Domů
Elektřina
EDF: Hinkley Point nebude bez záruk francouzské vlády

EDF: Hinkley Point nebude bez záruk francouzské vlády

Generální ředitel francouzské energetické společnosti EDF Jean-Bernard Lévy v dopise zaměstnancům uvedl, že společnost nehodlá učinit konečné finanční rozhodnutí ohledně výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C bez dalších finančních záruk ze strany francouzského státu. Uvedla to agentura Reuters. Ke konečnému rozhodnutí by mohlo dojít 30. března na zasedání správní rady.

Lévy v dopise prohlásil, že EDF vyjednává s francouzskou vládou s cílem získat záruky, které by společnosti umožnily zajistit svoji finanční situaci před zavázáním se k výstavbě dvou reaktorů projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii. Lévy už ovšem nespecifikoval, jaké konkrétní záruky očekává.

„Je jednoznačné, že nedám svolení k angažování se v tomto projektu, dokud nebudou tyto podmínky splněny,“ napsal Levy v dopise.

Odborový svaz EDF zaměstnancům oznámil, že vedení společnosti by mohlo finanční rozhodnutí učinit 30. března na zasedání správní rady.

Z důvodu přesvědčení o příliš velkém riziku pro společnost spojeném s tímto projektem opustil na začátku minulého týdne EDF finanční ředitel Thomas Piquemal.

Podle Lévyho byly veškeré aspekty týkající se energetického odvětví a smluvní aspekty projektu posouzeny nezávislými odborníky, což dává společnosti důvěru v učinění finálního rozhodnutí.

Předběžná podoba Hinkley Point C – dvou nových bloků s reaktory EPR, které mají vzniknout v sousedství reaktorů Magnox a AGR. Zdroj: EDF Energy

9% ziskovost po dobu více než 60 let

Lévy zopakoval, že výstavba by měla začít v roce 2019 a projekt bude těžit ze zkušeností s EPR reaktory, které jsou v současnosti ve výstavbě ve Francii a Číně a měly by být do té doby hotovy. Ředitel EDF přiznal, že tyto projekty provází problémy, ale že návrh se již stabilizoval a pouze 20 % designu EPR reaktoru pro Hinkley Point bude nutné v porovnání s francouzským projektem Flamanville změnit.

Lévy rovněž prohlásil, že záruky britské vlády jsou obrovské a Hinkley Point C bude mít 9% ziskovost po dobu více než 60 let. Britská vláda se zavázala v rámci systému Contract for Difference po 35 let platit novým reaktorům v Hinkley 92,5 liber za vyrobenou megawatthodinu, což je trojnásobek současných cen elektřiny na britském trhu.

Online referendum pro zaměstnance

Odbory spustily online referendum, ve kterém zaměstnance žádají o vyjádření k otázce, zda by EDF měla rozhodnutí odložit. Ovšem i kdyby většina pracovníků hlasovala pro odložení, nemůže referendum zastavit EDF a francouzský stát, který má ve společnosti 85% podíl, v učinění finálního rozhodnutí.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Unijní ministři pro energetiku řeší, jak stlačit ceny elektřiny. ‚Shoda bude velmi vysoká,‘ věří poradce
30. září 2022, 05:40
Čistý zisk Skupiny ČEZ v příštích letech poroste, zřejmě překoná hranici 100 miliard korun
30. září 2022, 04:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se