
Zemní plyn nebo jaderná energie: Kde je budoucnost napájení datových center?
Datová centra a jejich napájení představují směr, ve kterém se v současnosti předhánějí největší globální společnosti. Do pomyslného „závodu“ se připojili i ropní giganti jako Exxon Mobil nebo Chevron. Na rozdíl od ostatních by ale stále rostoucí poptávku po elektřině kompenzovali zemním plynem, nikoliv obnovitelnými zdroji, uvedl server CNBC.
Zatímco velké technologické podniky jako Google nebo Amazon sází například na malé modulární reaktory (SMR) nebo Microsoft na vzkříšení jaderné elektrárny Three Mile Island, Exxon a Chevron vstupují do hry s úmyslem zapojení zemního plynu. Nutno dodat, že plynové elektrárny budou disponovat technologií zachytávání uhlíku (CCS – carbon capture and storage), čímž, podle vlastního vyjádření, sníží emise až o 90 %.
„Postavili bychom zařízení, které by využívalo zemní plyn k výrobě značného množství vysoce spolehlivé elektřiny pro datové centrum, a hledali bychom příležitosti k získávání zemního plynu s nízkou uhlíkovou náročností, jako je ten, který těžíme v Permské pánvi. Pomocí zachycování uhlíku bychom odstranili více než 90 % souvisejících emisí CO2 a zachycený CO2 bychom přepravili do bezpečného trvalého úložiště hluboko pod zemí,“ uvedl Exxon na svých webových stránkách.
Důvod je zřejmý. Americká jaderná energetika nemůže konkurovat tempu rozvoje plynových elektráren. Vzhledem k raketovému vzestupu umělé inteligence, který nebude uvadat, ba naopak, je potřeba rychlých řešení. Exxon si je proto vědom svých kapacit a schopností, které mohou přednostně oslovit potenciální zákazníky.
Podobně uvažuje i Chevron, který je obdobně významným národním producentem plynu a má významné prostředky a pozemky, kde by mohla vyrůst nová datová centra. „To je něco, na čem má naše společnost velmi dobrou pozici,“ zmínil Jeff Gustavson, prezident divize nové energetiky společnosti.
Jisté je, že konkurenční boj o napájení datových center bude v příštích letech gradovat. Zatímco technologické firmy investují do dlouhodobých řešení, jako jsou jaderné reaktory nebo obnovitelné zdroje energie, ropní giganti sází na rychlost a efektivitu, kterou nabízí zemní plyn ve spojení s technologií zachytávání uhlíku.
Ačkoliv je využití fosilních paliv často kritizováno, právě kombinace s CCS může nabídnout přechodné řešení, které uspokojí rychle rostoucí poptávku po elektřině a zároveň zmírní ekologické dopady. Otázkou však zůstává, zda tato strategie obstojí ve světle stále přísnějších klimatických cílů a regulatorních požadavků.
S rostoucími nároky umělé inteligence a cloudových technologií budou datová centra i nadále klíčovým tématem, které bude formovat nejen technologické inovace, ale i globální energetickou politiku. Vítězem tohoto závodu bude ten, kdo dokáže najít rovnováhu mezi rychlostí, udržitelností a ekonomickou efektivitou.
Mohlo by vás zajímat:
Samozřejmě v OZE! Jedině v OZE!
Máte pravdu, majitelé datových center jsou jedni z největších zákazníků na poli korporátních PPA, desítky GW výkonu už nakupují. Ale mají problém, jejich spotřeba roste rychleji než jsou schopni investoři stavět nové.
Skutečný problém by teprve měli v případě, že by museli spotřebovávat z PPA elektřinu fyzicky, ne jen účetně.
Stále více vlastníků datových center se orientuje na jaderné zdroje.
Důvody jsou evidentní: Kromě toho, že je z nich elektřina nízkoemisní, tak dodávky jsou spolehlivé, bez vlivu počasí. Navíc i cena elektřiny z nich je příznivá.
@Bob 18. prosinec 2024, 11:36
Jen si na ně musí "pár" let počkat:-)
Spíš si musí pár desítek let počkat na nové JE. Teď jsem si zrovna vyzkoušel novou versi Muskova Groka, je to již kvalitní AI, (aspoň co se týče řešení ve vědě a technice), mnohem lepší než ta Gatesova...
Spousta těch společností nečeká "se založenýma rukama", ale znovu uvádí do chodu odstavené starší JE, ale hlavně se angažuje ve vývoji, či přímo staví nové typy reaktorů.
Za tímhle je v USA jistý Jigar Shah, který dostal v Bidenově administrativě na starost i záchranu jaderného průmyslu v USA. Je to odborník na hledání obchodních příležitostí mimo hlavní proud. Ten zájem o jaderné zdroje pro datová centra je podle samotného Shaha jen důsledkem toho, že OZE se v USA nestaví dostatečně rychle, aby byly schopny uspokojit tenhle nárůst poptávky. Využívání jaderné energie je v tomto případě jen vítaný doplněk, protože investoři tu elektřinu někde brát musí.
Jak jsem psal, je to člen Bidenovy administrativy, takže teď končí. Kdo bude bojovat dále za záchranu jaderné energetiky jinak, než prázdnými kecy, je zatím ve hvězdách.
"OZE se v USA nestaví dostatečně rychle, aby byly schopny uspokojit tenhle nárůst poptávky", tak se datová centra obrací na jadernou energetiku, aby tu nedostatečnou rychlost stavby OZE zachránila? Jinými slovy, protože je stavba OZE pomalá, obrací se na něco co je podle mnohých tady ještě mnohem pomalejší? No nemyslím si že je to ten pravý důvod ale znamenám si. :-D
Obrací se na staré JE, které by se jinak zavřely nebo se snaží obnovit provoz těch, co byly uzavřeny nedávno.
Stavba nových, to je úplně jiná story. Tam by a je Shah krutě upřímný. Pokud si jaderný průmysl neudělá pořádek sám u sebe a pokud nepřestane prodávat vzdušné zámky (viz nerealistické cenové odhady u Vogtle), žádný investor je za obchodního partnera chtít nebude. Přitom správně poznamenává, že když se dosáhlo alespoň nějaké základní sériovosti výstavby, ceny byly rozumnější a předvídatelnější.
Tak to máte špatné informace, neobrací se totiž jen na staré JE ale i na nové JE.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se