Domů
Společnosti v ČR
Čistý zisk ČEZ za tři čtvrtletí meziročně klesl o 43 % na 29,8 miliardy Kč
budova čez

Čistý zisk ČEZ za tři čtvrtletí meziročně klesl o 43 % na 29,8 miliardy Kč

Energetická skupina ČEZ za tři čtvrtletí letošního roku vydělala 29,8 miliardy korun, čistý zisk společnosti tak meziročně klesl o 43 procent. Hlavní příčinou poklesu je letos zavedená daň z neočekávaných zisků, která zvýšila náklady o 21 miliard Kč. Provozní zisk (EBITDA) skupiny naopak vzhledem k vysokým tržním cenám komodit stoupl o šest procent na 95 miliard Kč. Vyplývá to z údajů, které dnes společnost zveřejnila.

Skupina zároveň potvrdila celoroční výhled hospodaření, který za celý rok 2023 počítá s očištěným čistým ziskem 33 až 37 miliard korun. Celoroční výhled EBITDA zvýšila firma na 115 až 120 miliard korun, dříve uváděla 105 až 115 miliard korun.

„Výsledky hospodaření za první tři čtvrtletí reflektují postupnou stabilizaci na energetických trzích. Po schválení rekordní dividendy 145 Kč na akcii a s ohledem na mimořádná zdanění tržeb a zisků energetických firem předpokládáme, že skupina ČEZ letos na dividendách, daních ze zisků a na odvodech z nadměrných tržeb výroby odvede českému státu 118 až 125 miliard korun,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Na výsledcích hospodaření a na jejich meziročním srovnání se podle firmy podepsalo několik faktorů. Výnosy jsou ovlivněny loňskými extrémními výkyvy cen komodit a následně zavedenými odvody z nadměrných tržeb výroby, které zatím pro společnost znamenaly náklady 8,7 miliardy Kč. Daň z neočekávaných zisků pak činila 21 miliard Kč. Podle finančního ředitele ČEZ Martina Nováka by na těchto odvodech měla firma odvést za celý rok kolem 37 až 45 miliard Kč.

Během roku podle statistik ČEZ postupně klesá výroba elektřiny z emisních uhelných a paroplynových zdrojů, která se meziročně snížila o 18 procent na 12 terawatthodiny (TWh). Důvodem je hlavně pokles tržních cen elektřiny a vývoj cen emisních povolenek a zemního plynu. Podíl výroby z uhlí tak letos zatím činí 28 procent, ještě na počátku devadesátých let přitom činil kolem 80 procent. Meziročně o jedno procento klesla také produkce elektřiny z jaderných zdrojů kvůli delších plánovaných odstávek obou elektráren. Vlivem příznivých klimatických podmínek naopak o sedm procent vzrostla výroba z obnovitelných zdrojů.

Spotřeba elektřiny na distribučním území ČEZ Distribuce meziročně klesla o čtyři procenta na 24,8 TWh. Spotřeba u velkých podniků klesla o tři procenta, u domácností o pět procent a u malých podniků byla nižší o šest procent. Důvodem poklesu je podle společnosti zejména omezení spotřeby zákazníků kvůli vysokým cenám komodit a rovněž teplého počasí.

ČEZ patří k největším energetickým podnikům v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Skupina zaznamenala v loňské roce rekordní zisk 78,4 miliardy korun. Letos v červnu rozhodla valná hromada společnosti o výplatě dividendy 145 korun za akcii. Stát z toho dostal 54 miliard korun.

sip rdo

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
Jiří Švarc
9. listopad 2023, 09:12

Provozní zisk vychází na 2200 Kč/měsíc na každou domácnost v ČR. To je nějak hrozně moc, ne?

Milan Vaněček
9. listopad 2023, 10:29

To je realita, ty ceny byly opravdu obrovské pro část populace, běžně lidi platili ne o 2 tisíce ale o 4 tisíce (i o 6 tisíc) měsíčně více (samozřejmě lidé z oboru o všem věděli a na všem, společně s akcionáři ČEZu hodně vydělávají).

Ale to, že, cituji: "ČEZ letos na dividendách, daních ze zisků a na odvodech z nadměrných tržeb výroby odvede českému státu 118 až 125 miliard korun" vypovídá, že oproti třeba pětiletému průměru 2016-21 stát pomocí ČEZu získal od části občanů dodatečných 100 miliard korun.

A to není jen o ČEZu, takových velkých firem okolo elektřiny a plynu tu máme několik...

Bohužel, má to i negativní následky pro hospodaření státu, takto drahé energie zařízly ekonomiku, ta, snad jako jedniná z EU ještě nedosáhla předkovidové úrovně.

Takže, někteří jsou spokojeni, ale stát (občané) rozhodně trpí vysokými cenami elektřiny a plynu.

Kurz
9. listopad 2023, 10:39

Kdyby na tom vydělávali akcionáři ČEZu tak je cena akcie, ne 1000kč/ks ale 2000kč/ks a dividenda za tento rok ne nějakým ušmudlaných cca 55kč, ale 2,5x tolik.

Takto byli drobní akcionáři okradení státem a snad časem dojde na spravedlivou náhradu.

Antonín Mikeš
9. listopad 2023, 11:10

Jak to, že nikdo nezdanil firmy co vyváží zbrojní materiál? Také mají mimořádné zisky, které nejsou dané jejich přičiněním.

Milan Vaněček
9. listopad 2023, 11:11

Samozřejmě na tom i "drobní" akcionáři ČEZu (hlavně zaharniční pensijní fondy) hodně vydělali, nenaříkejte. A ta iluze, že stát od nich nakoupí za velké peníze akcie, snad už taky padla, nedává to žádný smysl. To musela udělat jen Francie aby zachránila svou jadernou energetiku před krachem a mohla ji dál masivně subvencovat.

