Domů
Teplárenství
Jednoduchý způsob, jak snížit náklady na vytápění až o polovinu

Jednoduchý způsob, jak snížit náklady na vytápění až o polovinu

Důkladně vyčištěná otopná soustava přináší podle odborníků, kteří v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně představili své metody čištění, které se uplatňují jak v průmyslu, tak u obytných domů a bytů, nemalé finanční úspory. Dle doc. Ing. Viktora Kreibicha, CSc. z Ústavu strojírenské technologie strojní fakulty ČVUT může majitel domu při důkladném vyčištění topení včetně radiátorů, boilerů, kotlů atd. snížit cenu za topnou sezónu až o padesát procent. 

Doc. Kreibich zmínil, že se povrchy otopných soustav pokrývají korozními produkty a usazeninami materiálů vlivem chemických a fyzikálních dějů bez ohledu na použitý konstrukční materiál. Tyto vrstvy izolují a brání tak přestupu tepla, zvyšují tlakové ztráty v těchto systémech a omezují jejich regulaci a účinnost.

Při vrstvě úsad o tloušťce 1 mm, stoupne spotřeba energie systémem topení nebo chlazení o 6 až 8 %. Po deseti letech provozu je přitom tloušťka znečištění a úsad na vnitřním povrchu obvykle 4 až 6 mm.

Zanešená topná soustava se nejčastěji projevuje nedotápěním ve vyšších patrech, což s sebou nese nutné zvýšení teploty na vstupu do systému nebo na zdroji tepla. Dle doc. Kreibicha má zvýšení teploty o pouhý 1 °C za následek narůst spotřeby a nákladů až o 5 % za otopné období.

Prostředky vložené do údržby se vrátí za jednu topnou sezónu

Doc. Kreibich na svém semináři srovnal pěči, kterou věnujeme automobilu a domu. V pozornosti a nákladech spatřuje jasný nepoměr.

„Požadujeme-li u automobilu bezporuchový provoz do deseti roků, pak u budov a jejich zařízení doufáme v neomezenou životnost nebo alespoň v to, že budou dobře sloužit jedné generaci, tedy přibližně padesát roků. Automobil při 500 tisících ujetých kilometrech je v provozu celkem 5 tisíc hodin. Systémy domů, tedy topení a chlazení, jsou za 50 roků v provozu minimálně 100 tisíc hodin. Zatímco automobil je podroben alespoň občas odborné údržbě, dům a jeho vybavení takový servis příliš často nemá.“

Co se nákladů na údržbu a čištění vnitřních povrchů týče, vložené finanční prostředky se dle doc. Kreibicha při provedení vhodnými prostředky a kvalifikovanou firmou vrátí již za jednu topnou sezonu.

„Velice zajímavé výsledky představila například firma Finex Technology, o které dnes přednášel Stanislav Hojgr. Jedná se o chemické čištění speciálními prostředky ze zahraniční, které prošly dlouhodobým testováním a které dokazují, že bez nebezpečí poruchy na otopném systému je možno poměrně snadno a levně vyčistit celé topení, a tím až o polovinu snížit cenu energie za topnou sezónu,“ dodal doc. Keibich.

Celá zpráva o tomto semináři zde.

Autor úvodní fotografie: Max Klingensmith

Komentáře

(1)

Stanislav

4. prosinec 2018, 11:36

Dobrý den

narazil jsem na ty biokrby https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/vymozenost-jmenem-biokrb/

ty jsou na tom lepe ekonomicky i ekologicky ze?

dokaze to ale vytopit cely dum?dekuji

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.