Domů
Rychlé zprávy
V Lipníku na Třebíčsku dnes obyvatelé v referendu hlasovali o jaderném úložišti

V Lipníku na Třebíčsku dnes obyvatelé v referendu hlasovali o jaderném úložišti

Obyvatelé obce Lipník na Třebíčsku v dnešním místním referendu převahou hlasů odmítli geologické práce a jiné kroky, které by mohly vést ke stavbě úložiště radioaktivního odpadu v tomto území. Proti bylo 179 lidí z celkových 186 hlasujících. Pro bylo šest občanů, jeden hlas byl neplatný. Výsledky ČTK řekl zapisovatel komise pro referendum Pavel Nováček. Hlasovat přišlo 62 procent voličů.

„Byly splněné zákonné podmínky. Referendum je platné, občané nesouhlasí s vybudováním hlubinného úložiště,“ řekl Nováček.

Výsledek referenda je závazný i pro budoucí zastupitelstva.

Lipník je součástí lokality EDU západ, také nazývané Na Skalním, již Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybrala jako jednu z devíti v ČR, kde by hlubinné úložiště mohlo v budoucnu být. V lokalitě Na Skalním už v referendu úložiště odmítly i Jaroměřice nad Rokytnou.

Ilustrační foto

V Lipníku je 300 voličů. Lidé dnes odpovídali na otázku:

„Souhlasíte s geologickými pracemi a jinými kroky směřujícími k vybudování úložiště radioaktivního odpadu v lokalitě, které se dotkne i naší obce?“.

Hlasovací místnost byla otevřená od 08:00 do 18:00.

Místní referendum je platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů a výsledek je závazný, pokud se pro něj vyjádří nadpoloviční většina hlasujících a současně alespoň 25 procent oprávněných voličů.

Komentáře

(7)

Martin Hájek

1. říjen 2018, 02:40

Zajímavé je, že o ukládání komunálního odpadu, které je z hlediska dopadů na životní prostředí v obci asi tak o pět řádů významnější než podzemní úložiště RAO, se některé obce doslova perou. Všechno je otázka motivace.

Milan Vaněček

28. září 2018, 20:16

Uložení jaderného odpadu-neřešitelný problém. Alespoň v hustě zalidněných oblastech světa. Kam s ním???

Sailfish

28. září 2018, 20:48

Co děláš na tomhle serveru, když se tak blbě ptáš? Evidentně nerozumíš ani základům a neumíš číst jednoduché zprávy abys těm základům v budoucnu porozuměl.

Carlos

28. září 2018, 21:02

Zná pán Jana Nerudu a jeho dílo, alespoň jako se to bere ve škole? (slezgymopava. cz/storage/2009/06/j_neruda_-_kam_s_nim.pdf) Ona je to celkem obyčejná otázka a v situaci že další a další obce to úložiště odmítají.

Vláďa

29. září 2018, 10:06

Když provozovatel jaderného zařízení nedokáže obyvatelům nabídnout tak zajímavé podmínky nemůže se divit že to tam nikdo nechce.

Petr

29. září 2018, 10:44

Tak vyhořelé palivo se stejně nebude definitivně ukládat, takže v tomhle to je úplně jedno.

Ale ukazuje to blbé nastavení zákonů.

Je potřeba, aby se snížilo zdanění práce, a naopak vzrostlo danění nemovitostí, a minimálně polovina z nich šla přímo obcím, takže se pak vždy i demokratickým tlakem místní většiny najdou některé, které budou po velkých stavbách a i bezkorupčních penězích z nich toužit ve všech dobách i bez krizí a zbytečné nezaměstnanosti.

Peppa

30. září 2018, 11:22

Otázka měla znít: „Souhlasíte s geologickými pracemi a jinými kroky směřujícími k vybudování úložiště slabě radioaktivního odpadu v lokalitě, které se dotkne i naší obce?“.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.