Emil
9. listopad 2023, 11:19

Zatím naopak masivně subvencuje jaderná energetika Francii tím, že prodává francouzským občanům více než 100 TWh elektřiny ročně hluboko pod její tržní cenou.

Milan Vaněček
9. listopad 2023, 13:10

Ano, potvrzujete co píši, již nyní Francie přes státní EfD subvencuje "jen 100 TWh" elektřiny vybraným Francouzům, nyní bude moci subvencovat třeba 100% francouzské elektřiny všem.

Milan Vaněček
9. listopad 2023, 13:11

opravte si přesmyk EdF

Emil
9. listopad 2023, 13:25

Ne, Vaněčku, nepotvrzuji co píšete, stačí si přečíst a pochopit co jsem napsal, ale klidně si to namlouvejte dál.

Milan Vaněček
9. listopad 2023, 13:31

Emile, všichni jsme to pochopili, je to tak. Subvence, subvence (nyní i Německo, viz dnešní monitoring), Německo, Francie na to mají dost peněz (které z části právě odtékají od nás k nim).

hlpb
9. listopad 2023, 13:42

Tak tragickou EdF bych vůbec nezmiňoval. Současný dluh 65 miliard € je totální ekonomická tragédie. Bez podpory ze státního rozpočtu by EdF už zkrachovala. Energetický přechod na OZE + náhrada starých JE bude Francii stát několikanásobně více než Německo.

Petr
9. listopad 2023, 13:44

Pane Vaněčku, přesně... subvence, dotace, podpora … vše to spustily nesmyslné dotace do OZE.

Emil
9. listopad 2023, 13:45

Vaněčku, z vašeho předchozího příspěvku je jasně vidět, že jste to v první řadě nepochopil vy sám, takže těžko můžete mluvit o tom co pochopili "všichni".

A když je řeč o ČR, tak zde je na jadernou energetiku uvalena speciální daň, takže to subvencování státu jadernou energetikou neplatí jen pro Francii ale i pro ČR.

Kurz
9. listopad 2023, 14:04

Stát by ani omylem dobrovolně nenabídl férové vyrovnání, o všem bude muset rozhodnout soud. Jen to to potrvá dlouho. A o to víc pak stát bude případně platit.

Milan Vaněček
9. listopad 2023, 14:08

Ještě lepší popis situace než obvyklé" "subvenve, subvence" je velmi vtipně a přesně popsán zde

neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/evropa-zdrazovani-elektriny-bude-pokracovat.A231107_154616_p_ekonomika_nef

aspoň jedna pasáž z článku:

"Ano je to chování kartelu /míněn OPEC+/, ale sebezničující chování pro EU.Kdekterý soudobý antimonopolní úřad by se nad takovým kartelem otřásl odporem. Ovšem není kartelem ojedinělým. Fakticky existuje organizace evropských zemí (EU), která určuje svým členským státům, z čeho a dokdy se smí vyrábět elektřina. Určila termín ukončení spalování uhlí, zemní plyn povolila jen na krátkou přechodnou dobu. Výrazně také ovlivňuje ceny energie prostřednictvím dodatečných daní a poplatků, například emisních povolenek. Omezuje jejich emise tak, aby cena „špinavé“ energie byla vždy vyšší, než cena energie z obnovitelných zdrojů. Dále stanovuje, k čemu lze výnosy z prodeje povolenek použít.

Tento kartel rozšíří svůj dosah i na mimoevropské státy prostřednictvím nařízení o ESG, tedy o povinnost reportovat ekologickou a sociální udržitelnost řízení firem. Zakáže členským státům EU obchodovat s firmami, které ESG nevykáží. Bude zajímavé sledovat, jak se s ESG , tedy s ochranou klimatu, rovností žen a sociálních menšin, vypořádají třeba plynárenské společnosti z Kataru, který se stal hlavním dodavatelem energie do EU."

doporučuji, přečtěte si to celé.....

Emil
9. listopad 2023, 14:20

Jednoduché počty, Bláho. Loni byla EDF povinna v rámci mechanismu ARENH prodat 100 TWh za regulovanou cenu 42 €/MWh. Průměrná spotová tržní cena byla loni ve Francii 276 €/MWh, kdyby tedy EDF mohla prodat tuto elektřinu za tržní ceny, jen za loňský rok by měla o 23,4 miliardy Eur dluh nižší. Letos to je dokonce 120 TWh za regulovanou cenu 49,5 €/MWh. Tato čísla jasně ukazují, že nebýt této regulace a vysávání EDF ze strany francouzského státu, nejen že by nezkrachovala ale byla by naopak v podstatně lepší situaci. Oproti tomu Německo nasypalo do energetiky stovky miliard Eur, aby nahradilo jeden nízkoemisní zdroj za jiný a jako bonus se z exportéra elektřiny stalo importérem.

Michal K.
9. listopad 2023, 14:39

@Vanecek:

ten clanok, je fakt dobry, triafa klinec po hlavicke.

Diky

Petr prochaska
9. listopad 2023, 12:54

Minule byla dobrá dividenda, ale za letošek a asi i další roky stát akcionáře hodně odrbal.

Petr prochaska
10. listopad 2023, 07:53

Akcionáři nikoho neodrbali, za vše může současná vláda.

Milan Vaněček
9. listopad 2023, 13:13

Akcionáři odrbali většinu občanů tohoto státu (vím že na to "nemůžou").

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se