Domů
Rychlé zprávy
Solární elektrárna bude vybudována i na území národa Apačů
Solární panely
Zdroj: Pixabay

Solární elektrárna bude vybudována i na území národa Apačů

Výstavba solárních elektráren je oproti jiným zdrojům elektřiny relativně snadná. Obnovitelné zdroje jsou čím dál častěji nasazovány i v lokalitách, které jsou pro jiné zdroje nevhodné. Poprvé v historii vývoje solárních elektráren však bude tato technologie nasazena na národním území kmene Apačů Jicarillů. Informoval o tom vývojář projektu, společnost PNM. 

15. září se konala virtuální oslava při pokroku vývoje solární elektrárny. Účastníci slavnosti měli možnost zahlédnout solární pole s výkonem 50 MW umístěné na 2  kilometrech čtverečných v severním Novém Mexiku. Součástí elektrárny budou i baterie s výkonem 20 MW, aby tak dodávaly elektřinu i v době, kdy solární panely nebudou schopny zajistit požadovaný výkon.

Území národa Apačů Jicarillů
Území národa Apačů Jicarillů Zdroj: renewableenergyworld.com

Elektrárna, stavěná společností PNM, je prvním solárním projektem umístěným na území Apačů Jicarillů a třetí největší solární elektrárnou umístěnou na území kmenů ve Spojených státech. Dokončení elektrárny se předpokládá v březnu 2021.

Projekt PNM Solar Direct umožní velkým odběratelům elektřiny odebírat elektřinu vyrobenou solárními panely. Na odběr elektřiny je mezi místními institucemi vytvořena smlouva zaručující 15letý výkup elektřiny z tohoto zdroje. Během tohoto období se má celá elektrárna splatit, přičemž jsou započítány i opakované odměny národu Apačů Jicarillů.

Do projektu jsou zapojeni i město Albuquerque, společnost Walmart, několik městských okresů, ale i univerzita v Novém Mexiku a další. Náklady na výstavbu jsou přitom poloviční, než v případě výstavby lokálních solárních panelů na střechách domů.

Naše cesta začala před mnoha lety předvídatelností a moudrostí kmenových vůdců uplatnit energetickou suverenitu a vytvořit vizi vývoje vlastní veřejné moci,“ sdělil prezident národa Apačů Jicarilla, Edward Velarde.

„Představa energetické budoucnosti založené na námi zvolených podmínkách nás vedla k vytvoření inovativního a jedinečného partnerství mezi společnostmi Hecate Energy, PNM, městem Albuquerque a jinými vládními a vzdělávacími institucemi.“

„Tato průlomová aktivita zdůrazňuje potenciál Nového Mexika při využívání solární energie. Tato oslava je vyvrcholením partnerství vytvořeného ve snaze o dosažení společného cíle,“ sdělil generální ředitel společnosti PNM, Pat Vincent-Collawn.

„Společnost PNM učinila krok kupředu ve svém snažení dodávat bezemisní energii. Chválíme všechny zúčastněné strany, a zejména národ Apačů Jicarilla pro jejich snažení vytvořit nové ekonomické příležitosti a posunout stát Nové Mexiko blíže k dodávkám čisté energie.“

Univerzita západního Nového Mexika oznámila, že jejich cílem je plné využívání elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2024. Společně s PNM pak plánují 54% zastoupení obnovitelných zdrojů v lokálním energetickém mixu do roku 2021.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Matěj
26. říjen 2020, 17:36

Nemáte tam chybu?

50MW výkonu na 2000 m2, to vychází na 25 kW na metr čtvereční. Tam to Slunce musí opravdu hodně pálit.

Ondra
26. říjen 2020, 18:48

Píšou 2 km2, to není 2000 m2, ale 2000000 m2

Matěj
27. říjen 2020, 11:25

Ondro, ano, ale opravili to až v reakci na můj příspěvěk.

Původně tam měli 2000 m2, jinak bych to nepsal.

PetrV
26. říjen 2020, 17:43

Dotovaný komunistický byznys OZE nemá limity, který je navíc nestabilní a jen vysává zbytek energetiky. Chudáci spotřebitelé a indiáni.

U nás jsou FVE na polích.

Naštěstí tato vláda konečně tuto bolševickou zhýralost přibrzdila.

Bohužel přijde zase jiná demobloková vláda, která pod vlivem green dealu zase spotřebitele pumpne novou skrytou daní. Nechá se jednoduše zkorumpovat.

EU poslanci jsou hloupí a zkorumpovaní touto zločineckou skupinou, která si říká evropská komise. Je to skupina zemí, které jsou bohaté až by se měly stydět.

Věra Jourová, komisařka pro komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví a komisařka pro hodnoty a transparentnost musí být úplně zpitomělá.

Ať chrání nešťastné spotřebitele, protože před touto sebrankou vůbec nechrání.

Co tam dělá?

Jan Veselý
26. říjen 2020, 20:58

"Dotovaný komunistický byznys"? To jste se spletl, tenhle článek není o atomových katedrálách.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se