dřevní hmota při těžbě a i jinde při kácení, kde kolikrát zůstává i při štěpkování na místě v lepřím případě nebo se i spálí. Získává se tím následně dřevní popel jako vhodné hnojivo. Pro velké plošné rozšíření to však není z důvodu nedostatku této vhodné suroviny. Je třeba tu technologii dotáhnout k dokonalosti využitím max. energie i kouřových splodin, což nové technologie umožňují např. tepel. čerpadlem.

Slavomil Vinkler
19. září 2024, 17:01

Pálit biomasu ať UŽ DRĚVĚNOU NEBO FYTOPELETY je zločin proti přírodě. Veškerá biomasa by se měla vracet do půdy a tak zlepšovat její strukturu a jímavost.

Miloslav Černý
19. září 2024, 22:23

Ono i tak tam té biomasy v těch porostech zůstává dost spadem listí,, jehličí tlejícími kořeny a podobně. Co seč týká minerálů ty lze vrátit popelovinami. Zbytkové odvětvení či štěpky jsou spíč na škodu, neboť se jejich tlením uvolňují škodlivější umise bez užitku do atmosféry.

Slavomil Vinkler
20. září 2024, 16:25

Ono ani tak nejde o minerály. Nejlépe odpadní dřevo přeměnit na dřevěné uhlí a zapravit do půdy. Působí zejména jako drenáž i jako retence. S travou a odpady zemědělské výroby je taky nejlepší pohnojit půdu a zlepšit strukturu.

Miloslav Černý
20. září 2024, 18:40

Kdybý to vyšlo ekonomicky tak souhlas. Přínosem by byly úspory z ukládání uhlíku.

Slavomil Vinkler
21. září 2024, 13:30

Ekonomicky to nemůže vyjít, neb půda je krajina, která když má udržet úrodnost, nemůře být strhaná krátkodobým vybičování. Například Středozemí nebo "úrodný půlměsíc" jsou zcela po tisíci letech bičování neúrodné. Ta půda je jedna z mála věcí, u kterých souhlasím s dotací na zlepšování kvality.

jiri sekerac
21. září 2024, 13:37

Miloslav Černý... ta vase mozaika je neekonomicka, tudiz neokologicka. Drevni stepka je dotavana jak priblizenim, tak zpracovanim a take v produkci. O emisnim bordelu z techto cinnosti ani nemluvim. Zbytna drevni hmota je dulezita pro chod lesa, vodospravu, pudni mikroorganismy. Jehlici ci listy to nezachrani. Dokonce mistni lesnik je presvedcen, za lesni spalovani odpadu zabiji ci omezuje v komfortu drevokazny hmyz, logiku to ma. O pestovani biopaliv na hospodarske pude radsi ani nemluvim. Ekonomika se meni v absurdistan, kdy cast obyvatel se meni v davkove asocialy a druha cast v novodobou burzoazii, kdy jejich majetek je garantovan a rozsirovan dotacemi

Petr Turek
19. září 2024, 16:51

Obávám se, že není tak zas velký důvod k radosti. Doposud se zde pálila štěpka a hnědé uhlí a v celku to vycházelo ekonomicky i ekologicky. (Původně byl zdroj jen na černé uhlí...) Když vezmu roční teoretickou produkci štěpky v ČR, tak po zprovoznění 2 - 3 takovýchto tepláren nebude co pálit a doufám, že nebudeme dovážet z Kanady či Ukrajiny dříví na pálení v kotli. Tato zelená revoluce je řízena kapitány eko-průmyslu co nedávali pozor v 6 ,7 a 8 třídě základní školy...

Kdyby se poctivě učili tak cesta ekologizace hospodářství by neměla takovéto hrubé chyby.

Dobré by bylo, kdyby si alespoň přečetli nějakou naučně-populární knížku od Václava Smyla, nebo jak se ten profesor původem od nás žijící v Kanadě vlastně jmenuje... tam je vše popsáno i pro dítka z 7. B, tedy úroveň chápání vedoucího EK v EU

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se