Stát více přizpůsobí školní obory vývoji v energetice a průmyslu, chystá analýzy
Školní obory v Česku by se v budoucnu měly více přizpůsobit vývoji tuzemské energetiky a dalších průmyslových odvětví. Ministerstvo školství (MŠMT) na podzim připravuje analýzu a sběr dat pro následnou úpravu středoškolských oborů a zároveň chystá změnu školské legislativy, která umožní rozvoj programu na vysokých školách. Ministerstvo to uvedlo na dotaz ČTK. Po změnách ve vzdělávání nových expertů v minulých týdnech volaly v souvislosti s připravovanou výstavbou nových jaderných bloků i firmy.
„MŠMT chystá ve spolupráci se zaměstnavateli a dalšími klíčovými partnery změnu struktury středoškolských oborů tak, aby lépe odpovídala současným potřebám zaměstnavatelů i zájmu uchazečů,“ uvedla mluvčí úřadu Tereza Fojtová.
Během podzimu tak bude ministerstvo sbírat data a analyzovat potřeby klíčových profesí v energetice i dalších oblastech, kde se očekávají významné investice, jako například do výroby polovodičů a čipů. Změny budou i mimo technické obory, ministerstvo má podle Fojtové už hotovou analýzu potřeb ve zdravotnictví.
„Není přitom nezbytné vytvářet zcela nové obory a rámcové vzdělávací programy, ale dobře využít ty stávající, provést inovaci a dát prostor školám a zaměstnavatelům upravit své již existující školní vzdělávací programy,“ popsala mluvčí, jak by případné změny mohly vypadat.
Ministerstvo kromě toho připravuje také úpravu školské legislativy, kterou chce umožnit vznik kratších profesních programů v pomaturitním vzdělávání, které v Česku chybí, a rozvoj profesních programů na vysokých školách. „Vysoké školy mají dle zákona o vysokých školách v oblasti uskutečňování konkrétních studijních programů autonomii, nicméně cílem je vysoké školy finančně motivovat, aby reagovaly na společenskou objednávku a zajistily dostatečné kapacity pro vzdělávání profesí, které společnost potřebuje,“ dodala Fojtová.
Změny ve školství v energetice je podle firem nutné nastartovat co nejdříve, a to zejména kvůli chystané výstavbě jaderných reaktorů v Dukovanech. Podle výkonného ředitele Aliance české energetiky Josefa Perlíka budou zapotřebí stovky nových odborníků na strojírenství, stavebnictví, elektrotechniku a další obory.
Vláda v červenci rozhodla o výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech. Postavit je má korejská společnost KHNP, která uspěla v tendru, v němž jí česká vláda dala přednost před francouzskou firmou EDF. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun. V příštích třech až pěti letech by energetická firma ČEZ měla podle rozhodnutí vlády s Korejci jednat také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.
sip snm
Mohlo by vás zajímat:
Jinými slovy: vzhledem k naprosto tragické pomalosti a odporu českého školství k jakýmkoliv změnám potřebujeme začít co nejdříve, jinak hrozí, že lidi se znalostmi potřebnými ke stavbě reaktorů začnou ze škol vycházet v době, kdy budou nové reaktory v polovině životnosti.
@Roman Kosařík 21. srpen 2024, 16:36
A teď ještě motivovat studenty, aby o ty obory měli zájem a viděli v nich perspektivu:-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se