Společnost NuScale dokončila standardizovaný návrh elektrárny
Americká společnost NuScale dokončila standardní návrh své elektrárny. Návrh poskytuje zákazníkům základní strukturu elektrárny označované VOYGR využívající malý modulární reaktor společnosti. Tento návrh slouží jako základní bod nasazení elektrárny.
Standardizovaný návrh elektrárny byl dokončen předčasně před plánem a ukazuje připravenost zařízení pro výstavbu, vybavení a výrobu hlavních inženýrských zařízení. Projekt zahrnuje více jak 12 000 výstupů při podpoře klientských licencí a zaváděcích aktivit Součástí návrhu je i komplexní 3D model elektrárny.
Dodávky zahrnuté v projektu zahrnují úplné seznamy materiálu, seznamy zařízení, datové listy, architektonické a konstrukční výkresy a specifikace, podrobné specifikace a výpočty návrhu systému.
Modul elektrárny NuScale je tlakovodní reaktor se všemi komponentami umístěnými v jedné tlakové nádobě. Výkon jednoho bloku činí 77 MWe.
Jedná se o první malý modulární reaktor, který získal povolení od amerického dozorného orgánu. Společnost nabízí návrh zařízení s 12 bloky a výkonem 924 MWe. Kromě 12 modulového uspořádání nabízí společnost NuScale také 6modulový a 4modulový koncept s výkonem 308 MWe.
Maketa napájecího modulu NuScale Zdroj: Oregon State University
Výstavba elektrárny se šesti bloky je nyní plánovaná poblíž Idaho Falls. Výstavba má podle plánů začít v roce 2026. Na podzim tohoto roku společnost oznámila revizi nákladů výstavby elektrárny. Za zvýšení nákladů nyní inflace. Elektrárnu zde staví společnost Utah Associated Municipal Power Systems a její provoz se očekává v roce 2030.
Menší plocha, větší možnosti
12 bloková elektrárna zabírá pouze 0,13 km². Solární panely o stejném výkonu by zabíraly 44,03 km² a větrné turbíny 243,46 km². V porovnáním s konvenčními jadernými elektrárnami je blok s malým modulárním reaktorem přibližně 150 krát menší.
Koeficient využití elektrárny VOYGR dosahuje až 95 %, díky 24 měsíčnímu palivovému cyklu. NuScale má využívat nízkoobohacené jaderné palivo s maximálním obohacením 4,95 % a aktivní délkou paliva 2 metry. Aktivní délka paliva konvenčních jaderných elektráren je dvojnásobná.Nasazení v Polsku
Od září 2021 spolupracuje NuScale s polskými ministerstvy na plánu nasazení tohoto reaktoru, jehož hlavním cílem je snížení emisí skleníkových plynů. Jaderné zdroje by měly být v Polsku nasazeny do roku 2029 a měly by snížit emise oxidu uhličitého až o 8 milionů tun ročně.
Kromě energetiky uvažuje Polsko také o nasazení reaktoru NuScale v průmyslových aplikacích jako je metalurgický, či chemický průmysl. Svůj záměr oznámila polská společnost Synthos již v roce 2021.
Mohlo by vás zajímat:
NuScale se zatím v Idaho Falls (ani nikde jinde) nestaví, podle posledních zpráv z listopadu: "The project remains on schedule to begin construction in 2026 with initial power generation three years later". utilitydive. com/news/nuscale-nuclear-reactor-smr-uamps-rising-steel-prices-interest-rates/636619/
V článku se dále uvádí "V porovnáním s konvenčními jadernými elektrárnami je blok s malým modulárním reaktorem přibližně 150 krát menší", ale toto 150násobné zmenšení se v souvisejícím odkazu vztahuje k porovnání velikosti kontejnmentu velkého bloku s velikostí tlakové nádoby NuScale, tj. srovnávají se tam jablka a hrušky.
Dobrý den, máte pravdu, že samotná výstavba ještě nezačala, nicméně přípravy v podobě například trenažéru již započaly. Upravím v článku. S druhým tvrzením nesouhlasím, neboť již samotná tlaková nádoba reaktoru NuScale tvoří jakýsi kontejnment. Proto si myslím, že tyto dvě velikosti je možné porovnávat.
Děkuji za komentář.
Díky za reakci. Co se týká druhého tvrzení, je pravda že ocelový kontejnment u NuScale není podstatně větší než samotná tlaková nádoba jako u velkého reaktoru, mně spíš vadí spojení "blok s malým modulárním reaktorem". Pod blokem si představuji skutečně celý výrobní blok včetně např. strojovny, sdíleného bazénu skladování vyhořelého paliva atd. Ty do toho srovnání ale zahrnuté nejsou, i když bez nich elektrárna fungovat nemůže.
Ano, ale ani strojovna normálního bloku není zahrnuta v kontejnmentu. Jediné, o čem lze polemizovat je bazén použitého jaderného paliva, který je pro všechny SMR v jedné elektrárně společný, zatímco normální elektrárna jej má umístěný v kontejnmentu.
Jistě, v kontejnmentu zahrnuta není ani v jednom případě, ale pokud bychom porovnávali velikosti celého výrobního bloku včetně strojovny, už bychom se nedostali na ten uváděný údaj 150× menší. V podstatě tento údaj chápu jako PR výrobců SMR, např. Westinghouse se zase naopak chlubí tím, že při srovnatelném instalovaném výkonu jeho AP1000 zabírá menší plochu než NuScale (VOYGR 12): ibb.co/ZmhDq5j
"navrh elektrarny bol dokonceny predcasne" tak to by bolo krasne keby aj samotny fyzicky objekt bol dokonceny predcasne
S těmi reaktory SMR(samá marná rozhodnutí) to moc nevychází cenově. Právě v tom Utahu slibovali i přes dotaci cenu 58 USD za MWh, ale teď přiznali, že to bude 90 USD až 100 USD za MWh. Bez dotace by to bylo 130 USD za MWh. A to ještě stále není konečná cena.
Zato s OZE to cenově vychází super, že Karasku? Neslibovali jste, vy zelení verozvěstové, jak bude energie z OZE levná? Bez dotace ani prd, to vám nevadí?
nuz, prve instalacie budu asi stale a vsade drahsie, ved aj pri offshore VTE maju akcny plan (citaj - velke dotacie) dostat sa v najblizsich rokoch na cenu pod 150USD/MWh
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se