Domů
Rychlé zprávy
Trinidad a Tobago, Venezuela a Shell jsou blízko společnému podniku
Offshore gas
Zdroj: piqsels

Trinidad a Tobago, Venezuela a Shell jsou blízko společnému podniku

Státy Trinidad a Tobago a Venezuela pokračují v přeshraničním energetickém rozvoji v rámci projektu Dragon Field. Na společném projektu zúčastněných zemí se bude podílet i energetický gigant Shell. V současné době jsou aktéři velmi blízko dohody na těžbu pro následujících 25 let.

Takzvané „Dračí pole“ je objektem zájmu zmíněných států již několik let, nicméně americké sankce uvalené na Venezuelu situaci značně komplikovaly. Spojené státy však v poslední době své sankční řízení proti jihoamerické zemi značně omezily. Tato skutečnost společně s trinidadskou iniciativou tedy napomohly jejich zmírnění, což se projevilo začátkem letošního roku v podobě udělení licence pro rozvoj těžby v této lokalitě. Spojené státy tak vyhověly karibskému partnerovi, který argumentoval posílením regionální energetické bezpečnosti.

Trinidad a Tobago, jako největší exportér LNG v Latinské Americe, reprezentuje National Gas Company of Trinidad and Tobago (NGCTT), v rámci venezuelských zájmů operuje Petroleos de Venezuela, S.A. (PDVSA). Jak již bylo zmíněno,  dvojici států doplňuje nadnárodní společnost Shell. Vzhledem k tomu, že NGCTT a Shell již společně provozují těžební platformu Hibiscus, se nejedná o zcela nové partnery. Konkrétně Dragon Field je poté součástí venezuelského komplexu Mariscal Sucre zahrnující pole Patao, Mejillones and Rio Caribe.

V zamýšlené lokalitě se dle odhadů nachází asi 118 bcm zemního plynu. Původní plán předpokládal vybudování 17 kilometrů dlouhého potrubí, které by pole spojilo právě s platformou Hibiscus. Uvádí se, že výstavba plynovodu vyjde na 100 milionů dolarů. Nicméně dle nejnovějších zpráv je v úvaze vybudování i druhé linie, která by vedla do Guirie na východní pobřeží Venezuely. V tom případě by se nabízelo propojení Guirie s Point Fortin, trinidadskou LNG rafinérií. V současné době se očekává, že by první dodávky mohly začít proudit v roce 2025.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se