ABB koupí divizi elektrifikačních služeb americké GE za 2,6 miliardy USD

DomůSpolečnosti ve světěABB koupí divizi elektrifikačních služeb americké GE za 2,6 miliardy USD

Švýcarská strojírenská firma ABB koupí od amerického konglomerátu General Electric jeho divizi elektrifikačních služeb za 2,6 miliardy USD (57 miliard Kč). Akvizicí švýcarská firma výrazně posílí svoji pozici na důležitém severoamerickém trhu. Vyplývá to z dnešního prohlášení společnosti.

ABB bude mít nadále právo používat značku GE. Tržby kupované divize Industrial Solutions loni činily 2,7 miliardy USD. Divize vyrábí mimo jiné jističe, rozvaděče, komponenty pro ovládání osvětlení a dodávky energie pro různá zařízení, včetně datových center. Podobné produkty vyrábí i ABB.

Dohoda by měla být dokončena v první polovině příštího roku. Schválit ji musí národní antimonopolní úřady.

Ilustrační foto

ABB poskytuje vyspělé vybavení pro odvětví dopravy, energetiky a infrastruktury. Dohoda posílí pozici ABB jako druhého největšího dodavatele elektrických součástek na světě za francouzskou Schneider Electric a švýcarská firma věří, že také zlepší její ziskovost a pomůže snížit náklady, napsaly agentury AP a Reuters.

ABB vyrábí i v České republice, kam přišla začátkem 90. let. Provozuje zde sedm výrobních závodů, mimo jiné v Praze, Brně a v Ostravě, čtyři výzkumná a vývojová centra a dvě inženýrská centra. Firma má v Česku přes 3400 zaměstnanců a více než 70 procent tuzemské produkce míří na vývoz.