Domů
Rychlé zprávy
Soud zamítl žalobu aktivistů na sklad použitého paliva v Temelíně

Soud zamítl žalobu aktivistů na sklad použitého paliva v Temelíně

Spolek V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín prohrál spor ohledně skladu vyhořelého paliva. Pražský městský soud, který dal aktivistům původně za pravdu, nyní žalobu zamítl poté, co mu ji se závazným právním názorem vrátil Nejvyšší správní soud (NSS). Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí městského soudu Markéta Puci. Proti pravomocnému rozhodnutí se spolek může bránit kasační stížností.

„Městský soud v Praze, vázán zčásti právním názorem Nejvyššího správního soudu, neshledal žádnou žalobní námitku důvodnou. Žalobu proto zamítl. Městský soud rozhodl bez jednání, k čemuž byl dán souhlas účastníků řízení,“ uvedla Puci k rozhodnutí, které senát soudkyně Viery Horčicové přijal koncem loňského listopadu.

Sklad vyhořelého paliva funguje v areálu Temelína od roku 2010. Kontejnery v něm mají být až 60 let, poté se má použité palivo přesunout do trvalého úložiště.

Pražský městský soud se nyní skladem zabýval už počtvrté. První dvě rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj zrušil kvůli jejich nepřezkoumatelnosti. Věcně územní rozhodnutí posuzoval až napotřetí, a to loni v květnu, kdy se přiklonil k aktivistům.

Konstatoval tehdy mimo jiné to, že rozhodnutí o umístění skladu předcházel nezákonný proces, protože úřady dostatečně nevyhodnotily rizika takzvaných těžkých havárií na životní prostředí.

Ilustrační foto

NSS však v září na základě stížnosti žalovaného ministerstva a zúčastněné společnosti ČEZ tento rozsudek zrušil. Dospěl totiž k závěru, že vyhodnocení případných havárií bylo dostatečné.

Úřady podle něj vzaly v úvahu široké spektrum možných havárií, ať už způsobených vnitřními nebo vnějšími událostmi. Do první skupiny patří například pád kontejneru s palivem z jeřábu, požár skladu nebo exploze, do druhé pak třeba pád letadla, extrémní meteorologické podmínky nebo teroristický útok.

„Obalové soubory pro vyhořelé jaderné palivo byly podrobeny široké škále extrémních testů, jako jsou pád z výšky 800 metrů, náraz lokomotivy jedoucí rychlostí 160 kilometrů za hodinu, pád na betonovou desku z výšky 40 metrů, údery střely, vliv pádu letadla na obalový soubor nebo sklad z nich vytvořený,“ citoval ve aktuálním rozsudku pražský městský soud z rozhodnutí NSS.

„Nejvyšší správní soud tedy shrnul, že i při extrémně nepříznivě zvolených hodnotách průběhu havárie bylo zjištěno, že by standardně nemělo vůbec dojít k roztěsnění obalových souborů,“ vysvětlil senát Horčicové, proč danou žalobní námitku musel označit jako nedůvodnou.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.