Domů
Rychlé zprávy
U Slatinic bude obnovena těžba uhlí, těžař chystá přeložení sítí

U Slatinic bude obnovena těžba uhlí, těžař chystá přeložení sítí

U Slatinic na Mostecku se bude po letech znovu dolovat uhlí. Vršanská uhelná připravuje přeložení sítí, náklady jsou kolem miliardy korun. Investice má být ukončena do roku 2021, v následujících dvou až třech letech by se mohlo začít těžit. ČTK to dnes řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny skupiny Czech Coal, do které Vršanská uhelná patří.

„Přeložit více než dvě desítky různých nadzemních i podzemních objektů není maličkost. Přípravné a zemní práce trvaly déle než pět let. Nyní hledáme dodavatele. V příštím roce by mělo dojít k samotné realizaci,“ uvedl ředitel projektu Ondřej Peroutka.

Do nově připraveného koridoru se postupně přeloží podzemní ropovod, potrubí s chemickými produkty, vodou či plynem, nadzemní elektrická vedení, horkovod či datové a optické kabely.

Ilustrační foto

Letos přijde na řadu horkovod, který zásobuje teplem část Mostu. Na zhotovení přeložek nyní firma vypsala první veřejnou zakázku. Celková investice přesáhne miliardu korun.

Slatinická výsypka se rozkládá u vrchu Ressl. Uhlí se na místě původních obcí těžilo od konce 50. do poloviny 80. let minulého století. Uhelná sloj nebyla zcela odtěžena, proto se horníci z nedalekého lomu Vršany na místo za několik let vrátí.

Výsypka byla rekultivována jen dočasně.

„Před několika lety tam nakráčelo rypadlo, které začalo připravovat terén, kde bude pokračovat těžba lomu Vršany. Ta část, kde se těžba neprojeví, se definitivně rekultivuje,“ uvedla mluvčí.

Současná rozloha výsypky je zhruba 440 hektarů, podle původních plánů by její západní polovina měla být odtěžena.

Radka Fialová kš

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.