Domů
Rychlé zprávy
Skotsko připravuje tendr na demolici prvního tamního provozovaného reaktoru

Skotsko připravuje tendr na demolici prvního tamního provozovaného reaktoru

Dounreay Materials Test Reactor (DMTS), první provozovaný jaderný reaktor ve Skotsku, má být zbourán. Reaktor byl poprvé zprovozněn v roce 1958 a sloužil k výzkumu vlivů radiace na kovy. Náklady na demolici se dle odhadů mají pohybovat okolo 9 milionů dolarů, společnost, která demolici bude provádět, má být vybrána v první polovině příštího roku.

DMTR byl zprovozněn v květnu roku 1958, a stal se tak prvním provozovaným reaktorem ve Skotsku. Reaktor se nacházel v ocelové tlakové nádobě o průměru 21,2 m a výšce 22,7 m. Původní tepelný výkon reaktoru činil 10 MWt, později byl navýšen na 25 MWt. Jednalo se o jediný reaktor v lokalitě Dounreay, který využíval jako chladivo těžkou vodu místo tekutého kovu.

60 let od prvního dosažení kritického stavu ve Skotsku

Dounreay bylo také první lokalitou ve Skotsku, kde bylo dosaženo kritického stavu – k tomu došlo 13. srpna 1957 v testovacím zařízení ZETR.

„Tento měsíc oslavíme 60 výročí prvního dosažení kritického stavu ve Skotsku, které se konalo v dočasném testovacím zařízení. Jednalo se o historický okamžik, neboť se Dounreay díky tomu zapsalo na mapu Spojeného království jako centrum výzkumu rychlých reaktorů a povzbudilo místní obyvatelstvo k získání vědeckých znalostí a dovedností, které byly od té doby spojeny s oblastí.“ – Bill Lambie, projektový manažer v Dounreay Site Restoration Limited (DSRL)

DSRL se nyní chystá zbourat nástupce ZETR a nejstarší reaktor v lokalitě

„Odstranění DMTR z panoramatu bude významným krokem vpřed pro Dounreay a bude skutečným a viditelným znamením dosaženého pokroku.“

Palivo bylo z reaktoru vyjmuto krátce po jeho odstavení v roce 1969, mnoho okolních budov, včetně chladících věží, nouzové řídící místnosti a potrubí bylo od té dob vyčištěno a zbouráno. Vybavení klíčové pro chod reaktoru – velká část velínu – byla v roce 2015 převezena do Muzea Caithness Horizons.

Úvodní obrázek: Dounreay Fast Reactor, autor: Paul Wordingham

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se