Domů
Jaderné elektrárny
Budoucnost datových center? Technologičtí giganti Google a Amazon investují do SMR
Studie designu malého modulárního reaktoru SMR-160 od společnosti Holtec. Zdroj: Holtec International
Zdroj: Holtec International

Budoucnost datových center? Technologičtí giganti Google a Amazon investují do SMR

Američtí technologičtí giganti, společnosti Google a Amazon, chtějí snížit svou uhlíkovou stopu a zajistit stabilní dodávky energie pomocí malých modulárních reaktorů (SMR), což by pomohlo pokrýt rostoucí energetické potřeby jejich datových center. Odborníci však v rozhovoru pro server Montel vyjádřili pochybnosti a předpokládají, že úspěšná realizace do konce dekády je nepravděpodobná. Zájem o investice v sektoru by ale mohl ovlivnit i rozvoj SMR v Evropě.

V říjnu uzavřely společnosti Amazon a Google  dohody o zajištění energie z malých modulárních reaktorů (SMR) s cílem snížit svou uhlíkovou stopu a pokrýt rostoucí energetické nároky datových center.

Google oznámil spolupráci s Kairos Power na výstavbě až sedmi SMR o výkonu až 500 MW. První reaktor by měl být uveden do provozu v roce 2030 a celý projekt dokončen do roku 2035. Kairos Power bude vyvíjet, stavět a provozovat pokročilé jaderné elektrárny a dodávat Googlu čistou energii na základě smluv o nákupu energie (PPA), přičemž reaktory budou strategicky umístěny tak, aby zásobovaly datová centra Googlu.

Amazon navázal spolupráci se společností X-energy a domluvil se na investici ve výši přibližně 500 milionů dolarů s cílem zprovoznit více než 5 GW nových energetických projektů po celých Spojených státech do roku 2039, což představuje největší dosud oznámený cíl komerčního nasazení SMR.

Navíc Amazon Web Services oznámila dohodu se společností Dominion Energy o možném rozvoji SMR projektu poblíž jaderné elektrárny North Anna ve Virginii. Tento projekt by mohl regionu Virginie, kde Amazon rozšiřuje svá datová centra, přinést nejméně 300 MW energie.

SMR pro datová centra: Cesta k udržitelnosti nebo nedosažitelný plán?

Datová centra mají vysokou a stabilní poptávku po energii, která navíc s rozvojem umělé inteligence dále roste.  Malé modulární reaktory by tak mohly být dlouhodobým a spolehlivým řešením i  s ohledem na  cíle v oblasti udržitelnosti a snižovaní dopadů na životní prostředí. SMR mohou fungovat mimo hlavní energetickou síť, což by umožnilo přímé napojení na datová centra a zajistilo vyšší energetickou nezávislost.
Přesto však vysoké náklady a složitá infrastruktura brání širšímu využití této technologie. Odborníci proto vyjadřují skepsi a tvrdí, že je nepravděpodobné, že by se firmám podařilo zajistit dodávky energie ze SMR do konce desetiletí.

Podle Timothyho Judsona, šéfa americké neziskové skupiny Nuclear Information and Resource Services, je nepravděpodobné, že by energie ze SMR byla dostupná pro datová centra dříve než za deset let.

Judson pro server Montel řekl, že neexistuje „žádná naděje“, že tyto dohody „poskytnou jadernou energii pro napájení těchto datových center v následující dekádě“.

Regulační orgány zatím žádný projekt SMR neschválily a většina firem v tomto odvětví jsou start-upy, které závisejí na investicích rizikového kapitálu. Judson navrhuje, aby se průmysl soustředil na jeden či dva standardizované typy reaktorů, což by pomohlo snížit náklady na výstavbu a licencování. Na trhu se však dosud objevují jednorázové nabídky  pro různé typy a konstrukce reaktorů.

Francouzský inženýr Antoine Bonduelle, autor zprávy o SMR, také zdůrazňuje, že by se jaderný průmysl měl zaměřit na sériovou výrobu.

„Bez sériového efektu je infrastruktura příliš komplikovaná a drahá,“ řekl Bonduelle.

Oba experti se shodli, že plány velkých společností na snížení uhlíkové stopy prostřednictvím jaderné energie zatím zůstávají spíše v teoretické rovině než v praxi.

Firmy se snaží omezit svou uhlíkovou stopu i nákupem energie z obnovitelných zdrojů, přičemž Amazon je již dlouhodobě jedním z největších odběratelů této energie. Rozvoj projektů však v USA i Evropě brzdí zastaralá a kapacitně nedostatečná infrastruktura.

Kvůli nevyhovující síti se v USA mnoho projektů obnovitelných zdrojů nerealizuje, a proto země dokonce odložila uzavření některých uhelných a plynových elektráren, aby pokryla narůstající poptávku z datových center. Přímé připojení datových center na SMR by tak mohlo být efektivnější alternativou, protože tyto reaktory mohou fungovat mimo hlavní síť.

Malé modulární reaktory v Evropě

Uvedené americké dohody představují pozitivní impuls pro globální průmysl a poslaly povzbudivou zprávu potenciálním investorům, uvedl Ludovic Dupin, mluvčí francouzské jaderné energetické lobby SFEN. Dále zdůraznil nutnost zvýšení podpory a financování v Evropě, aby mohla dlouhodobě konkurovat Spojeným státům.

Upozornil rovněž, že pokud Evropa ponechá trh plně otevřený americkým technologiím, hrozí, že USA budou na trhu dominovat.

Komerční dostupnost SMR v Evropě se očekává kolem začátku 30. let, ale bude třeba řešit otázky společenské akceptace, jako je bezpečnost a ekologické dopady. Lobbistická skupina Eurelectric odhaduje, že do poloviny 30. let by Evropa mohla dosáhnout kapacity SMR až 5 GW.

V říjnu podepsala strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů i česká polostátní energetická společnost ČEZ  se společností Rolls-Royce. První český modulární reaktor by měl být vybudován v první polovině 30. let v jaderné elektrárně Temelín, přičemž ČEZ plánuje do roku 2050 postavit modulární reaktory s celkovým výkonem tři gigawatty.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se